Przeczytajcie list Zbigniewa Bońka do prezesów klubów. Szef PZPN pyta ich, jaką chcą mieć ligę

Rafał Musioł
Rafał Musioł
Piotr Hukało
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej napisał list do szefów klubów Ekstraklasy. Tematem pisma jest reforma rozgrywek: Zbigniew Boniek prezentuje dwa warianty. Przeczytajcie pismo szefa polskiej piłki.

W piątek, 24 stycznia 2020 roku, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek wysłał pismo do prezesów klubów Ekstraklasy w sprawie reformy ligi. Treść dokumentu publikujemy poniżej.

List Zbigniewa Bońka do prezesów klubów Ekstraklasy:

"Prezesi Klubów Ekstraklasy,
Polski Związek Piłki Nożnej z wielką uwagą i troską od kilku lat przygląda się niepokojącym zjawiskom, jakie nasilają się w polskiej piłce klubowej. Piłkarska federacja nigdy nie ukrywała poczucia odpowiedzialności za stan naszego futbolu. Jako piłkarska rodzina wygrywamy i cieszymy się ze zwycięstw, ale bolą też nas porażki. W sytuacjach trudnych szukamy nowych rozwiązań i ciekawych programów. Wszystkich nas smuci niskie miejsce naszych klubów w europejskiej hierarchii, brak udziału polskich drużyn w grupowych rozgrywkach Ligi Europy i Ligi Mistrzów. Ostatnie tygodnie to masowy odpływ (czytaj: transfery) najzdolniejszych polskich piłkarzy do zagranicznych klubów. Naszym zdaniem, szanując oczywiście prawo każdego klubu do autonomicznej polityki transferowej, oznacza to nie tylko słabość organizacyjno-finansową, ale też brak planu i pomysłu na przyszłość.
Z uznaniem przyglądamy się rosnącym wpływom z kontraktów reklamowych i telewizyjnych, doceniamy coraz nowocześniejszą bazę treningową i funkcjonalne stadiony piłkarskie. Warto wspomnieć o zaangażowaniu naszego związku w takie inicjatywy i projekty jak: Pro Junior System, VAR, Centralne Ligi Juniorów. To nasz wkład w pomoc i wsparcie polskich klubów – nie tylko z ekstraklasy.

Nie przegap

Jednocześnie martwią nas: niższa frekwencja podczas meczów ligowych oraz godne pożałowania zachowania niektórych kibiców. Pod względem przychodów nasza liga zajmuje 19. miejsce w Europie. Niestety sportowo plasujemy się w trzeciej dziesiątce. Przegrywamy z drużynami z Luksemburga, Kazachstanu, Mołdawii, Białorusi, Łotwy… Musimy mieć na uwadze, że znikomy udział naszych jedenastek w piłce europejskiej, spowoduje nieuchronny spadek przychodów z praw telewizyjnych i marketingowych. Nie zapełnimy też stadionów, oferując piłkarski produkt niskiej jakości z udziałem podstarzałych, zagranicznych gwiazd. Dlatego jeszcze odważniej trzeba stawiać na młodych, zdolnych Polaków. Już teraz można zbierać pierwsze owoce decyzji PZPN o obowiązkowym wystawianiu w każdym meczu ligowym tzw. młodzieżowca. Nie trzeba przypominać, że główne wpływy z transferów zagranicznych, jakie odnotowują czołowe polskie kluby, pochodzą ze sprzedaży utalentowanych, bardzo młodych piłkarzy z polskim paszportem.
W mojej ocenie musimy gonić futbolową Europę, chcemy normalności i stabilizacji w klubowych budżetach. Zależy nam na rozsądnej polityce kadrowej i transferowej, na szkoleniu i promowaniu polskich talentów. W obecnej tak bardzo „podkręconej” regulaminowo lidze, nie ma czasu ani możliwości na wdrożenie długofalowych planów, realizowanych następnie ze spokojem i rozsądkiem. Nie możemy udawać, że aspekt sportowy nie ma znaczenia w dobrze zorganizowanej, zawodowej piłce nożnej.

