Wiktor Gumiński
Dariusz Zapotoczny zdobył dla Ruchu Zdzieszowice dwie bramki w starciu z Polonią Głubczyce. Oliwer Kubus
Za nami siedem spotkań 1/8 finału Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Do kolejnej rundy awansowało pięciu przedstawicieli 4 ligi oraz po jednym z 3 ligi i okręgówki.

Przede wszystkim wiadomo już, że będziemy mieli innego triumfatora niż w poprzedniej edycji. Z rozgrywkami właśnie pożegnał się bowiem ubiegłoroczny zwycięzca - Polonia Głubczyce. Choć poległa ona z faworyzowanym Ruchem Zdzieszowice aż 2-5, w meczu tym sporo się działo. Zdzieszowiczanie po 20 minutach wygrywali już co prawda 3-0, ale waleczna ekipa z Głubczyc się nie załamała i na początku drugiej połowy przegrywała już tylko 2-3. Na dwa kolejne ciosy wyprowadzone przez Ruch nie była już jednak w stanie odpowiedzieć.

Podopieczni trenera Łukasza Ganowicza będą więc jednym z dwóch przedstawicieli 3 ligi w ćwierćfinale. Drugiego wyłoni starcie Stal Brzeg - Agroplon Głuszyna, które zostało przełożone na 13 października.

Z kolei jedynym reprezentantem ligi okręgowej w 1/4 finału będzie MKS Wołczyn. W niedawnej zapowiedzi pisaliśmy, że to właśnie ta drużyna ma największe szans na awans spośród ekip z okręgówki i to się sprawdziło. Pokonała bowiem będący w ogromnym kryzysie zespół Po-Ra-Wia Większyce aż 3-0. Ponownie bohaterem meczu okazał się Przemysław Szczupakowski. Zawodnik, który w poprzedniej rundzie strzelił aż pięć goli GKS-owi Głuchołazy, tym razem musiał „zadowolić się” hat-trickiem. Jego dorobek mógł być jeszcze bardziej okazały, ale pomylił się z rzutu karnego.

Najdłużej na boisku gościły natomiast zespoły Skalnika Gracze i Startu Namysłów, które w sobotę mierzyły się ze sobą na 4-ligowym froncie. Wtedy padł remis 0-0 i teraz również ani w regulaminowym czasie gry, ani w dogrywce nie udało się wyłonić zwycięzcy. Przy wyniku 1-1 oba zespoły przystąpiły do wykonywania rzutów karnych. W serii "jedenastek" znacznie lepiej wypadł jednak Skalnik, wygrywając 4-1.

W pozostałych spotkaniach niespodzianek nie było, aczkolwiek wydarzyło się kilka interesujących rzeczy.

Przede wszystkim miały one miejsce w potyczce pomiędzy Starym Ujazdem a Polonią Nysa (0-3). Opowiada o nich trener nysan, Andrzej Polak.

- W końcówce trochę uciekła nam koncentracja i przeciwnik miał dwa rzuty karne - wyjaśnia. - Oba jednak zostały obronione przez moich bramkarzy: Piotra Kowalczyka oraz Konrada Taraska. Pragnę też zaznaczyć, że zmiana golkipera nie była wymuszona, a zaplanowana.

Innymi bohaterami tego starcia byli napastnik Dawid Byrski (dwa gole) oraz Łukasz Mroziński (dwie asysty).

Piękne trafienie przewrotką Dawida Dandyka nie dało Unii Kolonowskie triumfu nad swoją imienniczką z Krapkowic. Choć spadkowicz z 4 ligi dzielnie się postawił faworytowi, występującemu w mocno rezerwowym składzie (9 zmian w porównaniu do ostatniego ligowego meczu), to krapkowiczanie w 63. minucie osiągnęli już dwubramkową przewagę i nie dali jej sobie wydrzeć.

Niespodzianką pachniało z kolei na półmetku rywalizacji w Niezdrowicach, gdzie miejscowy Naprzód Ujazd po 45 minutach wygrywał 1-0 z czołową 4-ligową drużyną - Starowicami. Po przerwie jednak sprawy w swoje ręce wzięli już liderzy gości - Paweł Boczarski, Dawid Rudnik czy Igor Babanskyh, i ostatecznie to starowiczanie zwyciężyli aż 4-1.

Przez chwilę nadzieję na sprawienie kolejnej dużej niespodzianki przez swoich ulubieńców mieli też kibice Startu Jełowa. Po sensacyjnym wyeliminowaniu w poprzedniej rundzie Małejpanwi Ozimek, tym razem Start mierzył się Piastem Strzelce Opolskie. Mimo nieudanego początku, w 55. minucie doprowadził do remisu, za sprawą celnego strzału Mariusza Stępnia z rzutu karnego. Na więcej go jednak stać nie było. Kolejne dwa gole zdobyli strzelczanie, odnosząc tym samym zasłużony sukces.

Wyniki 1/8 finału:

MKS Wołczyn - Porawie Większyce 3-0 (2-0)
Bramki: 1-0 Szczupakowski - 2., 2-0 Szczupakowski - 30., 3-0 Szczupakowski - 65.

Polonia Głubczyce - Ruch Zdzieszowice 2-5 (1-3)
Bramki: 0-1 Niemczyk – 7., 0-2 Sypek – 13., 0-3 Zapotoczny – 20., 1-3 Grek – 38., 2-3 Jamuła – 48. (karny), 2-4 Zapotoczny – 51., 2-5 Kubiak – 79.

Start Jełowa - Piast Strzelce Opolskie 1-3 (0-1)
Bramki: 0-1 Glinka - 6., 1-1 Stępień - 55. (karny), 1-2 Wastag - 70., 1-3 Gwaze - 88.

Unia Kolonowskie - KS Krapkowice 1-2 (0-1)
Bramki: 0-1 Dyczek - 44., 0-2 Remień - 63., 1-2 D. Dandyk - 71.

Skalnik Gracze - Start Namysłów 1-1, karne 4-1 (0-0, 1-1, 1-1)
Bramki: 1-0 Chodorski - 68., 1-1 Sarnowski - 81. (karny)

Stary Ujazd - Polonia Nysa 0-3 (0-1)
Bramki: 0-1 Byrski - 15., 0-2 Byrski - 55., 0-3 W. Bajor - 72.

Naprzód Ujazd Niezdrowice – Starowice 1-4 (1-0)
Bramki: Knopik 24 - Boczarski 57, Rudnik 73, Babanskyh 78, Zawada 88

Mecz Stal Brzeg - Agroplon Głuszyna został przełożony na 13 października.

Materiał oryginalny: Puchar Polski. Hit 1/8 finału dla Ruchu Zdzieszowice. W ćwierćfinałach dominować będą 4-ligowcy - Nowa Trybuna Opolska