Polska

2

Szkocja

2

• Kolejnych punktów trzeba szukać w następnej kolejce eliminacji - za równo miesiąc piłkarze Adama Nawałki polecą do Tbilisi, by tam zagrać z Gruzją. Za wspólnie spędzony czas dziękuje Tomasz Górski i w tym miejscu zapraszam na kolejne relacje NA ŻYWO w nowej wersji Ekstraklasa.net

• Ten punkcik należy szanować. Zaczęło się dobrze, ale potem nastąpiło trzęsienie ziemi jak u Alfreda Hitchcocka. Gol Arkadiusza Milika pozwolił utrzymać Biało-czerwonym fotel lidera, a mogło być jeszcze lepiej gdyby Sebastian Mila oraz Robert Lewandowski wykorzystali swoje okazje w końcówce meczu.

• Koniec. Polska dzieli się punktami ze Szkocją.

• Zryw Szkotów i Łukasz Piszczek wybija na uwolnienie.

• Robert Lewandowski na spalonym. Pierwszy raz liniowy podnosi chorągiewkę by to odnotować.

• Dwie minuty doliczone.

• Michał Żyro wchodzi na ostatnie minuty w miejsce Kamila Grosickiego.

• Gordon Greer popełnia przewinienie, za które dostaje żółtą kartkę. Seria stałych fragmentów gry dla Sebastiana Mili. Po ostrym dośrodkowaniu z rzutu wolnego Szkoci ratują się wybiciem na rzut rożny. Po nim David Marshall piąstkuje.

• Jak to nie wpadło?! Sebastian Mila ogrywa z siatką Scotta Browna i zagrywa w "uliczkę" do Kamila Grosickiego! Ten objeżdża bramkarza, który strzela z ostrego kąta w słupek! Dobitkę Sebastiana Mili przemilczę.

• Żółta kartka za niesportowe zachowanie dla Sebastiana Mili.

• Niewidoczny do tej pory Krzysztof Mączyński pokazał się w bardzo ważnym momencie. W ostatniej chwili powstrzymuje przed "16" rozpędzonego Chrisa Martina.

• ARKADIUSZ MILIK DOPROWADZA DO REMISU

• Polacy w komplecie. Szkoci blisko polskiego pola karnego, ale wycofali grę na własną połowę.

• Grzegorz Krychowiak strzela głową po koźle nad poprzeczką. A Kamil Glik drugi raz zmienia zakrwawioną koszulkę. Biało-czerwoni przez moment znowu w "dziesiątkę".

• Robert Lewandowski ogrywa Alana Huttona i strzela w stronę dalszego słupka. Tym razem David Marshall paruje piłkę na rzut rożny!

• Grzegorz Krychowiak przerzuca piłkę na lewą stronę do Artura Jędrzejczyka, który po przyjęciu "wypuszcza" w pole karne Arkadiusza Milika, a ten strzela po dalszym słupku nie do obrony! Trzeci gol w trzecim kolejnym meczu w Biało-czerwonych barwach w tych eliminacjach

• GOOOL, ARKADIUSZ MILIK!!!

• Ta kontra Szkotów o mały włos okazałaby się zabójcza! Ikechi Anya zakręcił na lewej stronie Łukaszem Szukałą, zagrał w pole karne do Schauna Maloney'a, a jego uderzenie przenosi nad poprzeczką Wojciech Szczęsny.

• 55 197 kibiców na trybunach Stadionu Narodowego

• ... Darren Fletcher zastępuje Stevena Fletchera.

• Podwójna zmiana w ekipie Szkocji. Schodzi Stevenów dwóch. Najpierw za Naismitha pojawia się Chris Martin...

• Przycisnęli Polacy w ostatnich minutach. Ostatecznie Krzysztof Mączyński strzela z dystansu wysoko nad poprzeczką.

• Robert Lewandowski nie sięga piłki zagranej płasko w pole karne Szkotów. Zabrakło dosłownie kilka centrymetrów.

• Robert Lewandowski przenosi się na lewą stronę. Centruje za mocno i głęboko, więc piłkę przechwytuje David Marshall.

• Kamil Grosicki wpada w pole karne Szkotów i strzela z ostrego kąta nad poprzeczką.

