Reprezentacja. Zieliński, Szymański i Szczęsny w życiowej formie. Drągowski pożegnał się z mundialem [RAPORT]

Jakub Maj
Jakub Maj
PAP/EPA/Alessandro Di Marco, PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO
Polscy kibice mają powody do optymizmu. Kilku zawodników reprezentacji narodowej jest w genialnej formie tuż przed mundialem w Katarze. Warto docenić szczególnie piłkarzy ofensywnych, którzy strzelają jak na zawołanie w najlepszych europejskich ligach. W przypadku niektórych z nich można powiedzieć, że są w życiowej formie.

Zieliński nigdy nie był w tak dobrej formie

28-letni pomocnik z tygodnia na tydzień potwierdza czemu jest uważany za jednego z najlepszych zawodników w obecnym sezonie. "Zielu" w meczu przeciwko Udinese strzelił swojego trzeciego gola w Serie A. Biorąc pod uwagę jego występy w Lidze Mistrzów kreuje nam się obraz zawodnika, od którego będzie zależało bardzo dużo na zbliżającym się mundialu. Dyspozycja piłkarza Napoli może być kluczowa w kontekście wyjścia z grupy, w której mamy wymagających rywali. Jego umiejętność gry kombinacyjnej oraz kreatywność w ostatniej tercji boiska pomoże Robertowi Lewandowskiemu tworzyć dogodne sytuacje.

Szymański staje się ulubieńcem fanów

Ofensywny pomocnik kilka dni temu w meczu z Volendam strzelił przepiękną bramkę z dystansu. Spotkanie z Excelsiorem Rotterdam to kolejne kapitalny występ Szymańskiego. Wygrana 5:1 została ozdobiona dwoma golami, z czego jeden był naprawdę przepiękny. 23-latek dostał piłkę przed polem karnym i uderzył bez zastanowienia. Futbolówka wylądowała w okienku bramki rywala. W obecnym sezonie zawodnik Feyenoordu ma już sześć bramek i trzy asysty.

Koszmarna kontuzja Drągowskiego. Szansa dla Grabary

W 38. minucie meczu Hellas Verona - Spezia do długiej piłki zaczął biec zawodnik gospodarzy - Kevin Lasagna. Podanie chciał przeciąć Bartłomiej Drągowski, który wyszedł z bramki. Niefortunna interwencja skończyła się koszmarną kontuzją, która definitywnie wykluczyła 25-latka z mundialu w Katarze. Jest to ogromny pech nie tylko związany z mistrzostwami świata. Coraz częściej mówiło się o potencjalnym, zimowym transferze Polaka do Premier League do ekipy Leicester City. Miejsce Drągowskiego na mundialu zajmie Kamil Grabara, który znalazł się w szerokiej kadrze, ale nie został początkowo powołany przez Michniewicza na najważniejszą imprezę piłkarską na świecie.

Duet Milik-Szczęsny znowu triumfuje

Massimiliano Allegri, czyli trener Juventusu, który jest krytykowany przez większość kibiców "Starej Damy" udowadnia, że ma pomysł na swój zespół. Wygrana z Lazio 3:0 to szóste zwycięstwo z rzędu. Udział w tym miało dwóch Polaków - Wojciech Szczęsny, który zachował czyste konto oraz Arkadiusz Milik, który zdobył ostatnią bramkę.

Coś co zasługuje na szczególne uznanie to bardzo skuteczna gra w defensywie. Ostatni raz kiedy przeciwnik w lidze włoskiej był w stanie pokonać defensywę "Juve" miał miejsce na początku października (przegrana z Milanem 0:2). To bardzo dobra wiadomość dla kibiców reprezentacji Polski, gdyż Wojciech Szczęsny znajdzie się w wyjściowej jedenastce na zbliżających się mistrzostwach. Pewny siebie bramkarz ma ogromny wpływ na grę obrońców.

