Przed nowym sezonem Ekstraklasy: Piast Gliwice (RAPORT EKSTRAKLASA.NET)

Wojciech Grzegorzyca
Jak Piast poradzi sobie w nowym sezonie?
Jak Piast poradzi sobie w nowym sezonie? Lucyna Nenow / Polska Press
Udostępnij:
W ubiegłym sezonie Piast Gliwice walczył o miejsce w górnej połowie tabeli Ekstraklasy, jednak ostatecznie wywalczył tylko utrzymanie, zajmując trzecie miejsce w grupie spadkowej. Do tego sezonu przystąpi jednak zupełnie inna drużyna, po której wszystkiego można się spodziewać.

Do tej pory z klubem pożegnało się trzynastu, w tym kilku ważnych, zawodników. W ich miejsce pozyskano jednak zarówno doświadczonych, jak i młodych piłkarzy. Priorytetem na okres przygotowawczy było więc stworzenie nowego, dobrze zgranego zespołu. - Mamy wielu nowych zawodników, a w przypadku takich przetasowań w drużynie, na początku jest trudno. To jednak dobrzy zawodnicy i dobre osoby. Owszem, są młodzi, muszą się jeszcze sporo nauczyć, ale ja wierzę w tych chłopaków i tę drużynę. Jestem przekonany, że gdy Ekstraklasa wystartuje, będziemy gotowi - powiedział przed rozpoczęciem sezonu piłkarz Piasta Gliwice, Gerard Badia.

Przygotowania słowacko-polskie

Piast Gliwice w ramach przygotowań do nowego sezonu pojechał na dwa zgrupowania. 18 czerwca dwudziestu zawodników gliwickiego zespołu wyjechało na obóz do słowackiej Żyliny. Jako że przygotowania w Słowacji trwały zaledwie trzy dni, podopieczni Radoslava Latala rozegrali tam tylko jeden mecz kontrolny. Gliwiczanie przegrali wówczas z MKS Żyliną 5:3. Drugim, tym razem nieco dłuższym zgrupowaniem było zgrupowanie w Wałbrzychu, na które 30-osobowa kadra Piasta Gliwice wyruszyła 30 czerwca. Na miejscu niebiesko-czerwoni rozegrali trzy sparingi, z Karkonoszami Jelenia Góra (8:0), Zagłębiem Lubin (0:1) i Chrobrym Głogów (1:1). Z Wałbrzycha gliwicki zespół wrócił 7 lipca. Później podopieczni Radoslava Latala przygotowywali się do sezonu już tylko na pobliskich obiektach.

Sprawdziany umiejętności

Gliwiczanie podczas okresu przygotowawczego rozegrali sześć sparingów, z czego tylko dwa zakończyły się ich zwycięstwem. Trzykrotnie lepsi okazali się rywale, natomiast raz odnotowano remis. Mecze kontrolne pełnią jednak głównie rolę sprawdzianów formy, z czego w stu procentach skorzystał szkoleniowiec gliwickiego zespołu. Podczas sparingów Radoslav Latal sprawdził niemalże wszystkich zawodników, a trzeba przyznać, że było ich niemało. W meczach sparingowych zagrali m.in. testowani i nowi zawodnicy Piasta Gliwice. Dobrym przykładem jest mecz z SK Sigmą Ołomuniec, w którym łącznie zagrało 22 zawodników zespołu z Gliwic. W drugiej połowie na boisku znaleźli się głównie młodzi zawodnicy, tacy jak 19-letni Sebastian Musiolik czy 17-letni Patryk Dziczek. Mecze sparingowe były więc czasem eksperymentów, których efekty zobaczymy już za kilka dni.

Sparingi:

17:00, 19 czerwca, Żylina (Stadion pod Dubnom)
MSK Żylina 5-3 Piast Gliwice
Jelić 29', Paur 45' 73' 75', Lucić 62' - Dytko 7', Pietrowski 40', Ciechański 86'

14:00, 27 czerwca, Slatanice (Stadion SK Slatinice)
SK Sigma Ołomuniec 4-1 Piast Gliwice
Navratil 6', Plsek 13', Sevcik 18' 40' - Barisić 33'

18:00, 2 lipca, Jelenia Góra (Stadion Miejski)
Karkonosze Jelenia Góra 0-8 Piast Gliwice
Zivec 1', Angielski 52' 54' 56', Dytko 58', Badia 70', Ciechański 76' 88'