• Adam Nawałka decyduje się na pierwszą zmianę. Za Waldemara Sobotę na boisku melduje się "kat" Niemców, Sebastian Mila.

• GOL STEVENA NAISMITHA

• Ależ "wielbłąd" Szkotów we własnej "16"! Piłka przypadkowo odbija się od Scotta Browna i pada pod nogi Waldemara Soboty. Ten miękko zagrywa na głowę Arkadiusza Milika, ale ten strzela tuż nad poprzeczką!

• Sędzia powinien znacznie wcześniej i częściej sięgać po kartki. Zdecydował się teraz - faul taktyczny Grzegorza Krychowiaka skutkuje upomnieniem "żółtkiem".

• James Morrison strzela z dystansu nad poprzeczką.

• James Morrison dośrodkowuje w pole karne i Łukaszowi Piszczkowi ucieka Steven Naismith, który trąca piłkę tak, że ta wpada tuż przy lewym słupku. Wojciech Szczęsny, mimo że wyciągnął się jak struna, nie był w stanie skutecznie interweniować.

• GOL, STEVEN NAISMITH

• Wojciech Szczęsny pewnie interweniuje poza polem karnym.

• Robert Lewandowski pada przed linią szesnastego metra po starciu ze Szkotem. Zdaniem arbitra nie było faulu. Kontra gości z dalekim podaniem na Stevena Naismitha przecięta przez Łukasza Szukałę.

• Russell Martin radzi sobie z Waldemarem Sobotą we własnym polu karnym. Aut dla Polaków na wysokości "16". Jeszcze jeden, jeszcze jeden na trybunach.

• Piąty korner dla Polaków. David Marshall bez wysiłku łapie piłkę zagraną z prawej strony.

• Kontra Polaków! Szczęśliwie Kamil Grosicki jest lepszy w pojedynku biegowym z wracającym Ikechim Anyą i zagrywa w "16". Obrona wybija piłkę na korner!

• Atak Polaków prawą stroną. Piłka poszła do Łukasza Piszczka, który ogrywa w polu Stevena Whittakera, po czym zagrywa do Roberta Lewandowskiego. Wmieszał się... Arkadiusz Milik, którego uderzenie było niedokładne. Ostatecznie Biało-czerwoni zyskali rzut rożny. Piłkę z sześciu metrów nad poprzeczką przenosi Artur Jędrzejczyk.

• Drugą część spotkania zaczynają goście. Obie strony bez zmian personalnych.

• Garść statystyk z pierwszej połowy:

• 40% Posiadanie piłki 60%
    • 3/0 Strzały celne/niecelne 1/1
    • 5 Rzuty wolne 5
    • 2 Rzuty rożne 1
    • 0 Spalone 0
  • Trudna przeprawa czeka(ła) Polaków. Szkoci przyczajeni przed swoim polem karnym wyprowadzali groźne akcje, i po jednej z nich doprowadzili do remisu za sprawą Shauna Maloneya. Wcześniej błąd popełnił Alan Hutton, który z zimną krwią wykorzystał Krzysztof Mączyński. Strzelona bramka przez zawodników Gordona Strachana dała pewność siebie, spychając w końcowej fazie pierwszej odsłony do defensywy... Wracamy za kilka minut.

• Alberto Undiano Mallenco nie dolicza nawet minuty. Po upływie regulaminowego czasu gry kończy pierwszą połowę. Polska remisuje ze Szkocją 1:1.

• Błąd Polaków na lewej stronie i sytuację musiał ratować Łukasz Szukała. Za jego plecami na piłkę czyhał Steven Fletcher.

• Krzysztof Mączyński efektownie przerzuca piłkę nad Szkotem i strzela z woleja. Blok a piłka trafia do Grzegorza Krychowiaka, który zmienia stronę, podając na prawo do Kamila Grosickiego. Ten "ścina" do środka, po czym strzela lewą stroną zbyt anemicznie by pokonać/zaskoczyć Davida Marshalla.

• Prostopadłe podanie do Roberta Lewandowskiego, który przegrywa jednak pojedynek sam na sam ze szkockim obrońcą. A na murawie leży Steven Fletcher. Krótka przerwa w grze.

