Polskie kluby nie doczekały się pieniędzy od Barcelony za transfer Roberta Lewandowskiego

Krzysztof Kowalski
Krzysztof Kowalski
Nur Photo/East News
Transfer Roberta Lewandowskiego kosztował Barcelonę 45 milionów euro plus bonusy. W ramach mechanizmu solidarnościowego FIFA na transakcji miały też zarobić polskie kluby, które przyczyniły się do piłkarskiego rozwoju zawodnika. Większość ekip należnych pieniędzy się nie doczekała.

Barcelona nie zapłaciła ekwiwalentu polskim klubom

Transfer Roberta Lewandowskiego z Bayernu do Barcelony był najwyższą transakcją w historii polskiej piłki. 5 procent do podziału z kwoty transferowej miały otrzymać polskie kluby, w których kapitan reprezentacji Polski występował od 12 do 23 roku życia. Opłatę solidarnościową wyliczono na 2,25 mln euro, z czego 1,8 mln przypadło polskim ekipom, a pozostała kwota niemieckiej Borussii Dortmund.

Środki miały trafić do: Varsovii, Delty Warszawa, Legii Warszawa, Znicza Pruszków i Lecha Poznań. Najwięcej przysługuje Varsovii 565 tys. euro. Nieco mniej drugoligowemu Zniczowi oraz Lechowi. Problem w tym, że większość klubów nie doczekała się pieniędzy od Katalończyków.

- Niewiele osób o tym wie, ale kwota jest rozłożona na transze. Jak na razie nie otrzymaliśmy jeszcze pierwszej transzy - powiedział dla WP SportoweFakty Marek Śliwiński, członek zarządu Znicza.

Pieniądze od katalońskiego klubu nie dotarły także do Varsovii. - Czekamy jeszcze na pierwszą transzę. Jak już dostaniemy pieniądze, to wtedy pomyślimy, jak to spożytkować – zaznaczył Marek Krzywicki, dyrektor Varsovii.

Pierwsze środki trafiły tylko do Delty. - Co rok, we wrześniu, powinniśmy otrzymywać jedną czwartą całej kwoty. W naszym przypadku dostaliśmy pierwszą transzę pod koniec stycznia, czyli opóźnienie wyniosło kilka miesięcy - przyznał Andrzej Trzeciakowski, prezes Delty Warszawa.

Wysokość ekwiwalentu w ramach mechanizmu solidarnościowego za transfer Roberta Lewandowskiego do Barcelony

  • Varsovia Warszawa - 565 tys. euro
  • Lech Poznań - 450 tys. euro
  • Znicz Pruszków - 450 tys. euro
  • Legia Warszawa - 225 tys. euro
  • Delta Warszawa - 113 tys. euro
  • Borussia Dortmund - 450 tys. euro
Wpisane w kontrakty gigantyczne kwoty odstępnego to specjalność przede wszystkim FC Barcelony i Realu Madryt. Astronomiczne pieniądze trzeba wyłożyć, aby przed końcem kontraktu pozyskać z Blaugrany Roberta Lewandowskiego. Jeszcze większe na zakup młodych gwiazd katalońskiego klubu. W przypadku kilku zawodników odstępne opiewa na miliard euro. Kto znajduje się na czele listy?

Ich nie wykupią nawet szejkowie. Oto piłkarze z największą k...

TRANSFERY w GOL24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24