18:00, 4 lipca, Lubin (boczne boisko Zagłębia)
Zagłębie Lubin 1-0 Piast Gliwice
Janus 16'

5 lipca, Wałbrzych (Stadion Tysiąclecia)
Chrobry Głogów 1-1 Piast Gliwice
Sędziak 16' - Ciechański 80'

16:30, 13 lipca, Gliwice (Stadion Miejski)
Piast Gliwice 1-0 SFC Opava
Vacek(k) 80'

Kadrowa rewolucja

Kadra Piasta Gliwice przed rozpoczęciem sezonu uległa ogromnemu przetasowaniu. Największym osłabieniem dla gliwickiego zespołu jest odejście Kamila Wilczka, który był najlepszym strzelcem zespołu i w ubiegłym sezonie został królem strzelców Ekstraklasy. 28-letni napastnik od nowego sezonu będzie prezentował barwy beniaminka włoskiej Serie A, Carpi FC. Ponadto klub opuściło trzech innych napastników, a wśród których znalazł się także Ruben Jurado. Załatanie dziury po Wilczku stało się więc jednym z priorytetów transferowych gliwickiego klubu. Szeregi Piasta zasilił m.in. Josip Barisić, który w poprzednim sezonie występował w Zawiszy Bydgoszcz. O miejsce w pierwszym składzie zawalczy także czterech innych napastników, w tym 19-letni Karol Angielski i Sebastian Musiolik.

Niemałym ciosem dla zespołu jest także brak Konstantina Vassiljeva, który w ubiegłym sezonie odpowiadał za ładne bramki z rzutów wolnych, a teraz będzie walczył o miejsce w pierwszym składzie Jagiellonii Białystok. Oprócz niego z klubu odeszło czterech innych pomocników, w tym były kapitan Tomasz Podgórski. Piast Gliwice zdecydował się więc na pozyskanie trzech pomocników. Najbardziej doświadczony jest Marcin Pietrowski, który ma na swoim koncie 140 występów w Ekstraklasie. Cennym nabytkiem jest także Kamil Vacek wypożyczony ze Sparty Praga.

Ponadto z zespołem pożegnało się trzech obrońców, w tym Piotr Brożek, a także bramkarz Alberto Cifuentes. Pozyskany został z kolei Patrik Mraz, który w ubiegłym sezonie reprezentował barwy Górnika Łęczna, a także bramkarz pierwszoligowego Dolcanu Ząbki, Rafał Leszczyński. Podsumowując, z klubem pożegnało się trzynastu zawodników, a w ich miejsce pojawiło się dwunastu nowych.

Przyszli:

Rafał Leszczyński (23 lata, bramkarz, brak występów w Ekstraklasie, poprzedni klub: Dolcan Ząbki, kontrakt: dwa lata + opcja przedłużenia o rok)

Patrik Mraz (28 lat, obrońca, Ekstraklasa: 45/3, poprzedni klub: Górnik Łęczna, kontrakt: dwa lata)

Uros Korun (obrońca, 28 lat, brak występów w Ekstraklasie, poprzedni klub: NK Domzale, kontrakt: dwa lata + opcja przedłużenia o rok)

Mateusz Długołęcki (obrońca, 22 lata, brak występów w Ekstraklasie, poprzedni klub: Dolcan Ząbki, kontrakt: dwa lata + opcja przedłużenia o rok)

Marcin Pietrowski (27 lat, pomocnik, Ekstraklasa: 140/5, poprzedni klub: Lechia Gdańsk, kontrakt: dwa lata)

Kamil Vacek (28 lat, pomocnik, brak występów w Ekstraklasie, poprzedni klub: FK Mladá Boleslav, kontrakt: wypożyczenie ze Sparty Praga)

Jakub Kuzdra (17 lat, pomocnik, brak występów w Ekstraklasie, poprzedni klub: Unia Tarnów, kontrakt: trzy lata)

Sebastian Musiolik (19 lat, napastnik brak występów w Ekstraklasie, poprzedni klub: Energetyk ROW Rybnik, kontrakt: trzy lata)

Karol Angielski (19 lat, napastnik, Ekstraklasa: 16/0, poprzedni klub: Śląsk Wrocław, kontrakt: trzy lata)

Josip Barisić (28 lat, napastnik, Ekstraklasa: 18/8, poprzedni klub: Zawisza Bydgoszcz, kontrakt: dwa lata)

Cezary Demianiuk (22 lata, napastnik, brak występów w Ekstraklasie, poprzedni klub: Pogoń Siedlce, kontrakt: dwa lata + opcja przedłużenia o rok)