Zobacz koniecznie

Chciałbym dobitnie powiedzieć, że PZPN nie jest przeciwnikiem systemu ESA 37, ale to same kluby podczas narady w Jachrance w 2016 roku, w której uczestniczyli najbardziej wpływowi ludzie polskiej piłki, zgłaszały wątpliwości i postulaty dotyczące rozbudowanego kalendarza rozgrywek, braku czasu na należyte przygotowanie się do pucharów czy też walki w grupie „spadkowej” o utrzymanie, w której istnieje ryzyko, że w ciągu 7-miu spotkań rozgrywanych w krótkim odstępie czasu, zaprzepaści się dorobek całego sezonu. Wypracowaliśmy kompromis, którego założenia PZPN realizował przez 3 lata. Zmniejszyliśmy klubom ESA liczbę spotkań w Pucharze Polski, zreformowaliśmy I ligę – do ekstraklasy bezpośrednio awansują dwa zespoły, a drużyny z miejsc 3-6 rozegrają baraż, którego zwycięzca uzupełni skład najwyższej klasy rozgrywkowej. Końcowym etapem tych przemian miało być ESA 34.
Reasumując powyższe, od sezonu 2021/2022 istnieją tylko i wyłącznie dwa możliwe systemy rozgrywek ekstraklasy. W obu systemach spadać będą 3 drużyny. Różnicą będzie jedynie liczba uczestników, tj. w praktyce czy 3 drużyny spadną z 18-, czy z 16-zespołowej ekstraklasy.
Polski Związek Piłki Nożnej nigdy nie uciekał od merytorycznej dyskusji. Także i tym razem chciałbym poznać Panów indywidualne zdanie co do przedstawionych wariantów
"

Zbigniew Boniek, Prezes PZPN

Jak sądzicie, który wariant wybiorą prezesi?

Jak już informowaliśmy prowadząca rozgrywki Spółka chciałaby utrzymać obecną szesnastozespołową Ekstraklasę, ale z dwoma miejscami spadkowymi, a takiego wariantu Zbigniew Boniek nie przewiduje. Aby uzasadnić swój punkt widzenia w grudniu 2019 Spółka Ekstraklasa zleciła niezależnym ekspertom dokonanie oceny różnych wariantów. Z opinii wydanej po badaniach wynika, że powiększenie ligi niesie ze sobą poważne zagrożenia związane z obniżeniem poziomu sportowego i atrakcyjności rozgrywek i najlepszym rozwiązaniem byłoby właśnie pozostawienie tabeli liczącej 16 klubów, z dwoma miejscami spadkowymi. Kluby postawiły też sprawę jasno: nie chcą też dzielić medialnego finansowego tortu na więcej kawałków niż obecnie.

Ostateczna decyzja dotycząca kształtu rozgrywek należy jednak do zarządu PZPN i z tej broni zamierza skorzystać Boniek, pewny tego, że nie będzie miał problemu z przeforsowaniem swojego projektu. W gremium, które w środę będzie dyskutowało na ten temat, zasiada bowiem tylko czterech przedstawicieli klubów, w tym trzech ekstraklasowych: prezes Jagiellonii Cezary Kulesza, prezes Rakowa Wojciech Cygan, wiceprezes Cracovii Jakub Tabisz i prezes Widzewa Łódź, Martyna Pajączek. Zdecydowaną większość stanowią regionalni „baronowie”, wierni prezesowi.

W praktyce więc będzie tak, jak postanowi Zbigniew Boniek.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przeczytajcie list Zbigniewa Bońka do prezesów klubów. Szef PZPN pyta ich, jaką chcą mieć ligę - Dziennik Zachodni

Wróć na gol24.pl Gol 24