Karbownik chce pokazać, że Michniewicz zrobił błąd

Bardzo dobra forma Michała Karbownika w ostatnich tygodnia sprawiła, że kibice reprezentacji Polski wierzyli w powołanie dla młodego obrońcy Fortuny Düsseldorf. Czesław Michniewicz miał jednak inne plany - brak obecności na końcowej liście nie był dużą kontrowersją, ale mogliśmy mówić o sporym rozczarowaniu.

W ostatniej kolejce z Kaiserslautern Michał Karbownik pokazał sportową złość. Niektórzy twierdzili, że przepiękna bramka z 7. minuty meczu przypominała rajd Leo Messiego, a nie zawodnika, który nie leci do Kataru. Występ 21-latka nie był jednak tak kolorowy. W ostatnich minutach meczu lewy obrońca sprokurował rzut karny. Ostatecznie jego drużyna przegrała bardzo ważny mecz 1:2.

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus) - 90 minut z Lazio, czyste konto (3:0)
  • Bartłomiej Drągowski (Spezia) - 90 minut z Hellasem Verona, poważna kontuzja (2:1)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut z Sassuolo, czyste konto (3:0)
  • Kamil Grabara (FC Kopenhaga) - 90 minut z Aarhus, czyste konto (2:0)
  • Radosław Majecki (Cercle Brugge) - 90 minut z Sint-Truidense (1:0)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Aston Villa) - cały mecz na ławce z Brighton (1:2)
  • Bartosz Bereszyński (Sampdoria) - 45 minut z Lecce (0:2)
  • Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen) - 90 minut z Cambuur (2:1)
  • Matty Cash (Aston Villa) - 90 minut z Brighton (1:2)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Verona) - 90 minut ze Spezią (1:2)
  • Kamil Glik (Benevento) - 90 minut ze SPAL (2:1)
  • Robert Gumny (FC Augsburg) - 90 minut z Bochum (0:1)
  • Michał Helik (Huddersfield Town) - 90 minut ze Swansea, czyste konto (0:0)
  • Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) - 90 minut ze Śląskiem Wrocław (0:0)
  • Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf) - 90 minut z Kaiserslautern, bramka, sprokurowany karny (1:2)
  • Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) - cały mecz na ławce z Kołos Kowaliwka (0:0)
  • Jakub Kiwior (Spezia) - 90 minut z Hellasem Verona (2:1)
  • Patryk Kun (Raków Częstochowa) - 90 minut z Zagłębiem Lubin (2:1)
  • Arkadiusz Reca (Spezia) - poza kadrą ma mecz z Hellasem Verona (2:1)
  • Maik Nawrocki (Legia Warszawa) - 89 minut ze Śląskiem Wrocław (0:0)
  • Tymoteusz Puchacz (Union Berlin) - poza kadrą na mecz z Freiburgiem (1:4)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) - 90 minut z Lens (1:2)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - 70 minut z Torino (1:1)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - 87 minut z Sunderlandem (1:2)
  • Patryk Dziczek (Piast Gliwice) - 90 minut z Lechią, bramka (3:1)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - 90 minut z Clermont Foot (2:1)
  • Jacek Góralski (VfL Bochum) - poza kadrą na mecz z Augsburgiem (1:0)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - 90 minut z Radomiakiem, bramka (2:1)
  • Kamil Jóźwiak (Charlotte) - koniec sezonu w MLS, trenuje z Lechem
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - 65 minut z Hoffenheim (2:1)
  • Mateusz Klich (Leeds United) - poza kadrą na mecz z Tottenhamem (3:4)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse) - 90 minuty z Go Ahead Eagles (2:2)
  • Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) - koniec sezonu z lidze saudyjskiej, obecnie trenuje z Legią
  • Karol Linetty (Torino) - 90 minut z Romą, bramka (1:1)
  • Mateusz Łęgowski (Pogoń Szczecin) - 68 minut z Radomiakiem (2:1)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) - 72 minuty z CSKA 1948 (1:1)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - 57 minut z Jagiellonią (2:1)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - poza kadrą na mecz z Olympiakosem (0:0)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - 69 minut z Excelsiorem, dwie bramki (5:1)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - 67 minut z Udinese (3:2)
  • Szymon Żurkowski (Fiorentina) - poza kadrą na mecz z Milanem (2:1)