0

- 1 połowa

- 2 połowa

4 karne

• Cristiano Ronaldo nie miał okazji do wykonywania rzutu karnego. W loterii górą Hiszpanie i to oni zagrają w finale, który będzie rozegrany w niedzielę w Kijowie. Rywala poznamy jutro. Na Stadionie Narodowym w Warszawie zmierzą się Niemcy i Włosi Początek spotkania o 20.45. Zapraszamy na relację na żywo na ekstraklasa.net.

Za wspólnie spędzony czas dziękuje Państwu Tomasz Górski

• Cesc Fabregas od słupka i Hiszpania w finale!

• Bruno Alves trafia w poprzeczkę!

• Sergio Ramos jak Andrea Pirlo.

• Nani wyrównuje. 2:2.

• Rui Patricio nie sięgnął i Gerard Pique trafia.

• Pepe tuż przy słupku! 1:1

• Andres Iniesta pewnie. Piłka w lewo, bramkarz w prawo

• Iker Casillas broni strzał Joao Moutinho

• Rui Patricio broni strzał Xabi Alonso!

• Losowanie kto zacznie wykonywać "jedenastki" i na którą bramkę. Na tą z hiszpańskimi kibicami.

• Ogromna motywacja Portugalczyków. Mogą dokonać czegoś wielkiego. Na przeszkodzie może stać zmęczenie i... Iker Casillas

• Koniec drugiej polowy dogrywki. Mamy rzuty karne!

• Alvaro Arbeloa zdołał dośrodkować, ale niedokładnie.

• Portugalczycy na pograniczu faulu powstrzymali Pedro.

• Spalony hiszpańskiego zawodnika.

• Fabio Coentrao powstrzymał szarżę Pedro! Korner, a była wyborna okazja do strzelenia gola

• Xabi Alonso fauluje Cristiano Ronaldo

• Silvestre Varela zmienia potwornie zmęczonego Raula Meirelesa.

• Zakotłowało się pod bramką Portugalii. Jesus Navas strzela, Rui Patricio odbija pilkę przed siebie i ta odbija się od nogi Pepe. Bramkarz Sportingu Lizbona lapie futbolówkę. Zdaniem hiszpańskich piłkarzy było to umyślne podanie. Sędzia milczy.

• Strzał Cesca Fabregasa zablokowany. Ostatecznie futbolówka ląduje w rękawicach Rui Patricio, który niedokładnie wznawia akcję

• To nie jest wieczór CR7. Nie może się "wstrzelić".

• Cristiano Ronaldo leży na boisku po starciu z Sergio Ramosem.

• Koniec pierwszej części dogrywki.

• I druga połowa dogrywki. Ostatni kwadrans przed karnymi(?)

• Od początku drugiej odsłony dogrywki zagra Custodio, który zmienia Miguela Veloso.

• Sergio Ramos tuż nad spojeniem! Lepsza próba niż wszystkie CR7 razem wzięte!

• Andres Iniesta faulowany.

• Rui Patricio broni strzał Andresa Iniesty! Tylko rzut rożny!

• Bruno Alves podaje do Ikera Casillasa.

• Powtórka z rozrywki. Centra Jesusa Navasa przyblokowana.

• Korner dla Hiszpanii.

• Pepe staranował w polu karnym Pedro. Najpierw trafił w piłkę.

• Gerard Pique wślizgiem wybija piłkę spod nóg Cristiano Ronaldo.

• Bruno Alves blokuje strzał Andresa Iniesty.

• Rzut wolny dla Hiszpanów. Xabi Alonso zagrywa za słabo.

• Nani uprzedzony zdecydowanym wejściem i wybiciem Sergio Ramosa. Joao Moutinho fauluje.

• Raul Meireles wybija pilkę poza boisko. Na murawie leży Sergio Busquets.

• Cristiano Ronaldo fauluje Alvaro Arbeloę. Obaj wyglądali na zdziwionych tą decyzją sędziego.

• Spalony Jesusa Navasa.

• I pierwsza połowa dogrywki. Zaczęli Hiszpanie.

• Portugalia - Hiszpania

• Koniec drugiej połowy, ale nie meczu. Za chwilę dogrywka!

• Ostre wejście Miguela Veloso. Żólta kartka.

• Jesus Navas wywalczył rzut rożny. Ostatnia akcja?

• NIE, NIE, NIE! Wyborna okazja Portugalczyków. Kontra i fatalne podanie do Cristiano Ronaldo. Akcja straciła na tempie i strzał ponad poprzeczką. Jest czego żałować.

• "Krzesełko" w wykonaniu Miguela Veloso i Xabi Alonso. Rzut wolny dla Hiszpanii.

• Nani faulem odebrał piłkę Jordi Albie.

• Pedro zmienia... Xaviego.