• Ależ okazja Polaków! Niepewne wyjście Davida Marshalla wykorzystuje Waldemar Sobota, który zagrywa przed bramkę do Roberta Lewandowskiego! Kapitana reprezentacji Polski uprzedza Russell Grint, wybijając piłkę wślizgiem!

• Dwie centry Kamila Grosickiego z lewej strony i Roberta Lewandowskiego - z prawej - w pole karne nie znajdują adresata.

• Steven Fletcher strzela z dystansu. Piłka w znacznej odległości mija bramkę Polaków. Kamil Glik wraca do gry.

• Starcie Kamila Glika z Stevenem Fletcherem. Kapitan Torino z lekko krwawiącym łukiem brwiowym opuszcza na moment boisko.

• Jakby ucichły trybuny na Stadionie Narodowym. Szkoci grają dalekimi podaniami w stronę Ikechi Anyego, ale on - mimo swojej szybkości - nie zawsze dochodzi do piłki.

• Wydawało się za mocne podanie do Stevena Naismitha, a ten zdołał zgrać przed bramkę do Stevena Fletchera. Uprzedza go jednak Kamil Glik.

• Rzut wolny dla gości w pobliżu "16" Wojciecha Szczęsnego. Polscy obrońcy oddalają niebezpieczeństwo.

• Robert Lewandowski zagrywa z głębi pola do Arkadiusza Milika, którego jednak uprzedza wychodzący David Marshall.

• Bardzo udany powrót Kamila Grosickiego we własne pole karne. W decydującym momencie zabiera piłkę Stevenowi Naismithowi.

• Polacy trzymają piłkę w pobliżu pola karnego Szkocji. Dośrodkowanie Kamila Grosickiego w "16" i jak spod ziemi wyrósł Waldemar Sobota, ale nie trafia w piłkę "szczupakiem".

• KRZYSZTOF MĄCZYŃSKI DAJE POLAKOM PROWADZENIE

SHAUN MALONEY WYRÓWNUJE

• Seria rzutów rożnych dla Biało-czerwonych. Centra Kamila Grosickiego, David Marshall łapie piłkę na raty.

• Ponowne zagranie w pole karne do Ikechi Anyi, który spokojnie przyjmuje piłkę przy trochę biernej postawie Łukasza Piszczka, po czym zagrywa na dziesiąty metr do Shauna Maloeny'a, a ten bez przyjęcia strzela obok Wojciecha Szczęsnego.

• GOL DLA SZKOCJI, SHAUN MALONEY

• Podanie z pominięciem drugiej linii w stronę Ikechi Anyi niedokładne i Wojciech Szczęsny łapie piłkę.

• Biało-czerwoni próbują dłużej utrzymać się przy piłce. Szkoci jednak szybko doskakują. Widać, że atak pozycyjny nie jest mocną stroną podopiecznych Adama Nawałki.

• To dziesiąty gol Polaków w tych eliminacjach.

• Atak Polaków przerwany przez Szkotów przed ich polem karnym. Alan Hutton za lekko wybija piłkę, pod nogi Krzysztofa Mączyńskiego, a ten płaskim uderzeniem posyła piłkę do siatki Davida Marshalla! Piłka po drodze odbija się od słupka!

• GOOL, KRZYSZTOF MĄCZYŃSKI!!!

• Robert Lewandowski został ostro potraktowany na 20. metrze od bramki Szkotów przez Gordona Greera. Spóźnione wejście wyprostowaną nogą. Sędzia nie widział podstaw do podyktowania rzutu wolnego!

• Aut dla Polaków w pobliżu lewego narożnika pola karnego Szkotów. Wycofanie do Łukasza Szukały, a ten zagrywa na prawo do Łukasza Piszczka. Ten widział daleko wysuniętego Davida Marshalla i spróbował go przelobować! Pomysł dobry, wykonanie dużo słabsze.

• Waldemar Sobota trochę długo utrzymywał się przy piłce. Doskoczył do niego Scott Brown i zabiera polskiemu skrzydłowemu piłkę, lecz zdaniem sędziego kapitan Szkotów przekroczył przepisy.

• Bez zagrożenia pod bramką Wojciecha Szczęsnego.

