Regionalny Puchar Polski. Stal Jezierzyce pokonała pewnie Bartona Barcino i awansowała do następnej rundy [zdjęcia]

Robert Gębuś
Stal Jezierzyce - Barton Barcino
Stal Jezierzyce - Barton Barcino Fot. Robert Gębuś
Stal Jezierzyce pokonała Barton Barcion na własnym boisku 5:1 (4:1). Drużyna z Jezierzyc od tego sezonu gra na nowym obiekcie.

Gładkie zwycięstwo Stali Jezierzyce (A-klasa) nad Barton Barcino (V liga) ma być zapowiedzą lepszych czasów dla klubu, który w ubiegłym sezonie dość pechowo opuścił szeregi klasy okręgowej.

Początek meczu nie zwiastował pogromu zespołu gości. Co prawda w 11 minucie Tomasz Perkowski zdobył prowadzenie dla Stali Jezierzyce, ale już minutę później wyrównał Michał Retka. Barton Barcino nie zamierzał się tylko bronić, starał się często atakować środkiem, ale akcje najczęście kończył się przed polem karnym gospodarzy. Stal umiejętnie wykorzystywała luki w defensywie Bartonu i w 22 minucie zdobyła prowadzenie po strzale Andrzeja Pakuły. Pod koniec drugiej połowy próbujących odrobić stratę gości dobiły dwa uderzenia: w 43 minucie Gabriel Słodziński trafił na 3:1 a w ostatniej minucie pierwszej połowy czwarta bramkę zdobył Tomasz Pieruń. Dwa gole strzelone „do szatni” podcięły gościom skrzydła. W 85 minucie piątą bramkę dołożył Oskar Czaiński i Stal mogła cieszyć się z awansu do kolejnej rundy Pucharu Polski.

Dla klubu, który walczy o powrót do klasy okręgowej zwycięstwo nad grającym o klasę wyżej Bartonem Barcino jest szczególnie ważne. Podobnie jak to, że Stal Jezierzyce wreszcie może zagrać na własnym boisku. Nowy obiekt powstał ze środków gminy Słupsk i dzięki dofinansowaniu z ministerstwa sportu. Cały ubiegły sezon zespół Jezierzyc grał na wyjazdach. Teraz na miejscu ma pełną bazę treningową, jakiej mógłby im pozazdrościć niejeden klub. - To nowy obiekt, oddany w tym roku, po latach starania za ponad 2 miliony złotych – mówi Adam Drozd, prezes Stali Jezierzyce. - Prezentuje się pięknie, spełnia standardy boiska trzecioligowego. Oprócz tego mamy obok orlik, boisko treningowe, halę widowiskowo-sportową. Mam gdzie grać i trenować. Przez rok czasu, kiedy trwał remont tego obiektu zmuszeni byliśmy grać na obcych boiskach.

Stal Jezierzyce stawia na młodzież. - Zgłosiliśmy do rozgrywek siedem grup piłkarskich. To nie są tylko mężczyźni, mamy też kobiety, drużynę pań, która gra w lokalnej trzeciej lidze. Szkolenie staramy się prowadzić bardzo szeroko i praktycznie każdy może u nas trenować i rozwijać swoją pasję.

Siłą zespołu jest jego lokalność. Zawodnicy rekrutują się głównie z Jezierzyc. W szerokiej kadrze znalazło miejsce ponad 30 zawodników. - To dlatego, że zgłosiliśmy do rozgrywek wszystkich, którzy ukończyli 16 lat. Najzdolniejszym z młodych dajemy szansę pokazania się na tle seniorów. Bazujemy głównie na naszych wychowankach, na zawodnikach z Jezierzyc, ale też z ościennych miejscowości – tłumaczy Adam Drozd. - Bardzo często chodzą razem do szkoły. Tak jest u nas przyjęte, że szkolenie zaczyna się w szkole. Nasi wuefiści wyłapują, namawiają te dzieciaki do piłki. W tej chwili, kiedy są sukcesy naszych piłkarzy, to dzieciaki same przychodzą na treningi i zaczynają garnąć się do tej piłki. Może nadszedł ten kres zainteresowania komputerami, bo coraz więcej dzieciaków przychodzi na treningi.

Stal Jezierzyce to klub typowo amatorski. Wszyscy zawodnicy uczą się lub pracują zawodowo. - To zawodnicy, którzy trenują u nas praktycznie od dziecka – wyjaśnia Adam Drozd. - Oczywiście zdarza się, że lepsi odchodzą do innych klubów, ale kiedy spadliśmy z klasy okręgowej do klasy A, to praktycznie pozostało u nas 90 proc. składu. To wartość dodana. Inwestujemy w swoich, ale są z nami na dobre i na złe. To tworzy atmosferę w zespole.

Teraz przed zespołem jeden cel. - Chcemy wiosną cieszyć się z awansu do klasy okregowej – nie kryje Adam Drozd.