• Bruno Alves ukarany żółtą kartką.

• Po tym strzale hiszpańscy kibice skandowali "Messi, Messi".

• Nad poprzeczką! A Iker Casillas stał jak wryty.

• CR7 w mur, ale będzie miał szansę na poprawę. Alvaro Arbeloa dostaje "żółtko" za zagranie ręką.

• Xabi Alonso fauluje Cristiano Ronaldo. Teraz albo nigdy?

• Jesus Navas zwlekał z dośrodkowaniem. Jak się na nie zdecydował to zablokowane przez obrońcę.

• Pierwsza zmiana w reprezentacji Portugalii. Nelson Oliveira zastępuje Hugo Almeidę.

• Nakładka Naniego. Ucierpiał Jordi Alba.

• Miguel Veloso podaje z wolnego wprost do Ikera Casillasa. Mierzone zagranie.

• Sędzia w roli głównej. Pozytywnej bo musiał ostudzić piłkarzy po faulu Sergio Ramosa.

• Joao Pereira znowu fauluje. Powinien uważać bo ma na koncie już żółtą kartkę

• Do końca regulaminowanego czasu gry pozostał niecały kwadrans. Czy będziemy świadkami drugiego bezbramkowego remisu z rzędu?

• Nani nie opanował piłki.

• Cristiano Ronaldo w swoim stylu uderza z rzutu wolnego. Zabrakło niewiele.

• Żółta kartka dla Segio Busquetsa za sugestie w kierunku sędziego ws. upomnienia dla CR7. Portugalczyk chciał wymusić rzut karny.

• Pierwszy celny strzał na bramkę Hiszpanów, a konkretnie Xaviego. Prosto w środek bramki. Nie miał problemów Rui Patricio.

• Hiszpanie coraz częściej przy piłce. Czy La Roja stać na zdobycie gola w regulaminowym czasie gry?

• Najpierw Xavi dosrodkowywał w rzutu wolnego wprost na głowę jednego z Portugalczyków, za chwilę Iniesta, także w obrońców.

• Żółta kartka dla Joao Pereiry.

• Żólta kartka dla Pepe.

• Jesus Navas za Davida Silvę

• Kolejna próba Hugo Almeidy. Dla odmiany obok slupka.

• Hugo Almeida strzela wysoko nad poprzeczką bramki Ikera Caillasa. Miał do wyboru podanie do Naniego lub CR7. Wybrał strzał, jak typowy napastnik.

• Kolejny, piąty, rzut rożny dla Portugalii. Zagranie na pierwszy słupek niedokładne i Hiszpanie dalekim wybiciem wyjaśniają sytuację.

• Meksykańska fala na trybunach. Na sektorach zajmowanych przez kibiców dzieje się więcej ciekawego niż na boisku...

• Cesc Fabregas zastępuje Alvaro Negredo.

• Odpowiedź Portugalczyków i korner. Anemiczne zagranie Joao Moutinho.

• To był... pierwszy rzut rożny Hiszpanów!

• Joao Pereira wybija piłkę na rzut rożny.

• Kolejne starcie Bruno Alves - Alvaro Negredo. Ucierpiał ten drugi.

• Hiszpania do tej pory nie oddała celnego strzału w światło bramki Portugalczyków!

• Faul Alvaro Negredo.

• I wracamy na drugą połowę. Obie reprezentacje przystępują do niej bez zmian.

• Od kilku lat oglądam mecze reprezentacji Hiszpanii i pierwszy raz widzę, że mają problemy nawet ze swoimi firmowymi zagraniami (krótkimi podaniami). Obrońcy nie mają komu podać. Dużo niepotrzebnych strat i nieudanych podań. Druga linia Hiszpanii jest skutecznie blokowana przez tercet Miguel Veloso–Raul Meireles–Joao Moutinho. Wyrównana pierwsza połowa. Pytanie, czy Portugalczycy wytrzymają końca spotkania (regulaminowego czasu gry lub dogrywki). Miała być La Furia Roja, a jest La Flema Roja (czerwona flegma)

• Sergio Ramos zgrywa piłkę w pole karne. Rui Patricio tylko na to czekał. Sędzia Cuneyt Cakir kończy pierwszą połowę.

• Bardzo ostro Bruno Alves potraktował Alvaro Negredo. Kartki nie ma.

• Żółta kartka dla Fabio Coentrao.

• Skuteczność podań Andresa Iniesty: 68%. Strasznie słabo.

• Joao Moutinho w dziecinny sposób zabiera piłkę Davidowi Silvie. Za mocne podanie Pepe i od bramki zacznie Iker Casillas.

• Słuszna kartką dla Sergio Ramosa. Stanął na drodze rozpędzającego się Cristiano Ronaldo.

