Ruch Chorzów pokazał dokument założenia klubu sprzed ponad 100 lat. Można go oglądać na wystawie w Muzeum Hutnictwa ZDJĘCIA

Jacek Sroka
Jacek Sroka
W Muzeum Hutnictwa w Chorzowie otwarto wystawę poświęconą Ruchowi Chorzów oraz podpisano umowę o współpracy z klubem i Stowarzyszeniem Kibiców Wielki Ruch  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Muzeum Hutnictwa w Chorzowie otwarto wystawę poświęconą Ruchowi Chorzów oraz podpisano umowę o współpracy z klubem i Stowarzyszeniem Kibiców Wielki Ruch Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jacek Sroka
W sobotę 5 listopada w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie otwarto wystawę „Najważniejszy pierwszy Ruch”. Hitem ekspozycji pokazującej związki Ruchu Chorzów z Hutą Batory jest dokument założenia klubu sprzed ponad 100 lat. Zobaczcie zdjęcia z wystawy dotyczącej Ruchu Chorzów w Muzeum Hutnictwa.

Ruch Chorzów pokazał dokument założenia klubu sprzed ponad 100 lat

Pismo z Polskiego Komitetu Plebiscytowego do Teofila Paczyńskiego w sprawie założenia klubu sportowego Ruch Chorzów przez blisko pół wieku uważane było za zagubione, ale niespodziewanie odnalazło się w dokumentach przekazanych przez Hutę Batory do nowego Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Odrestaurowany dokument można oglądać na wystawie "Najważniejszy pierwszy Ruch", którą właśnie otwarto w tej nowej placówce muzealnej.

Na ekspozycji, która czynna będzie do 15 listopada można także oglądać oryginalną listę z nazwiskami pierwszego zarządu Ruchu Chorzów oraz pierwsze zdjęcie piłkarskiej drużyny Niebieskich. Na wystawie w Muzeum Hutnictwa są także trofea za mistrzostwo i Puchar Polski wywalczone przez Ruch w 1974 roku, nagrody indywidualne dla piłkarzy trenera Michala Vicana za tamten dublet oraz bilety na mecze Niebieskich z lat 50-tych.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z WYSTAWY RUCHU CHORŻÓW W MUZEUM HUTNICTWA

Przed otwarciem wystawy w Muzeum Hutnictwa podpisano umowę o współpracy pomiędzy tą placówką, a także Ruchem Chorzów i Stowarzyszeniem Kibiców "Wielki Ruch", które użyczyły na nią większość eksponatów.

- Łączą się dwie wielkie historie. Historia hutnictwa związana jest w Chorzowie od zarania miasta. Historia Ruchu jest kilkadziesiąt lat młodsza, ale również bardzo bogata. Cieszę się, że łączymy siły - powiedział Seweryn Siemianowski, prezes Ruchu.

- Ruch Chorzów i hutnictwo są ze sobą związane, bo gdyby nie huta nie byłoby klubu, a przynajmniej w takiej postaxci. Cieszę się, że będziemy współpracować. Ekspozycja poświęcona klubowi jest co prawda mała, ale bardzo ważna - stwierdził Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

- Jednym z celów stowarzyszenie jest propagowanie marki Ruchu. Cieszymy się, że możemy udostępnić zbiory historyczne zgromadzone przez "Wielki Ruch". Muzeum Hutnictwa jest na pewno godnym miejscem, żeby je pokazywać - powiedział Bartosz Horodecki, prezes Stowarzyszenia Kibiców "Wielki Ruch".

- Spotkały się tu dwie dobrze chorzowskie marki. Ruch ma już 102 lata, a Muzeum Hutnictwa zostało otwarte w ubiegłym roku, lecz na tej współpracy obie mogą zyskać. Muzeum dzięki Ruchowi może się stać bardziej rozpoznawalne dla kibiców spoza Chorzowa, a Ruch dzięki muzeum będzie mógł dotrzeć do ludzi, którzy niekoniecznie dotąd interesowali się sportem - stwierdził Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24