Stanisław Wawszczak, Patryk Osadnik
Ruch Radzionków - Drama Zbrosławice
Ruch Radzionków - Drama Zbrosławice Stanisław Wawszczak
Ruch Radzionków to jeden z najstarszy klubów na Śląsku. Cidry świętowały swoje setne urodziny podczas "Dnia Sportowego Ruchu Radzionków". W niedzielę 18 sierpnia 2019 trybuny wypełniły się po brzegi, panowała doskonała atmosfera, a kibice przygotowali kilak opraw. Piłkarze wystąpili w strojach retro. O symbolicznej godzinie 19.19 zawodnicy wyszli na boisko, zmierzyć się z Dramą Zbrosławice. Żółto-Czarni jubileuszowy mecz w lidze wygrali 4:0.

Ruch Radzionków świętuje swoje 100. urodziny

18 sierpnia na obiekcie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Radzionkowie, gdzie Cidry rozgrywają swoje mecze, odbył się "Dzień Sportowy Ruchu Radzionków", czyli piłkarskie święto przygotowane z okazji stulecia klubu.

Tego dnia na murawie można było zobaczyć m.in. drużyny przedsiębiorców i samorządowców (Mecz zakończony wynikiem 3:2) oraz oldbojów i byłych zawodników, grających w żółto-czarnych barwach. Na boisku zmierzyła się drużyna złożona z zawodników grających w Cidrach w latach Ekstraklasy oraz ekipa piłkarzy z czasów I i II ligi, czyli lat 2009-2012.

Spośród ekstraklasowiczów z kibicami przywitali się: Jarosław Przewoźnik, Andrzej Urbańczyk, Marek Szymiński, Wojciech Myszor, Robert Sierka, Dariusz Ogoński, Andrzej Markusik, Dariusz Koseła, Ireneusz Waluś, Marian Janoszka, Rafał Oprzondek, Józef Żymańczyk, Bartłomiej Wilk, Adam Banaś, Krzysztof Markowski, Hubert Jaromin, Tomasz Rudek, Rafał Jarosz, Wojciech Grzyb oraz trenerzy Gothard Kokott, Jan Pietryga, Jan Żurek.

W ekipie zawodników z I i II ligi pojawili się: Marcel Różanka, Jacek Jankowski, Seweryn Kiełpin, Paweł Śmiały, Rafał Mitura, Dawid Domański, Michał Zioło, Marek Suker, Marcin Dziewulski, Tomasz Rzepka, Piotr Rocki, Mateusz Cieluch, Michal Farkas, Mariusz Komar, Adam Kompała, Piotr Gierczak, Tomasz Krzęciesa, Henryk Sobala, Mateusz Mak, a także wychowanek klubu Łukasz Janoszka. Będą także z nami trenerzy Artur Skowronek, Rafał Górak, Grzegorz Mokry, Grzegorz Żmija i Dariusz Okoń.

To starcie zakończyło się wynikiem 2:2. Bramki strzelali Marian Janoszka i Marek Suker.

- Dość późno trafiłem do klubu sportowego. Pochodzę z Radzionkowa, ale jestem wychowankiem boisk szkolnych. Dopiero w wieku juniora wypatrzono mnie podczas turnieju dzikich drużyn. Zwerbowano mnie do Ruchu, któremu jestem wierny do dzisiaj. Teraz jestem gospodarzem na tym obiekcie, widzę tu sporo utalentowanej młodzieży i wierzę, że Ruch wróci na wyższy poziom rozgrywek - mówi Marian Janoszka.

Cały "Dzień Sportowy Ruchu Radzionków" zaczął się oczywiście od tradycyjnej mszy świętej. Były też konkursy, koncerty - Sielesian Brass Quartet i Orkiestry Górniczej KWK Julian, której na jubileuszu Ruchu, klubu z górniczymi tradycjami nie mogło zabraknąć. Przez cały dzień na obiekcie wyświetlano archiwalne zdjęcia i filmy z historii klubu.

Wysoka wygrana z Dramą Zbrosławice

Swoje stulecie Cidry świętowały z przytupem. Ekipa Żółto-Czarnych pokonała Dramę Zbrosławice aż 4-0.

Mecz 2. kolejki IV ligi śląskiej pomiędzy Ruchem Radzionków i Dramą Zbrosławice rozpoczął się o symbolicznej godzinie 19.19. To właśnie w 1919 roku zaczęła się historia Cidrów. Piłkarze gospodarzy wystąpili w strojach stylizowanych na stroje retro, w jakich Ruch występował w latach 30. XX wieku.

Kibice z niepokojem oczekiwali występu swoich ulubieńców, bowiem w meczu pierwszej kolejki Ruch przegrał ze Zniczem Kłobuck 1:0. Na szczęście ten stan trwał krótko. Już w 18. minucie Dawid Gajewski po samotnej akcji celnym strzałem pokonał bramkarza gości. W 34 minucie powtórzył swój wyczyn. Poszedł z akcją lewą stroną boiska, wyszedł za plecy obrońcy i celnie strzelił z dystansu. Goście próbowali zmienić wynik, osiągnęli optyczną przewagę, ale do przerwy już nic nie wpadło.