• Indywidualna akcja Davida Silvy prawą stroną. "Ściął" w środek pola karnego i podał wprost do Rui Patricio. Vicente Del Bosque aż przyklęknął...

• Alvaro Negredo faulowany przez Bruno Alvesa w środku boiska.

• Skrzydłowy MU za chwilę wróci na boisko. A Portugalczycy w geście fair play oddają piłkę.

• Nani zderzył się z dwoma zawodnikami i leży na boisku.

• Andres Iniesta dośrodkowuje w pole karne już zza lini końcowej. Na wszelki wypadek Bruno Alves uprzedza Alvaro Negredo.

• Cristiano Ronaldo płaskim uderzeniem zza pola karnego strzela tuż obok słupka!

• Ależ gwizdy portugalskich fanów i rezerwowych! Nani mimo że był faulowany zdołał odwrócić się z piłką i popędzić na bramkę Ikera Casillasa. Sędzia... przerwal akcję i nakazał wznowienie od rzutu wolnego!

• Andres Iniesta strzela tuż nad poprzeczką.

• Hiszpania... ma problem z wyjściem z własnego pola karnego! W polu karnym niepewnie, ale szczęśliwie, interweniował Sergio Ramos

• Składna akcja Portugalczyków i centra Joao Pereira nieudana. Gerard Pique przecina dośrodkowanie.

• Miguel Veloso fauluje Andresa Iniestę w okolicach środka boiska.

• Cristiano Ronaldo strzela hen wysoko. Hugo Almeida na spalonym.

• Gwizdy zniecierpliwienia na trybunach. Kibicom nie podoba się tici-taca. W tle ledwie słychać "ole, ole".

• Nani nieprzepisowo zatrzymywany przez Sergio Ramosa i pada na murawę. Arbiter nakazuje grać dalej. W powtórce jednak widać, że Nani trochę "przyaktorzył".

• Gerard Pique wygrał pojedynek jeden na jeden z Fabio Coentrao, ale Portugalczycy mają rzut rożny. Bez zagrożenia.

• CR7 trafia w dwuosobowy mur.

• Crisiano Ronaldo faulowany przez Alvaro Arbeloę. Ok. 18 metrów do bramki.

• Siła złego na jednego. Alvaro Arbeloa fauluje przy narożniku pola karnego Portugalii. Od wolnego piłkarze Paulo Bento.

• Za mocne podanie Fabio Coentrao do Crisiano Ronaldo.

• Kontra Portugalii. Cristiano Ronaldo popędził 30-40 metrów lewym skrzydłem i dośrodkował w pole karne wprost do Ikera Casillasa, którzy bez problemu łapie piłkę.

• Nieudane prostopadłe podanie Andresa Iniesty do partnera z reprezentajci. Piłka w rękach Rui Patricio.

• Strzał Andresa Iniesty wysoko nad poprzeczką.

• Piękna kombinacyjna akcja Hiszpanów i idealnie wyłożona piłka na 16. metr do Alvaro Arbeloi. Ten strzela nad spojeniem słupka z poprzeczką.

• Portugalia czeka, Hiszpanie zaczynają tici-takę.

• Kolejna udana interwencja Pepe. Przeciął podanie Davida Silvy z lewej strony boiska.

• Daleki przerzut do Naniego, lecz ten nie opanował piłki. Hiszpanie od autu wznawiają grę.

• Pepe powstrzymuje w narożniku pola karnego szarżującego Alvaro Negredo.

• Głębokie dośrodkowanie w pole karne i Iker Casillas zmuszony do wybicia piłki na korner. Poprawka z drugiej strony i bramkarz Realu łapie piłkę.

• Zablokowany strzał Miguela Veloso i mamy rzut rożny dla Portugalii.

• Odliczanie, gwizdek sędziego i pierwsza połowa, którą zaczęli Hiszpanie.

• Jeszcze krótkie wystąpienia Ikera Casillasa i Cristiano Ronaldo.

• Obie drużyny wychodzą na murawę. Za chwilę hymny obu państw i pierwszy półfinał UEFA EURO 2012.

• Liczba meczu: 7 – aż tylu zawodników Realu Madryt zagra od pierwszej minuty.

• Jeżeli Iker Casillas zachowa dzisiaj czyste konto, to będzie jego 78. występ w reprezentacji bez puszczonego gola! Ewentualna wygrana "La Furia Roja" będzie dla Ikera Casillasa jubileuszowa - do tej pory brał udział w 99 wygranych meczach. A warto podkreślić, że dzisiaj zagra 136. w kadrze. Od 2000 r. wystąpił w 7 piłkarskich turniejach (MŚ i ME)!

