Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie kluby w rankingu UEFA [WSPÓŁCZYNNIK UEFA, RANKING UEFA]

etc
Najwyżej w rankingu UEFA z polskich klubów plasują się Lech i Legia
Najwyżej w rankingu UEFA z polskich klubów plasują się Lech i Legia screen uefa.com
Polskie kluby w rankingu UEFA od lat zajmują miejsca na peryferiach wielkiego futbolu. Sprawdź jak wygląda ich aktualny dorobek w oparciu o współczynnik UEFA wypracowany na przestrzeni ostatnich sezonów.

Pozycję, jaką zajmują polskie kluby w rankingu UEFA, wylicza się na podstawie współczynnika UEFA, który decyduje o miejscu wszystkich europejskich zespołów w zestawieniu, które decyduje o rozstawieniu poszczególnych klubów w trakcie kolejnych etapów rozgrywek pod egidą UEFA.

Polskie kluby w rankingu UEFA

Obecnie najwyżej sklasyfikowanym polskim klubem w rankingu UEFA jest Lech Poznań. Duży wpływ ma na to ciągle pamiętny sezon, w którym "Kolejorz" walczył jak równy z równym z Juventusem i Manchesterem City. Dzięki 10 punktom do współczynnika UEFA zdobytym w tamtym sezonie (dla porównania w pozostałych czterech sezonach składających się na niego Lech zdobył łącznie tylko niecałe 7), poznaniacy zajmują 104. miejsce rankingu UEFA, mając współczynnik wynoszący 17.275.

Kolejnym polskim klubem w rankingu UEFA jest Legia Warszawa, która swoją pozycję zawdzięcza głównie sezonowi 11/12, w którym w eliminacjach Ligi Europy pokonała Spartak Moskwa, a następnie wyszła z grupy, odpadając dopiero fazie pucharowej. Współczynnik UEFA Legii wynosi obecnie 15.275 i daje jej 120. miejsce w rankingu UEFA.

Na kolejnych miejscach plasują się Wisła (współczynnik 13.775, 132. miejsce), Śląsk Wrocław (8.275, 191.), Ruch Chorzów (5.775, 238.), Jagiellonia Białystok (5.025, 256.), Piast Gliwice (4.275, 291.)

Jak powstaje ranking UEFA, jak wylicza się współczynnik UEFA

Ranking UEFA w przypadku piłki klubowej, należy podzielić na ranking ligowy i ranking klubowy. Na podstawie rankingu ligowego ustalany jest podział miejsc w rozgrywkach międzynarodowych UEFA – Lidze Mistrzów i Lidze Europy, przypadających danym federacjom.

Współczynnik ligowy opiera się na wynikach uzyskanych przez zespoły reprezentujące poszczególne federacje w Lidze Mistrzów i Lidze Europy UEFA (Pucharze UEFA) w ciągu poprzednich 5 sezonów.

Obowiązuje przy tym następująca punktacja:

1) faza grupowa i pucharowa Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA: 2 punkty za zwycięstwo, 1 punkt za remis, 0 punktów za przegraną;

2) faza kwalifikacyjna Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA: 1 punkt za zwycięstwo, 0,5 punktu za remis, 0 punktów za przegraną.

Liczba punktów zdobyta w każdym sezonie jest dzielona przez liczbę zespołów w nim reprezentujących daną federację w rozgrywkach UEFA. Wynik jest zaokrąglany w dół do części tysięcznych (np. 3,(6) jest zaokrąglane do 3,666). Następnie otrzymane wyniki z 5 sezonów, które obejmuje dany ranking, sumuje się.

Ponadto, od sezonu 2009/2010, przydzielane są punkty bonusowe, dodawane do liczby punktów uzyskanych w danym sezonie: 5 punktów za awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów UEFA, 4 punkty za awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA, 1 punkt za awans do ćwierćfinału, półfinału oraz finału Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA.

Z kolei współczynnik klubowy jest sumą 20% współczynnika ligowego federacji danej drużyny i liczby punktów rankingowych uzyskanych przez zespół w ostatnich 5 sezonach rozgrywek międzynarodowych UEFA. Nie są do niego wliczane punkty zdobyte w meczach faz kwalifikacyjnych. Za zwycięstwo w fazie zasadniczej każda drużyna otrzymuje 2 punkty, za remis – 1 punkt.

Według zasad obowiązujących od sezonu 2009/2010 współczynniki klubowe są obliczane odrębnymi metodami dla Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA:

1) Liga Mistrzów UEFA:
a) faza kwalifikacyjna: .) 0,5 punktu jest przyznawane każdej drużynie, która odpadła w pierwszej rundzie kwalifikacji, .) 1 punkt jest przyznawany każdej drużynie, która odpadła w drugiej rundzie kwalifikacji, .) drużynie, która odpadła w trzeciej rundzie kwalifikacji lub rundzie play-off punkty nie są przyznawane dodatkowe punkty; drużyny te przechodzą do Ligi Europy i dalej obowiązują dla nich reguły tych rozgrywek;
b) faza grupowa: .) 4 punkty są przyznawane każdej drużynie, która do niej się zakwalifikowała;
c) faza pucharowa: .) 5 punktów jest przyznawanych każdej drużynie, która do niej się zakwalifikowała, .) 1 punkt jest przyznawany każdej drużynie, która zakwalifikowała się do ćwierćfinału, półfinału lub finału.

2) Liga Europy UEFA:
a) faza kwalifikacyjna: .) 0,25 punktu jest przyznawane każdej drużynie, która odpadła w pierwszej rundzie kwalifikacji, .) 0,5 punktu jest przyznawane każdej drużynie, która odpadła w drugiej rundzie kwalifikacji, .) 1 punkt jest przyznawany każdej drużynie, która odpadła w trzeciej rundzie kwalifikacji, .) 1,5 punkt jest przyznawane każdej drużynie, która odpadła w rundzie play-off kwalifikacji,
b) faza grupowa: .) 2 punkty są przyznawane automatycznie każdej drużynie, która w tej fazie uzyskała mniejszą liczbę punktów (tzw. gwarantowane minimum);
c) faza pucharowa: .) 1 punkt jest przyznawany każdej drużynie, która zakwalifikowała się do ćwierćfinału, półfinału lub finału

Źródło: uefa.com, wikipedia.org

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24