Martin Nespor (25 lat, napastnik, brak występów w Ekstraklasie, poprzedni klub: Sparta Praga, kontrakt: wypożyczenie ze Sparty Praga)

Odeszli:

Alberto Cifuentes (36 lat, bramkarz, Piast Gliwice: 16/0, powód: koniec kontraktu, nowy klub: Cádiz CF)

Piotr Brożek (32 lata, obrońca, Piast Gliwice: 24/0, powód: koniec kontraktu, nowy klub: brak)

Csaba Horvath (33 lata, obrońca, Piast Gliwice: 66/5, powód: koniec kontraktu, nowy klub: brak)

Armando Nieves (25 lat, obrońca, Piast Gliwice: 1/0, powód: rozwiązanie kontraktu: nowy klub: CD Leones Negros de la UdeG)

Tomasz Podgórski (29 lat, pomocnik, Piast Gliwice: 210/26, powód: koniec kontraktu, nowy klub: brak)

Konstantin Vassiljev (30 lat, pomocnik, Piast Gliwice: 28/6, powód: rozwiązanie kontraktu, nowy klub: Jagiellonia Białystok)

Carles Martinez (27 lat, pomocnik, Piast Gliwice: 55/0, powód: koniec kontraktu, nowy klub: brak)

Łukasz Hanzel (28 lat, pomocnik, Piast Gliwice: 61/4, powód: koniec kontraktu, nowy klub: brak)

Krzysztof Hałgas (24 lata, pomocnik, Piast Gliwice: 7/0, powód: koniec kontraktu, nowy klub: brak)

Kamil Wilczek (27 lat, napastnik, Piast Gliwice: 110/36, powód: koniec kontraktu, nowy klub: Carpi FC)

Wojciech Kędziora (34 lata, napastnik, Piast Gliwice: 116/39, powód: koniec kontraktu, nowy klub: brak)

Dawid Janczyk (27 lat, napastnik, Piast Gliwice: 5/2, powód: rozwiązanie kontraktu, nowy klub: brak)

Ruben Jurado (29 lat, napastnik, Piast Gliwice: 124/38, powód: rozwiązanie kontraktu, nowy klub: ASA Targu Mures)

Wielka niewiadoma

Sezon jeszcze się nie zaczął, a Piast Gliwice już jest wielką niewiadomą. Z jednej strony klub opuścili tak ważni zawodnicy, jak Kamil Wilczek czy też Konstantin Vassiljev. Jednak z drugiej strony do zespołu dołączyło aż dziesięciu nowych piłkarzy, w tym doświadczeni Marcin Pietrowski i Patrik Mraz, a także młodzi Jakub Kuzdra, Karol Angielski i Sebastian Musiolik. Efekt tych eksperymentów zobaczymy dopiero za kilka dni. W tym roku Piast Gliwice obchodzi swoje 70. urodziny, więc wywalczenie miejsca w górnej połowie tabeli wydaje się być najlepszym prezentem z tej okazji. Jednak prezenty prezentami, bowiem najważniejsze dla połowy zespołów Ekstraklasy jest utrzymanie.

Kadra Piasta Gliwice na sezon 2015/16

Bramkarze: Jakub Szmatuła, Rafał Leszczyński, Jakub Szumski, Dobrivoj Rusov

Obrońcy: Patrik Mraz, Piotr Kwaśniewski, Uros Korun, Mateusz Długołęcki, Paweł Moskwik, Adrian Klepczyński, Tomasz Mokwa, Kornel Osyra, Szymon Paskuda, Hebert

Pomocnicy: Marek Jonda, Marcin Pietrowski, Patrick Dytko, Radosław Murawski, Sasa Zivec, Gerard Badia, Kamil Vacek, Bartosz Szeliga, Patryk Dziczek, Jakub Kuzdra

Napastnicy: Karol Angielski, Martin Nespor, Cezary Demianiuk, Josip Barisić, Daniel Ciechański, Sebastian Musiolik

Sztab szkoleniowy:
Trener: Radoslav Latal
Asystenci: Jiri Nicek, Krzysztof Szumski, Bogdan Wilk
Trener bramkarzy: Mateusz Smuda
Kierownik drużyny: Adam Fudali
Fizjoterapeuci: Karol Bukowski, Andrzej Grajek

Więcej o EKSTRAKLASIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gol 24
Dodaj ogłoszenie