• Kibice Portugalii i Hiszpanii opanowali ulice Doniecka. Kibice przed meczem Portugalia - HiszpaniaKibice przed meczem Portugalia - Hiszpania

• Zachęcam do typowania wyniku w komentarzach.

• Zaskoczył z kolei Vicente del Bosque. Nie w obronie, gdzie za krycie Cristiano Ronaldo odpowiadać będzie jego klubowy kolega Alvaro Arbeloa, lecz w ataku. Tym razem opiekun Hiszpanów postawił na klasycznego napastnika - Alvaro Negredo, dla którego będzie to 12. występ w narodowych barwach. Snajper Sevilli pokazał się już na Euro 2012, w doliczonym czasie gry w spotkaniu z Irlandią. Jak wykorzysta swoją szansę w półfinale?

• W składzie Portugalii nie ma żadnej niespodzianki. Trener Paulo Bento postawił na najsilniejszą jedenastkę, z najbardziej wysuniętym Hugo Almeidą, który w trakcie ćwierćfinału z Czechami zastąpił kontuzjowanego Heldera Postigę.

• Poznaliśmy składy obu zespołów. Są niespodzianki, a właściwie jedna!

• Obie drużyny łączy jedno. W rozgrywkach grupowych udowodniły jak dobrze są dysponowane, mierząc się z nie byle jakimi oponentami, co czyni je głównymi pretendentami do ostatecznego tryumfu. Ponadto borykają się z brakiem napastników, ale mimo to potrafią zwyciężać.

• O takiej równowadze tylko pomarzyć może Portugalia, niemalże w pełni uzależniona od nastrojów i humorów Cristiano Ronaldo. Kiedy gwiazdor Realu Madryt miał problemy ze skutecznością i przyjmował na siebie falę krytyki, jego drużyna przegrała z Niemcami i rzutem na taśmę poradziła sobie z Danią. Na dodatek grała jeszcze na tyle słabo, iż nawet jej kibice zwiastowali szybki koniec przygody z czempionatem. Ale na szczęście Ronaldo zdołał się przebudzić. Zaczęło się z Holandią, kiedy zdobył dwie bramki. Przeciwko Czechom trafił tylko raz, ale na wagę awansu. Mógł pokusić się o znacznie lepszy dorobek (cztery razy celował w słupek), ale wyraźnie powraca do wielkości, ciągnąc za sobą wszystkich wybrańców Paulo Bento, którzy po zamknięciu ust niedowiarkom, są teraz w stanie dokonać wszystkiego.

• To co najbardziej cechuje aktualnych mistrzów Świata to imponujące zrównoważenie składu. Nie ma tam jednej, wybijającej się ponad indywidualności. W każdym starciu błyszczy kto inny - z Francją dwa gole wpakował Xabi Alonso, z Chorwacją wojował Andres Iniesta, a bramkę dołożył Navas. Z kolei z Irlandią przebłysk wielkiej formy miał Fernando Torres. Na dodatek niezmiennie wielki jest Iker Casillas, zaś na lewym skrzydle rośnie w oczach super talent - Jordi Alba.

• W ciągu 52-letniej historii mistrzostw Europy jeszcze nie zdarzyło się, by któremuś z triumfatorów udało się obronić puchar. Szanse ku temu oczywiście się zdarzały, ale zawsze kończyły się fiaskiem. Po raz pierwszy chcą tego dokonać podopieczni Vicente del Bosque. Obecnie 62-letni selekcjoner, w 2008 roku przejął pałeczkę po Luisie Aragonesie. Poprzeczkę dodajmy, zawieszoną bardzo wysoko, za sprawą poprzednika, który w 2008 roku sięgnął po Mistrzostwo Europy w Austrii i Szwajcarii.

• Panda Lin Ping z Tajlandii już wie. Czy dzisiaj triumfować będzie reprezentacja Hiszpanii?pap

• Od kilku dobrych lat, zarówno Stary Kontynent jak i cały świat ugiął się pod hegemonią "La Furia Roja". Hiszpania stała się utrapieniem nie do zniesienia, rywalem, którego każdy pragnie pokonać. Nikt jednak nie potrafi jak dotąd znaleźć wystarczająco solidnych argumentów na bezbłędną tiki-takę, która wciąż udoskonalana, potężnie zaskakuje. Dzisiaj próbę obalenia bezlitosnych rządów podejmie najlepszy z najlepszych. Boska moc tkwiąca w nogach Cristiano Ronaldo jest potężną bronią prowadzącą do przewrotu. Czy to jednak wystarczy?

• Euro 2012 jest już na ostatniej prostej, po dwóch dniach przerwy wracamy. Tym razem na Ukrainę, gdzie na Donbas Arenie w Doniecku odbędzie się pierwszy mecz półfinałowy. Portugalia zagra z Hiszpanią. Zapraszamy do relacji NA ŻYWO!