Puchar Polski: Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice 0:1 ZDJĘCIA Gliwiczanie zrewanżowali się za finał w 1978 roku

Tomasz Kuczyński
27.10.2021 r. Mecz 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski: Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice.   Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
27.10.2021 r. Mecz 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski: Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot Arkadiusz Gola
W środę 27.10.2021 r. w meczu 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski Zagłębie Sosnowiec przegrało z Piastem Gliwice 0:1 (0:1). Bramkę na wagę awansu zdobył Mateusz Winciersz. Zobacz ZDJĘCIA z meczu na Stadionie Ludowym.

Zagłębie i Piast grały w finale Pucharu Polski w 1978 roku na Stadionie Śląskim i wtedy wygrali sosnowiczanie 2:0. W środę przyszło im się spotkać w meczu o 1/8 finału. Faworytem był ekstraklasowy Piast, który ostatnio w lidze odprawił Legię Warszawa 4:1. Pierwszoligowi sosnowiczanie przed meczem z drużyną Waldemara Fornalika w tym sezonie ani razu nie wygrali na Stadionie Ludowym. Dla Piasta był to 11. z rzędu pucharowy mecz na wyjeździe.

Zobacz ZDJĘCIA z meczu Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice w 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski, 27.10.2021 r.

Mateusz Winciersz dał prowadzenie Piastowi

Jak to zwykle bywa w pucharowych potyczkach oba zespoły wystąpiły w eksperymentalnych składach. W bramce Zagłębia wystąpił 39-letni Matko Perdijić, który w 18. minucie wyciągał piłkę z siatki. Dośrodkował wtedy Patryk Lipski, a Mateusz Winciersz z woleja z bliska skierował pod poprzeczkę.

Wcześniej częściej przy piłce było Zagłębie. Piast spokojnie poczekał na swoją okazję. Najpierw Tiago Alves strzelił niecelnie z dystansu. Po tym dzwonku ostrzegawczym nastąpił dzwon w postaci gola.

Od tego momentu goście kontrolowali mecz i próbowali podwyższyć prowadzenie. Pod koniec pierwszej połowy minimalnie niecelnie uderzył Patryk Sokołowski, z wolnego spróbował Jakub Holubek, a głową Miguel Munoz. Perdijić był na posterunku.

Poprzeczka Tiago Alvesa

Drugą połowę Zagłębie zaczęło z animuszem, ale w 51. minucie blisko gola był Piast. Bramkarz gospodarzy w jednej akcji obronił strzały Alvesa i Michaela Ameyawa.

Sosnowiczanie nie odpuszczali. Dużo ożywienia wniósł wprowadzony po przerwie Wojciech Szumilas. Dwa razy niecelnie strzelał Szymon Pawłowski. W odpowiedzi w 67. minucie kontrę gości zakończył strzałem zza pola karnego Alves i trafił w poprzeczkę.

Gospodarze walczyli do końca wierząc, że można doprowadzić do dogrywki. W końcówce trener Artur Skowronek zobaczył żółtą kartkę za protesty, gdy sędzia nie podyktował rzutu wolnego dla jego zespołu z boku pola karnego.

- Nie byliśmy słabsi od Piasta. Brakowało nam jednak spokoju przed bramką. Wyszło doświadczenie naszych rywali, którzy zdobyli bramkę i się cofnęli - ocenił Szymon Pawłowski.

1/16 finału Pucharu Polski: Zagłębie Sosnowiec – Piast Gliwice 0:1 (0:1)

Bramka: 0:1 Mateusz Winciersz (18)

Zagłębie: Matko Perdijić - Vedran Dalić, Lukas Duriska, Wojciech Kamiński - Kacper Smoleń, Maciej Ambrosiewicz (46. Wojciech Szumilas), Joao Oliveira, Dawid Gojny (61. Quentin Seedorf) - Patryk Bryła, Alex Tanque (46. Szymon Sobczak), Szymon Pawłowski (61. Maksymilian Banaszewski).

Piast: Karol Szymański - Tomasz Mokwa, Tomas Huk, Miguel Munoz, Jakub Holubek - Michael Ameyaw (68. Arkadiusz Pyrka), Patryk Lipski, Patryk Sokołowski, Tiago Alves (68. Kristopher Vida), Mateusz Winciersz (74. Gabriel Kirejczyk) - Nikola Stojiljković (74. Damian Kądzior).

Żółte kartki: Ambrosiewicz, Joso Oliveira, Duriska - Stojiljković, Holubek, Munoz.

Sędziował: Sebastian Jarzębak (Piekary Śl.)

Widzów: 1.110