W przerwie goście dokonali zmiany całej linii ofensywnej i w efekcie drama wyraźnie przyspieszyła. Szybkie kontry skrzydłami, napędzane dalekimi przerzutami sprawiały sporo kłopotu obronie Ruchu. Kilkakrotnie Mateusz Hermasz i Tadeusz Urbainczyk groźnie strzelali, jednak piłka po ich uderzeniach mijała bramkę. Tymczasem w 68. minucie po akcji Michała Szromka lewą stroną starcie z obrońcą wygrał Amine Boudguiga i podwyższył wynik na 3:0. Goście nie rezygnowali i grając szybko raz za razem stwarzali sobie sytuacje bramkowe. Na szczęście dla gospodarzy ich celowniki były źle nastawione, a kiedy w 76. minucie Michał Szromek po samotnej akcji przez pół boiska celnym strzałem z ostrego kąta zdobył czwartą bramkę, wiadomo było, że Ruch tego spotkania nie przegra. W 85. minucie strzelec czwartej bramki doznał groźnej kontuzji i gospodarze po wykorzystaniu limitu zmian kończyli spotkanie w dziesiątkę. Goście nie rezygnowali do końca, jednak gospodarze umiejętnie utrzymywali piłkę z dala od własnej bramki i ich obrona zakończyła mecz z czystym kontem.

- Nie był to łatwy mecz, ale Dawid Gajewski, który nas wzmocnił latem, kapitalnie wprowadził się do zespołu. Szacunek dla Dramy, bo pokazali w drugiej połowie dobrą piłkę. My musimy się odbudować, wstać z kolan, a warto dla tych kibiców, którzy tak tłumnie dzisiaj przyszli. Oni wierzą w nas. Tworzymy tu jedną, wielką rodzinę, to jest piękne i dzięki temu Ruch nigdy nie zginie – podsumował po meczu Marcin Trzcionka, kapitan Cidrów.

Ruch Radzionków - Drama Zbrosławice 4:0 (2:0)
1:0 - Gajewski 18.
2:0 - Gajewski 34.
3:0 - Boudguga 68.
4:0 - Szromek 76.

Kilka faktów z historii Cidrów

Historia Ruchu Radzionków sięga 1919 roku, kiedy to w mieście otworzono Towarzystwo Gier i Zabaw. Rok później klub zmienił swoją nazwę i tak po raz pierwszy na Śląsku usłyszano o Towarzystwie Sportowym Ruch Radzionków.

Historia popularnych Cidrów to lata wzlotów i upadków. Ciekawostką jest, że przez ponad dwie dekady od 1975 roku Ruch wciąż utrzymywał w nazwie człon "Radzionków", choć miasta oficjalnie nie było wtedy na mapie. Zostało ono przyłączone do Bytomia.

Na topie drużyna Żółto-Czarnych znalazła się pod koniec lat 90. W 1998 Radzionków stał się ponownie odrębnym miastem, a Ruch po raz pierwszy i ostatni pojawił się w Ekstraklasie.

Ekipa z Marianem "Ecikiem" Janoszką na czele zawojowała wtedy najwyższą polską ligę i jako beniaminek stała się najlepszą śląską drużyną w Ekstraklasie. Cidry w sezonie 1998/1999 zajęły 6 miejsce w lidze. W 1998 roku Ruch grał również w ćwierćfinale Puchary Polski.

W 2001 roku Cidry zanotowały spadek, a drużyna z Radzionkowa zaczęła swoją gwałtowną drogę w dół. Na kolejne pasmo sukcesów kibicom z Radzionkowa przyszło czekać do sezonu 2008/2009, kiedy piłkarze Ruchu zaczęli zaliczać kolejne awanse, żeby w 2010 roku znaleźć się w I lidze.

Po dwóch sezonach na zapleczu Ekstraklasy Cidry wycofały się z rozgrywek ze względu na sytuację finansową klubu. Stulecie kibicom Ruchu Radzionków przyszło świętować w IV lidze.

- To jest sport, gdy ktoś wygrywa, to ktoś drugi przegrywa. Szkoda, że na taki piękny jubileusz. Mimo wszystko grono wiernych kibiców zasłużyło na to święto. Trybuny wypełniły się do ostatniego miejsca i to mnie cieszy. To świadczy o popularności piłki nożnej w Radzionkowie. Jesteśmy dobrej myśli, budujemy drużynę, w której gra sporo młodzieży i wierzę, że ten zespół da nam wiele radości. Dzisiaj burmistrz Gabriel Tobór potwierdził, że plany powstania stadionu z prawdziwego zdarzenia są aktualne. Przydałby się, bo ten obiekt może pomieścić tylko 1000 kibiców. Poza tym piłkarze zawsze grali i będą grać na boiskach trawiastych, to jest naturalne miejsce dla gry w piłę nożną. I jeszcze wracając do marzeń. Tak uczciwie mówiąc, żeby grać w III lidze trzeba mieć też solidne zaplecze finansowe, a o graniu wyżej, to dzisiaj nie ma nawet co marzyć - uważa Marcin Wąsiak, prezes Ruchu Radzionków.