• Wysokie ustawienie gości - aż sześciu piłkarzy w ciemnoniebieskich strojach na polskiej połowie. Atak prawą stroną Alana Huttona, lecz jego dośrodkowanie zablokował Artur Jędrzejczyk. Rzut rożny.

• Gromkie ole, ole, ole towarzyszyło wymianie podań Szkotów. Po chwili dalekie podanie w stronę Stevena Fletchera za mocne i Polacy przejmują piłkę.

• Chóralne "Jesteśmy z wami, Polacy, jesteśmy z Wami" Póki co dominuje walka w środku pola o górną piłkę.

• Alberto Undiano Mallenco gwiżdże pierwszy raz i Biało-czerwoni zaczynają ze środka!

• Pamiątkowa fotka i losowanie stron: Scott Brown vs. Robert Lewandowski.

• ... i Mazurek Dąbrowskiego śpiewany przez ponad 50 000 kibiców Biało-czerwonych.

• Hymny obu państw. Najpierw Szkotów...

• Wielkie oczekiwanie na Stadionie Narodowym. A na murawę już wychodzą obie jedenastki wyprowadzane przez arbitra.

• A tak "bliżej" murawy: Hiszpanowi Alberto Undiano Mallenco będą na liniach pomagać jego rodacy: Raúl Cabanero Martínez oraz Roberto Díaz Pérez. Arbitrem technicznym będzie Pau Cebrián Devís, a "karnymi" - Carlos Gómez i Javier Estrada.

• Jeszcze wróćmy do historii pojedynków Polaków ze Szkotami. Półtorej godziny wspomniałem, że bilans jest korzystny dla Biało-czerwonych (3 zwycięstwa, po dwa remisy i porażki), jednak "domowe" statystyki już nie są tak pozytywne. W pięciu spotkaniach udało się wygrać tylko raz. Dzisiaj będzie przełamanie?

• Kamil Glik: Trzeba wyszarpać Szkotom trzy punkty.

Role w tym meczu, w pewnym sensie, będą odwrócone w porównaniu z sobotnim pojedynkiem przeciwko Niemcom. Tym razem to Polacy będą raczej prowadzić grę, a Szkoci będą nastawieni na kontry. Z jakim skutkiem?

• Tradycyjnie zachęcam do aktywności w komentarzach: pisania swoich opinii oraz swoich typów jakim wynikiem zakończy się to spotkanie.

• Warto dodać, że i zgromadzeni dziś kibice świętują strzelane w sobotę bramki :))

• Obie drużyny zagrają w ustawieniu 4-4-2. Schemat "kto, gdzie" Bialo-czerwonych zna każdy, a jak to wygląda u Szkotów? Obrona: na bokach zagrają Alan Hutton (prawa) oraz Steven Whittaker (lewa), a w środku Russel Martin z Gordonem Greerem. Pomoc: od prawej przebojowy Ikechi Anya, w środku kapitan Scott Brown z Jamesem Morrisonem i na lewej flance Schaun Maloney. W ataku Steven Naismith oraz Steven Fletcher.

• Reprezentanci Polski w komplecie wychodzą na rozgrzewkę! Owacja ze strony kibiców na coraz bardziej zapełnionym Stadionie Narodowym.

• Szkoci już się rozgrzewają w komplecie. Cała kadra rywali wykonuje te same ćwiczenia. Z naszej strony ćwiczą na razie tylko bramkarze. Tymczasem w tle słychać szkockie dudy - nie są zakazane? :)

• Skróty dotychczasowym spotkań Biało-czerwonych ze Szkocją:

• o ile będą mieli siły po tej batalii z Niemcami, to na takim gazie mentalnym możemy roznieść Szkotów :) Oby jednak nie byli nadmiernie zmotywowani i zbyt pewni siebie, bo to może ich zgubić.

• Nie zagra: Hanley.

• Rezerwowi reprezentacji Szkocji: Gilks (Br), Gordon (Br), Bannan, Burke, Dorrans, D. Fletcher, C. Martin, S. May, McArthur, Robertson, Reynolds.

• Nie zagrają: Wawrzyniak, Rybus, Jodłowiec.

• Rezerwowi reprezentacji Polski: Boruc (Br), Fabiański (Br), Cionek, Kucharczyk, Mila, Olkowski, Starzyński, Teodorczyk, Żyro.

