Polski weekend w Bundeslidze

Krzysztof Kurzyński
Piątkowym starciem mistrzowskiej Borussi Dortmund z HSV Hamburg wystartował nowy sezon Bundesligi. W kadrach niemieckich zespołów znajduje się dziesięciu Polaków, jednak każdy z nich odgrywa w zespole zupełnie inną rolę. Przyjrzyjmy się, jak sezon w jednej z najsilniejszych lig świata rozpoczęli nasi rodacy.

Meczem otwierającym nowy sezon Bundesligi było spotkanie Borussii Dortmund z HSV Hamburg. W kadrze Mistrza Niemiec znajduje się trzech reprezentantów Polski, którzy w komplecie zaprezentowali się kibicom zgromadzonym na Signal Iduna Park: Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek spędzili na boisku pełne 90 minut, natomiast Kuba Błaszczykowski zameldował się na nim kwadrans przed ostatnim gwizdkiem sędziego. Pierwszy punkt do klasyfikacji kanadyjskiej może zapisać sobie były napastnik Lecha Poznań, który zaliczył asystę przy bramce Mario Goetze. Lewandowski, jako jedyny gracz Borussi, został ukarany żółtą kartką. Drużyna z Dortmundu wygrała 3:1, a Polacy należeli do najlepszych na boisku.

Na placu gry nie pojawił się Alan Stulin, którego 1.FC Kaiserslautern przegrało na wyjeździe z Werderem Brema 0:2. Polak nie znalazł miejsca w kadrze meczowej. Co ciekawe, w podobnej sytuacji znalazł się bułgarski napastnik Ilijan Micanski, którego wypożyczeniem było podobno zainteresowane Zagłębie Lubin. W dalszym ciągu niezdolny do gry jest lewy obrońca Werderu Sebastian Boenisch.

Fatalnie nowy sezon rozpoczęło 1.FC Koln, które w poprzednim roku rozpaczliwie broniło się przed spadkiem z Bundesligi. Wysoka porażka 0:3 na własnym boisku z VFL Wolfsburg może być zwiastunem kolejnych trudnych rozgrywek w dole tabeli. Udziału w blamażu nie miał Adam Matuszczyk, który cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Długo na niej przebywał również Sławomir Peszko, który wszedł na plac gry w 46 minucie. Zdziałał niewiele. Wyniki jest również niedobry dla... Mateusza Klicha, który nie znalazł się w kadrze meczowej, a wobec świetnej formy kolegów z drużyny, będzie mu bardzo trudno do niej wskoczyć.

W zwycięstwie Hannoveru 96 nad Hoffenheim 2:1 nie miał udziału Artur Sobiech, który znalazł się poza kadrą meczową. Napastnik pozyskany latem z warszawskiej Polonii wciąż dochodzi do formy po kontuzji kolana.

Udział w zwycięstwie swojej drużyny miał Eugen Polanski, którego Mainz pokonało 2:0 Bayer Leverkusen. Polak spędził na boisku 90 minut i został ukarany żółtą kartką.