Remis w sparingowym meczu Garbarnia Kraków - Unia Tarnów. Dwa gole i trzech testowanych graczy. Zobaczcie zdjęcia

Jerzy Filipiuk
W sobotnim sparingowym meczu piłkarskim II-ligowa Garbarnia na własnym sztucznym boisku zremisowała z III-ligową Unię Tarnów 1:1. W zespole gospodarzy zadebiutował wypożyczony z Rakowa Częstochowa Xavier Dziekoński.

Dla obu drużyn było to drugi zimowy sprawdzian. Wcześniej Garbarnia przegrała z I-ligowym zespołem Bruk-Betem Termalicą Nieciecza 4:5, a Unia pokonała IV-ligowy Igloopol Dębica 4:0. Sobotni sparing rozpoczął się z 45-minutowym opóźnieniem z powodu trudnych warunków atmosferycznych (zalegający śnieg).

Gospodarze już w 2 min mieli świetną okazję do objęcia prowadzenia, ale Bartłomiej Purcha nie wykorzystał rzutu karnego (strzelił nad poprzeczkę). Chwilę później precyzyjniejszy był jego kolega klubowy Jakub Karbownik, umieszczając piłkę w siatce.

W 20 min czerwoną kartkę za faul taktyczny otrzymał Mateusz Kardas i Garbarnia musiała grać w osłabieniu. Wkrótce potem „Jaskółki" doprowadziły do wyrównania, gdy po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłkę w bramce ulokował Paweł Węgrzyn, pokonując debiutującego w II-ligowcu Xaviera Dziekońskiego (19-latek został wypożyczony do końca sezonu z Rakowa Częstochowa).

Później „Brązowi" najlepszą okazję do zdobycia drugiego gola mieli w 39 min, jednak Wojciech Słomka zmarnował sytuację sam na sam z tarnowskim golkiperem. Po przerwie obie drużyny szukały okazji bramkowych, ale brakowało im wykończenia swych akcji.

W Garbarni wystąpiło dwóch testowanych zawodników. Jednym z nich był sprawdzany już w sparingu z niecieczanami napastnik z czwartoligowego klubu spoza Małopolski. Drugi wszedł na boisko w trakcie drugiej połowy meczu. Klub nie zdradza ich nazwisk.

W Unii obok jednego testowanego zawodnika zaprezentował się m.in. 23-letni angielski środkowy obrońca Henry Mabassa, który występował w tarnowskiej drużynie w sezonie 2000/2001, potem przez rok grał na Wyspach Brytyjskich (w Corinthian-Cas i FC Romania), a jesienią trenował w klubie. Z Unią podpisał kontrakt do końca bieżącego sezonu.

- Dołączył do nas zawodnik podwójnie sprawdzony już w realiach naszego klubu. Henry grał dla nas dwa sezony temu i byliśmy z niego zadowoleni. Przebywał on także w Tarnowie pod koniec rundy jesiennej, gdy przez kilka tygodni mógł być obserwowany przez nasz sztab szkoleniowy. Wywarł pozytywne wrażenie i udowodnił, że jest dobrze wyszkolonym obrońcą o bardzo dobrych warunkach fizycznych. Co niezmiernie ważne pokazał także, że mentalnie jest dużo dojrzalszym zawodnikiem - powiedział prezes Unii Artur Szklarz (cytat za zksuniatarnow.pl).

Garbarnia Kraków - Unia Tarnów 1:1 (1:1)
Bramki: 1:0 Karbownik 3, 1:1 Węgrzyn 22.
Garbarnia: I połowa: Dziekoński - Purcha, Kardas, Nakrosius, Polak - Słomka, Tymosiak, Handzlik, Nowak, Karbownik - testowany I; II połowa: Al-Ani - Warczak, Kardas, Bartków, Purcha (70 Kuc) - Tymosiak (63 Sutor), Gądek, K. Dziedzic, Marszalik, Słomka (63 testowany II) - Żak.
Unia: Zając (46 Zagórowski) - Adamski, Mabassa (46 Kajpust), Węgrzyn (65 Bednarek), Soprych (46 Rachfał) - Sojda, Biś (65 Gawełczyk), Putin - Mida (46 testowany), Rojkowicz (46 Kron), Palonek (46 Biały).