• Znamy wyjściowy skład Szkotów! Za moment pojawi się po lewej stronie!

• Trzy dni temu Szkoci podejmowali na Ibrox Park w Glasgow (stadion Glasgow Rangers) Gruzję. Po bramce samobójczej Khubutii piłkarze Gordona Strachana wygrali 1:0. Grali w następującym składzie: Marshall - Huttin, Hanley (nie zagra z Polską), R. Martin, Robertson - Anya (niepewny występ), Brown, Maloney Ż - Morrison - Naismith (80' McArthur), S. Fletcher (90' C. Martin).

• Piłkarze obu zespołów są już na Stadionie Narodowym. Niedługo powinniśmy poznać także zestawienie naszych rywali.

• Gordon Strachan, selekcjoner reprezentacji Szkocji: – Widziałem poprawę u Polaków kiedy pokonali Niemców. Myślę, że to ze względu na nowych piłkarzy czy nowego podejścia. Ale my wierzymy, że my też się poprawiliśmy. Jako selekcjoner jestem zachwycony jak gra mój zespół i jestem pewien, że ich trener jest z nich zadowolony.

• Wiemy od dłuższego czasu, że miejsce Tomasza Jodłowca na środku pomocy zajmie Krzysztof Mączyński. Ale to nie jedyna zmiana w wyjściowym składzie reprezentacji Polski. Adam Nawałka "wymienił" lewą stronę, zastępując eks-legionistów - Jakuba Wawrzyniaka i Macieja Rybusa - Arturem Jędrzejczykiem oraz Waldemarem Sobotą.

• Mała ciekawostka: Adam Nawałka ma dzisiaj mały jubileusz - poprowadzi 10. spotkanie w roli selekcjonera polskiej reprezentacji. Bilans ma korzystny: 5 zwycięstw, 2 remisy i tyle samo porażek. Jedna z nich miała miejsce 5 marca br. na Stadionie Narodowym w meczu towarzyskim ze... Szkocją.

• 3-3-2. Nie, to nie ustawienie taktyczne Polaków na zbliżający się mecz ze Szkotami, a bilans Biało-czerwonych z tym przeciwnikiem. Co prawda jest dla polskich piłkarzy korzystny, ale czekają na zwycięstwo od... 49 lat! Dokładnie 13 października 1965 r. Polska wygrała w Szkocji 2:1.

• Tak obecnie prezentuje się tabela Grupy D. Miejmy nadzieje, że długo nic się w niej nie zmieni, przynajmniej na pierwszym miejscu. Tabela grupy D

• Oto konferencja prasowa przed meczem ze Szkocją. Posłuchajcie co Adam Nawałka i jego kadrowicze mieli do powiedzenia przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

• Na boisku nie ma dziś mowy o przyjaźni, ale za to na ulicach Warszawy...czemu nie!

• Tak było w sobotę.

• Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, dzisiejszy mecz zostanie rozegrany przy otwartym dachu. Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, jakie panowały dziś w stolicy nie sposób nie wspomnieć o pamiętnym już basenie narodowym.

• Chociaż Adam Nawałka po zwycięskim meczu z Niemcami nie zapowiadał zmian w składzie bialo-czerwonych wiadomo, że będzie musiał oddelegować do gry nowego zawodnika, bowiem urazu nabawił się Tomasz Jodłowiec. Kto go zastąpi? Oto dokładna analiza składów na mecz Polska-Szkocja.

• Chociaż do rozpoczęcia spotkania pozostało jeszcze kilka godzin, powoli zaczynamy wprawiać się w jego klimat. Na początek zachęcamy do zapoznania się z zapowiedzią meczu: Polska - Szkocja LIVE! Wrócić na ziemię i wygrać z samym sobą.

• Po wspaniałym, sobotnim zwycięstwie z Niemcami na Stadionie Narodowym już za kilka godzin biało-czerwoni ponownie będą musieli udowodnić, że nie było to dziełem przypadku i stać ich na kolejną wygraną w eliminacjach Euro 2016. Gorąco witamy i zapraszamy na relację na żywo z meczu Polska - Szkocja! Będzie się działo!