Robert Lewandowski został najlepszym strzelcem ligi hiszpańskiej! Polak w ostatnim meczu sezonu zaliczył pusty przelot, a "Barca" przegrała

Jakub Maj
Jakub Maj
Kampania 2022/23 ligi hiszpańskiej dobiegła końca. FC Barcelona została mistrzem Hiszpanii. Po koronę króla strzelców sięgnął... Robert Lewandowski. Polak w pierwszym sezonie w barwach Blaugrany strzelił 23 bramki.

Robert Lewandowski najlepszym strzelcem ligi hiszpańskiej

4 czerwca została rozegrana ostatnia kolejka ligi hiszpańskiej sezonu 2022/23. Celta Vigo mierzyła się na swoim stadionie z FC Barceloną z Robertem Lewandowskim w składzie. Blaugrana zapewniła sobie mistrzostwo, ale gospodarze do końca musieli walczyć o utrzymanie w lidze.

Od początku spotkania Barcelona miała wyraźną przewagę. W 12. minucie Robert Lewandowski bardzo źle uderzył z pierwszej piłki, ale futbolówka dotarła do Kessiego, który wpakował ją do bramki. Powtórki pokazały, że był spalony, dlatego gol nie został uznany. Lewandowski miał szansę na bramkę pod koniec pierwszej połowy. Polak zszedł z lewego skrzydła do środka, i uderzył w zaskakujący sposób. Piłka musnęła lewy słupek bramki.

Tuż przed gwizdkiem na przerwę Celta wyszła na prowadzenie po tym jak bramkarz Barcy "wypluł" piłkę po strzale przed siebie. Zawodnik, który dobił, był jednak na spalonym. Blaugrana chyba rozmyślała jeszcze o tej sytuacji, gdyż kilkadziesiąt sekund później gospodarze strzelili gola w legalny sposób po błyskotliwym wejściu w pole karne w wykonaniu Veigi.

W 65. minucie Veiga dorzucił jeszcze jedną bramkę! Hiszpan zaprezentował tzw. centrostrzał, a Iñaki Peña nie miał żadnych szans. Celta już wiedziała, że utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej jest na wyciągnięcie ręki. Barcelonę do gry przywrócił Ansu Fati, który w 80. minucie strzelił na 1:2 z główki. Robert Lewandowski niestety nie strzelił gola, ale to nie przeszkodziło mu, żeby wygrać Trofeo Pichichi.

Robert Lewandowski z dorobkiem 23 goli został królem strzelców ligi hiszpańskiej. Obecny sezon dla Polaka był całkiem udany, ale nie perfekcyjny. 34-latek miał wiele przestojów i szczególnie po mundialu był w słabej formie. W La Lidze jednak nikt nie zdołał go dogonić. Na drugim miejscu w klasyfikacji strzelców jest Karim Benzema, który w dzisiejszym meczu z Bilbao dorzucił jedną bramkę. Francuz na swoim koncie ma 19 trafień.

Robert Lewandowski po raz szósty z rzędu został królem strzelców ligi. Jednak w jego karierze to już dziesiąta statuetka najlepszego strzelca. Pierwszy raz zdobył ją w sezonie 2007/08 w barwach Znicza Pruszków w 2. lidze. Potem nagrodę zgarnął w Lechu Poznań, kiedy strzelił 18 bramek. Następnie aż siedmiokrotnie, a pięć razy z rzędu w ostatnich sezonach w barwach Bayernu, odbierał armatę dla najlepszego strzelca Bundesligi. Warto podkreślić, w sezonie 2020/21 strzelił 41 bramek. Tym samem pobił blisko 50-letni rekord Gerda Muellera (40).

LIGA HISZPAŃSKA w GOL24

Ligowy sezon właśnie dobiegł końca. Nic zatem dziwnego, że trwają przymiarki do rozgrywek 2023/24. Na rynku najbardziej aktywny jest nowy mistrz Polski - Raków Częstochowa. Jakie ruchy transferowe zostały już potwierdzone w czołowych klubach? Oto zestawienie przeprowadzonych transakcji.Kliknij strzałkę W PRAWO, by przejść do kolejnego zdjęcia >>