Regionalny Fortuna Puchar Polski. Wysokie zwycięstwa Ruchu Chorzów i Wieczystej Kraków, Łukasz Janoszka oraz Sławomir Peszko z serią goli

Maciej Pietrasik
Ruch Chorzów wygrał z Unią Kosztowy 5:2 w ćwierćfinale Regionalnego Fortuna Pucharu Polski okręgu Katowice. Lucyna Nenow / Polska Press
Regionalny Fortuna Puchar Polski. W niektórych województwach rozgrywki Regionalnego Fortuna Pucharu Polski wkraczają powoli w decydującą fazę. Na Podlasiu poznaliśmy już większość ćwierćfinalistów - dalej grają między innymi rezerwy Jagiellonii Białystok. W Krakowie trening strzelecki zrobili sobie piłkarze Wieczystej, czterokrotnie do siatki trafiał Sławomir Peszko. Hat-trick Łukasza Janoszki zapewnił natomiast Ruchowi Chorzów awans do półfinału okręgu Katowice.

W niektórych okręgach powoli poznajemy już końcowe rozstrzygnięcia. Tak jest między innymi w Chełmie, w województwie lubelskim. Pierwszym finalistą został Brat Siennica Nadolna, który pokonał 3:2 Hetmana Żółkiewka. Drugiego finalistę wyłoni spotkanie Włodawianki Włodawa z Chełmianką Chełm, które zostanie rozegrane w tym tygodniu.

Czwartą rundę rozegrano w Gorzowie Wielkopolskim. Budowlani Murzynowo wygrali 1:0 po bramce zapomnianego już nieco Michała Efira w 86. minucie spotkania. Dalej gra też między innymi Ilanka Rzepin, która pokonała aż 9:2 Spartaka Deszczno. Ponadto szansę na końcowy triumf wciąż mają KS Stilon Gorzów Wielkopolski, Polonia Słubice czy Pogoń Skwierzyna.

Efir w przeszłości występował między innymi w barwach Ruchu Chorzów, który również bardzo dobrze radzi sobie w tegorocznym Regionalnym Fortuna Pucharze Polski. Do drużyny wrócił doświadczony Łukasz Janoszka, który znacznie przyczynił się do wygranej z Unią Kosztowy. Wyjazdowe spotkanie zaczęło się źle dla "Niebieskich", którzy w 24. minucie przegrywali już 0:2. Ostatecznie zwyciężyli jednak 5:2, a Janoszka miał bardzo duży wkład w końcowy rezultat, zdobywając hat-tricka. W połowie października w półfinale okręgu Ruch zagra z Podlesianką Katowice, a SKFiS Górnik 09 Mysłowice podejmie Pogoń Imielin.

Jeszcze skuteczniejszy okazał się inny z gwiazdorów niższych klas rozgrywkowych, czyli Sławomir Peszko. Transfery jego oraz Radosława Majewskiego odbiły się szerokim echem w całej Polsce. Obaj udowadniają jednak, że do niższych lig nie przyszli tylko i wyłącznie po to, aby odcinać kupony, ale zamierzają też dać nieco drużynie na boisku. Mecz ćwierćfinału podokręgu Kraków między Wieczystą a Sokołem Kocmyrzów Baranówka skończył się wynikiem 11:0. Peszko strzelił cztery gole, Majewski dorzucił hat-tricka. W półfinale ich drużyna zmierzy się z rezerwami Hutnika Kraków. W drugim spotkaniu rezerwy krakowskiej Garbarni zagrają z rezerwami Cracovii.

Do finału podokręgu Nowy Sącz awansował już Kolejarz Stróże. Co prawda wygrane 5:3 starcie z Barciczanką Barcice było dopiero meczem 1/4 finału, lecz ze względu na nieparzystą liczbę uczestników Kolejarz awansował od razu do decydującego spotkania. Przeciwnika wyłoni z kolei starcie Skalnika Kamionka Wielka z Popradem Muszyna.

Na Podlasiu odbyła się już większość ćwierćfinałów. Na późniejszy termin przełożono jedynie mecze Browaru Północnego Suwałki z Dębęm Dąbrowa Białostocka oraz KS Michałowo z Ruchem Wysokie Mazowieckie. Mnóstwo bramek i emocji przyniosło starcie Orła Kolno z ŁKS-em 1926 Łomża. Gdy w 59. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie 5:2, wydawało się niemal pewne, że awansują dalej. Łomżanie odrobili jednak straty i doprowadzili do dogrywki, w której przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Poza tym w przyszłorocznych ćwierćfinałach zagrają między innymi Wissa Szczuczyn, Olimpia Zambrów czy Jagiellonia II Białystok.