Radomiak Radom wygrał z Szachtarem Donieck 2:0 w meczu sparingowego. Zobaczcie zdjęcia

Filip Węglicki
Zieloni wygrali z Szachtarem wynikiem 2:0.
Zieloni wygrali z Szachtarem wynikiem 2:0. FC Shakhtar
W sobotę, 24 września w Legia Training Center w Książenicach odbyło się spotkanie sparingowe pomiędzy Radomiakiem Radom a Szachtarem Donieck. Zieloni po bramkach Cele oraz Machado wygrali mecz wynikiem 2:0.

Radomiak Radom wygrywa z Szachtarem Donieck 2:0 podczas meczu sparingowego. Zobaczcie zdjęcia

Radomiak wyszedł na spotkanie towarzyskie w składzie Ojrzyński - Pawłowski, Justiniano, Cichocki, Abramowicz - Luizao, Cele, R. Alves - Leandro, Semedo, Sokół. Szachtar zagrał w składzie Pyatov - Lucas Taylor, Konoplya, Faryna, Kozik, Shved, Djurasek, Topalov, Siheiev, Petriak, Kulakov.

W 25 minucie Leandro zagrywał do Alvesa i piłka po strzale Szwajcara minimalnie minęła światło bramki Szachtara. W 34 minucie Abramowicz zgrywał futbolówkę głową na piąty metr po dośrodkowaniu z wolnego Alvesa, ale nikt z radomskich zawodników nie doszedł do tej piłki. W 42 minucie Leandro uderzał głową, jednak zabrakło kilku centymetrów, by wyjść na prowadzenie. Do przerwy był bezbramkowy remis.

W drugiej połowie składzie Zielonych wprowadzono wiele zmian, na boisko wyszli Ojrzyński - T. Matos, R. Rossi, Gajgier, Pawłowski - Łukasik, Nowakowski, F. Nascimento - Pik, Machado, Feliks.

W 48 minucie Feliks nie wykorzystał dobrej okazji, uderzając z kilkunastu metrów obok bramki. W 54 minucie padła pierwsza bramka, Łukasik podał krótko z wolnego do Cele, a ten z osiemnastu metrów bardzo ładnym strzałem pokonał bramkarza Szachtara. W 62 minucie Jakubik zmienił Cele. W 80 minucie bramkarz Szachtara świetnie obronił strzał Rossiego. W 83 minucie Snopczyński wszedł za Pawłowskiego, a Korzeniecki za Nowakowskiego. W 90 minucie świetną akcję przeprowadził Pik, po czym zagrał do Machado, a ten podwyższył prowadzenie Zielonych na 2:0. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 na korzyść Radomiaka.

Inicjatorem organizacji sparingu był Darijo Srna, który jest dyrektorem sportowym Szachtaru. Chorwacki piłkarz grał w tym samym czasie dla ukraińskiego zespołu, co trener Radomiaka Mariusz Lewandowski. Mecz został rozegrany ze względu na dobrą znajomość byłych piłkarzy.

Mariusz Lewandowski podpisał kontrakt z Szachtarem, stając się pierwszym polskim piłkarzem w historii ligi ukraińskiej. Otrzymał koszulkę z numerem 18. W zespole Szachtara, prowadzonym przez trenera Wiktora Prokopenkę, zadebiutował 20 lipca 2001 w wygranym 1:0 domowym spotkaniu z Polihraftechniką Oleksandria. Pierwszego gola na Ukrainie Polak zdobył 12 maja 2002 w wygranym 2:0 meczu z Metałurhiem Mariupol. Jesienią 2002 Lewandowski zadebiutował w europejskich pucharach. Jako rezerwowy wystąpił w dwóch meczach eliminacji do Ligi Mistrzów z Club Brugge. Jesienią 2004 Lewandowski awansował z Szachtarem do fazy grupowej Ligi Mistrzów, a następnie wystąpił także w Pucharze UEFA. Z donieckim zespołem zdobywał pięciokrotnie mistrzostwo Ukrainy; sięgał po Puchar Ukrainy trzy razy oraz wygrał Superpuchar Ukrainy dwukrotnie. 20 maja 2009 Lewandowski zagrał w pierwszym składzie w finale Pucharu UEFA z Werderem Brema. Wystąpił przez pełne 120 minut, a Szachtar wygrał 2:1 po dogrywce. Zawodnik stał się tym samym czwartym polskim piłkarzem po Andrzeju Buncolu, Tomaszu Rząsie i Euzebiuszu Smolarku, który sięgnął po to trofeum. Za triumf w Pucharze UEFA Lewandowski otrzymał od prezesa Szachtara Rinata Achmetowa premię w wysokości 400 tysięcy euro. W związku z tym osiągnięciem otrzymał tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu Ukrainy oraz został odznaczony ukraińskim Orderem za Odwagę. Został wybrany do jedenastki wszech czasów Szachtara w głosowaniu kibiców.