Przełom w piłce nożnej. Zamontowano kamerę na... zawodniku

Jakub Maj
Jakub Maj
Jesteśmy coraz bliżej wdrożenia wirtualnej rzeczywistości w piłce nożnej. We wczorajszym meczu towarzyskim Sparta Praga - FC Nürnberg, jeden z zawodników biegał z kamerką na klatce piersiowej.

Nadchodzi rewolucja

Realizatorzy spotkań piłkarskich w nadchodzących latach będą próbowali przyciągnąć nowych kibiców przed telewizory. Jednym ze sposobów ma być zastosowanie "Body Cam" w celu uatrakcyjnienia meczu. Kamera jest montowana na torsie zawodnika, dzięki czemu fani mogą oglądać mecz z perspektywy pierwszej osoby.

Body Cam stał się tematem dyskusji po jednej za reklam wyemitowanych przez Nike kilkanaście lat temu. 3-minutowe wideo opiera się tylko i wyłącznie na ujęciach z takiej kamery. Na filmiku zobaczymy akcje w wykonaniu największych gwiazd - Ronaldo, Rooney'a, Teveza, Ronaldinho czy Ibrahimovicia.

Na zastosowanie tej technologii zdecydowała się Sparta Praga. Czeski klub rozegrał wczoraj spotkanie towarzyskie z FC Nürnberg. Drużyna naszych sąsiadów wygrała 3:1, ale nie wynik był najważniejszy - oczy wszystkich kibiców były skierowane na jednego z zawodników gospodarzy, który grał z kamerką na klatce piersiowej.

Zawodnikiem, który został wybrany do tego eksperymentu był Lukáš Haraslín, czyli były zawodnik Lechii Gdańsk. Słowacki pomocnik grał w polskim w klubie w latach 2015-2020. W barwach "Biało-Zielonych" wystąpił 108 razy. Strzelił 12 bramek.

Wybór był idealny, gdyż już w 8. minucie Haraslín strzelił bramkę, a wszystko uchwyciła kamera. Sparta podzieliła się filmikiem z tej akcji w swoich mediach społecznościowych.