Ruch Chorzów zaprezentował kolejną część swojej monografii. To jest świetna książka ZDJĘCIA

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Promocja książki "Historia Ruchu Chorzów. Tom I. Część 2" odbyła się w kawiarence klubu na Cichej     Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Promocja książki "Historia Ruchu Chorzów. Tom I. Część 2" odbyła się w kawiarence klubu na Cichej Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Udostępnij:
W kawiarence stadionu na Cichej odbyła się premiera książki "Historia Ruchu Chorzów. Tom I. Część 2". W tym fragmencie klubowej monografii czterej autorzy Tomasz Buja, Andrzej Godoj, Piotr Kowalik oraz Damian Sifczyk zajęli się latami 1930-33. - To jest świetna książka i nie mówię tego jako współautor, tylko jako czytelnik. Żaden klub w Polsce nie ma opisanej swojej monografii na tak wysokim poziomie - powiedział Sifczyk. Zobaczcie zdjęcia z premiery "Historii Ruchu Chorzów. Tom I. Część 2".

Ruch Chorzów zaprezentował kolejną część swojej monografii. To jest świetna książka

"Historia Ruchu Chorzów. Tom I. Część 2" jest drugą książką z serii klubowej monografii Niebieskich. - Dedykujemy ją zmarłemu w ubiegłym roku Andrzejowi Gowarzewskiemu, który był prekursorem takich publikacji i wcześniej opracował piękną encyklopedię Ruchu Chorzów. W porównaniu do pierwszej części zmieniliśmy nieco kolorystykę, ale szata graficzna pozostała ta sama - powiedział Grzegorz Joszko, wydawca książki i szef Zespołu Historycznego chorzowskiego klubu.

- Bardzo staraliśmy się, żeby ta książka była wydana jeszcze w tym roku, więc w ostatnich tygodniach przed wysłaniem jej do druku pracowaliśmy wszyscy po 20 godzin na dobę, ale się udało. To jest świetna książka i nie mówię tego jako współautor tylko jako czytelnik. Żaden klub w Polsce nie ma monografii na takim poziomie. To jest nasza cegiełka włożona w odbudowę Ruchu - powiedział Damian Sifczyk.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z PREMIERY "HISTORII RUCHU CHORZÓW"

Dodajmy, że wszyscy czterej autorzy pracowali przy tej publikacji pro bono opracowując materiały należące do Stowarzyszenia "Wielki Ruch", które zapłaciło także za skład i korektę książki.

Ta książka kończy się na roku 1933, gdy Ruch zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Polski.

- Przez 150 stron sam zastanawiam się, co sprawiło, że Ruch sięgnął po ten pierwszy tytuł mistrzowski. Myślę, że złożyło się na to wiele czynników, a na pierwszym planie byłaby to chyba stabilizacja składu, reforma ligi czy koniec służby wojskowej Peterka - takie to były czasy. Owszem, to był trudny okres, ale mówi się, że w ciężkich czasach rodzą się silni ludzie. Swój wkład w ten sukces miała powstała wówczas Rada Patronacka klubu złożona z hajduckich przedsiębiorców - stwierdził Andrzej Godoj.

Kibice Niebieskich w tej książce znajdą też fragment jako żywo przypominający obecną sytuację klubu. W pewnym momencie na początku lat 30-tych Ruch praktycznie przestał istnieć. Działacze nie mieli pieniędzy na zapłacenie przyjazdu jednej z drużyn do Hajduk Wielkich i klub znalazł się nad przepaścią. Społeczność hajducka nie pozwoliła mu jednak upaść, a Ruch szybko się odbudował i sięgnął po swoje pierwsze laury.

Na końcu książki znalazły się reprodukcje oryginalnych pocztówek wysyłanych przez piłkarzy Ruchu z wyjazdów na mecze. Zwykle podpisywali je wszyscy zawodnicy uczestniczący w takiej wyjazdowej wyprawie. Pierwsza pocztówka pochodzi z 1923 roku i została wysłana z Łodzi, a pozostałe są z początku lat 30.

Książka "Historia Ruchu Chorzów. Tom I. Część 2" kosztuje 69 zł w twardej oprawie i 129 zł w niebieskiej okładce płóciennej. Planowane jest jeszcze wydanie kolekcjonerskie w skórze w limitowanej serii. Kolejne części monografii Niebieskich mają zostać wydane w kwietniu i grudniu przyszłego roku, a publikacja zaplanowana na kwiecień 2023 roku ma zamknąć przedwojenne dzieje Ruchu.

- Planowaliśmy zamknąć okres przedwojenny w mniejszej liczbie części, ale mnogość materiałów spowodował, że koncepcja uległa zmianie. Gdy kiedyś powstanie klubowe muzeum, wszystkie te materiały źródłowe przekażemy na jego ręce, a na razie chcemy udostępnić te materiały kibicom w formie książkowej - stwierdził na zakończenie Joszko.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gol 24
Dodaj ogłoszenie