Ruch Chorzów. Będzie nowe oświetlenie przy Cichej! Zaczęła się rozbiórka masztu na stadionie Niebieskich ZDJĘCIA

Tomasz Kuczyński
Tomasz Kuczyński
W środę 25.01.2023 r. rozpoczęły się prace związane z usunięciem masztu oświetleniowego na stadionie Ruchu Chorzów. 55-letnia „świeczka” jest w bardzo złym stanie technicznym, stąd konieczność demontażu. Wiadomo już jaki dalszy plan działania ma MORiS Chorzów. Szykuje się wymiana całego oświetlenia przy Cichej! Tymczasem kibice zapowiadają protest przez Urzędem Miasta w Chorzowie! Zobacz ZDJĘCIA z Cichej.

Trochę to trwało, ale wreszcie przystąpiono do demontażu masztu oświetleniowego numer 2 na stadionie Niebieskich. Obiekt od 16 stycznia 2023 r. jest częściowo zamknięty decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Chorzowie. Powodem jest ekspertyza, która ujawniła pęknięcie u podstawy masztu. Wyznaczono promień możliwego upadku „świeczki”, zamknięto dwa pasy Drogowej Trasy Średnicowej w kierunku Katowic.

Zobacz ZDJĘCIA z rozbiórki masztu oświetleniowego na stadionie Ruchu Chorzów, 25.01.2023 r

.

Rozbiórka w trzy dni

MORiS najpierw szukał firmy z odpowiednio wysokim podnośnikiem. Prace miały zacząć się w sobotę w 21 stycznia, ale przełożono je ze względu na złe warunki pogodowe. Wreszcie udało się w środę 25 stycznia.

Pojawił się związany z tym komunikat: „Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu informuje, że w dniu dzisiejszym rozpoczęły się prace rozbiórkowe wieży oświetleniowej nr 2 na Stadionie Miejskim przy ul. Cichej 6 w Chorzowie. Zgodnie z ustalonym harmonogramem mają się zakończyć do dnia 27.01.2023 r”.

Jest plan na dalsze działanie: Wymiana całego oświetlenia!

Już wiadomo, jakie dalsze kroki podejmie MORiS-u w kwestii oświetlenia na stadionie Ruchu:
"W najbliższym czasie Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie zleci wykonanie dwóch projektów dotyczących wymiany oświetlenia na stadionie miejskim przy ul. Cichej 6: rozbiórki trzech pozostałych wież oświetleniowych oraz budowy nowego oświetlenia spełniającego wymogi licencyjne Ekstraklasy S.A.

Po zakończeniu prac projektowych i uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, wyłonieni zostaną wykonawcy zarówno rozbiórki, jak i montażu nowego oświetlenia. Jednym z głównych założeń projektu nowego oświetlenia ma być montaż słupów oświetleniowych w rejonie płyty głównej, tak aby w momencie podjęcia ewentualnych działań w kwestii budowy nowego obiektu, nie kolidowało ono z pracami budowlanymi. Pod uwagę brane jest późniejsze przeniesienie i wykorzystanie na innym boisku sportowym" - czytamy w komunikacie.

Dyrektor Zawada: Powinniśmy spokojnie zdążyć przed rundą jesienną

- Wczoraj firma, z którą podpisaliśmy umowę w poniedziałek, zwiozła cały sprzęt, czyli dźwigi, zwyżki, całe balasty potrzebne do tego, aby usunąć wieżę oświetleniową numer 2 i dzisiaj od rana firma pracuje - przekazała dyrektor MORiS-u Alina Zawada. - Zgodnie z harmonogramem ustalonym z firmą prace mają się zakończyć do 27 stycznia, włącznie z pocięciem i wywozem tego, co z wieży zostanie. Przed nami w tej chwili prace dotyczące szybkiego podpisania umów z dwoma firmami projektowymi. Jedna zakłada projekt ścięcia pozostałych trzech wież oświetleniowych, ponieważ ta wieża numer 2 jest usuwana w trybie awaryjnym, natomiast na pozostałe trzy wieże musimy już mieć projekty z pozwoleniem na budowę. Jednocześnie będziemy również zlecać firmie wykonanie projektu posadowienia nowego oświetlenia na stadionie przy ulicy Cichej. Te oświetlenie będzie już z założenia miało spełniać wymogi Ekstraklasy SA. W dalszej części po uzyskaniu pozwoleń na budowę, zarówno w jednym i drugim przypadku - nastąpi wyłonienie wykonawców ścięcia trzech wież oświetleniowych i posadowienie nowego oświetlenia. Zakładamy w rozmowach w tej chwili z potencjalnymi wykonawcami projektów, że powinniśmy spokojnie zdążyć na rundę jesienną.

Ruch rundę wiosenną Fortuna 1. Ligi zaczyna 11 lutego meczem przy Cichej z Chrobrym Głogów. Niebiescy mają przenieść się na stadion Piasta Gliwice, gdzie grali w 2014 roku w kwalifikacjach Ligi Europy (wtedy na ich stadionie był problem z murawą). Ze względu na planowane prace na stadionie w Chorzowie Ruch będzie musiał grać w Gliwicach przez całą wiosnę.

Miasto Chorzów zapłaci za wynajem stadionu w Gliwicach i... pomoże Piastowi

Jest już praktycznie przesądzone, że Ruch przeniesie się na stadion Piasta, choć brano też pod uwagę obiekt w Tychach. Były też rozmowy ze Stadionem Śląskim, ale koszt wynajmu "Kotła Czarownic" jest znacznie wyższy niż w przypadku Gliwic i Tychów, na dodatek mógłby być do dyspozycji Ruchu tylko od połowy kwietnia do końca maja. Przedstawiciele Ruchu i Piasta są w trakcie sporządzania umowy, która wkrótce powinna zostać podpisana.

- Tak pewnie się stanie. Do końca tej rundy Ruch będzie grał na stadionie rezerwowym, na Piaście Gliwice - powiedział prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. - Miasto oczywiście pokryje koszty wynajęcia tego stadionu. Również rozważamy możliwość wsparcia klubu Piast Gliwice, aby poprawić jakość murawy. W kwestii jej utrzymania będziemy do dyspozycji zarówno pod względem osobowym, jak i sprzętowym.

Kibice nie wytrzymali

W środę wieczorem na Facebooku Ultras Niebiescy pojawił się apel:
"Niebiescy‼️
Od kilku dni wszyscy widzimy co się dzieje z naszym stadionem. Dzisiejsze zdjęcia rozebranej "świeczki" są jednymi z najsmutniejszych w 102-letniej historii Ruchu. Powiedzmy stanowcze NIE temu wszystkiemu, do czego doprowadziło Miasto Chorzów. Kibicu, to już naprawdę nie są żarty - tu nawet nie chodzi o nowy stadion, Ruch na dzień dzisiejszy nie ma gdzie grać w Chorzowie i nie wiadomo kiedy będzie to mógł ponownie robić‼️
Dołącz do nas i przyjdź jutro punktualnie o 16:00 pod URZĄD MIASTA wyrazić swój sprzeciw przeciwko nieudacznikom niszczącym wizytówkę Chorzowa"

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24