Rowery miejskie nabierają rozpędu. Już 150 tysięcy wypożyczeń w całej Polsce!

ip/AIP
Rowery miejskie nabierają rozpędu
Rowery miejskie nabierają rozpędu Małgorzata Genca/Kurier Lubelski
Udostępnij:
Rowery publiczne powracają po przerwach sezonowych we wszystkich miastach, dysponujących własnymi wypożyczalniami. Na początku marca ruszyła Warszawa, Konstancin-Jeziorna i Grodzisk Mazowiecki, dwa tygodnie później pierwszych wypożyczeń dokonali mieszkańcy Opola, następnie przyszedł czas na Lublin i Białystok.

W sumie rowerzyści w tych sześciu miastach w ciągu niecałego miesiąca wynajmowali rowery już ponad 150 tysięcy razy! Tylko wczoraj w Polsce liczba wypożyczeń sięgnęła niemal 18 tysięcy, co jest najlepszym tegorocznym wynikiem. Szczyt boomu rowerowego dopiero przed nami. Do końca kwietnia wystartuje m.in. nowy system we Wrocławiu z 70 stacjami i 700 rowerami.

Największy w Polsce operator tego typu inwestycji, firma Nextbike, już 20 marca odnotował 100-tysięczne wypożyczenie w sezonie 2015. Na ten wynik złożyły się wynajmy dokonywane przez rowerzystów z Warszawy, Konstancina-Jeziornej, Grodziska Mazowieckiego, gdzie rowery wypożyczalnie uruchomiono po przerwie zimowej 1 marca oraz z Opola, gdzie nowy sezon rozpoczął się w piątek 13 marca. Już po pięciu dniach, w czasie których zainicjowano sieci w Lublinie (21.03) i w Białymstoku (24.03), liczba wypożyczeń przekroczyła 150 tysięcy i wynosi obecnie 155 771. W tym samym czasie do systemów zarejestrowało się ponad 12 tysięcy nowych użytkowników.

Jest to rekordowy start na przestrzeni pięciu sezonów systemów rowerów miejskich w Polsce. 25 marca ubiegłego roku liczba wypożyczeń wynosiła „tylko” 136 500. Teraz ten wynik został poprawiony o prawie 20 tysięcy, czyli o 14 procent. Było to możliwe m.in. dzięki wczorajszemu dziennemu rekordowi wypożyczeń w sezonie 2015. W ramach sześciu działających obecnie systemów, po rowery sięgano aż 17 856 razy! Użytkownicy w Opolu byli wczoraj bliscy poprawienia swojego zeszłorocznego, najlepszego wyniku dziennego (604 wynajmy, dzienny rekord w sezonie 2014 – 613), podobnie było w Lublinie (3529 wynajmów, dzienny rekord w sezonie 2014 – 3647).

- Rowery z rozmachem powróciły na ulice polskich miast, a „wisienką na torcie” był wczorajszy dzień. W ubiegłym roku jedynie pięciokrotnie odnotowywaliśmy większą aktywność rowerzystów, a mamy przecież dopiero marzec – mówisz Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.
Po trzech miesiącach przerwy zimowej jako pierwsi z rowerów miejskich skorzystali mieszkańcy Warszawy, użytkownicy podwarszawskiego systemu Konstanciński Rower Miejski oraz Grodziskiego Roweru Miejskiego. W ramach Veturilo, największej obecnie sieci w Polsce i jednej z dziesięciu największych w Europie (196 stacji i blisko 3 tys. rowerów), oraz GRM i KRM od 1 marca jednoślady wypożyczano już 138 149. Ponadto w tych trzech systemach zarejestrowało się w sumie 8 842 nowych użytkowników.

W Opolu nowy sezon zainaugurowano 13 marca podczas konferencji prasowej z udziałem Prezydenta Miasta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego i Prezesa Nextbike Polska. Nextbike podobnie, jak w latach 2012-2014, jest dostawcą i operatorem inwestycji. Firma wygrała przetarg na zorganizowanie i zarządzanie systemem w latach 2015-2018, ponieważ poza najkorzystniejszą ceną, zaproponowała otwarcie wypożyczalni zaledwie jeden dzień po podpisaniu umowy (konkurencja potrzebowała na to niemal miesiąca). Od chwili startu odnotowano 3590 wypożyczenia. Jak podaje operator, w ciągu pierwszych 10 pełnych dni działania systemu, użytkownicy aż 2511 razy wynajmowali rowery Opole Bike. To o 40 % więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Lublinianie po pierwszych 5 dniach od momentu inauguracji (od 21 marca) sięgali po rowery 10 454 razy. W takim samym czasie po zeszłorocznym starcie, liczba wypożyczeń wynosiła 6 728. Wynik z sezonu 2014 został więc poprawiony o 55%! Uruchomienie wypożyczalni w Lublinie planowane było pierwotnie na 1 kwietnia, jednak decyzją władz miasta, jednoślady powróciły pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. – Start sieci wypożyczalni na dziesięć dni przed terminem wymagał intensywnych działań, ale wszystko poszło zgodnie z planem. Od poniedziałku prowadziliśmy prace montażowe przy terminalach, w czwartek rozpoczęliśmy rozwożenie rowerów na stacje i już w piątek byliśmy gotowi na sobotnią inaugurację - opowiada Tomasz Wojtkiewicz.

Również przed planowanym wcześniej terminem z rowerów skorzystali białostoczanie w ramach systemu BiKeR. Sprzyjające warunki pogodowe oraz apele rowerzystów sprawiły, że urzędnicy wspólnie z operatorem zdecydowali o przyspieszeniu inicjacji wypożyczalni o cały tydzień – z 1 kwietnia na wtorek, 24 marca. - Od dłuższego czasu docierały do nas sygnały, z jak dużą niecierpliwością oczekiwany jest przez rowerzystów powrót BiKeR-ów, dlatego z satysfakcją przyjęliśmy decyzję władz Miasta o przyspieszeniu startu nowego sezonu. Wcześniejsza inauguracja to zawsze wyzwanie, ale jesteśmy na tyle doświadczoną firmą, że nie przewidywaliśmy w związku z tym żadnych problemów – tłumaczy Wojtkiewicz. Pierwsze dwa dni funkcjonowania systemu BiKeR w Białymstoku, zamknięto z wynikiem 3 578 wynajmów.

W najbliższym czasie planowane jest otwarcie m.in. nowego systemu rowerów miejskich we Wrocławiu. Dostawcą i operatorem wypożyczalni w stolicy Dolnego Śląska do końca 2018 roku, podobnie jak w latach 2015 – 2014, będzie Nextbike. W związku z zapisami nowej umowy, sieć miejskich wypożyczalni rozwinie się z 17 stacji 140 rowerów do 70 stacji i 700 rowerów. Istnieje jednak szansa na jeszcze szerszą rozbudowę, ponieważ operator ma możliwość prowadzenia rozmów z podmiotami prywatnymi i potencjalnymi sponsorami stacji, co w poprzednich latach zaowocowało we Wrocławiu podwojeniem floty miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gol 24
Dodaj ogłoszenie