Ruszyły matury 2024 z języka polskiego. Opolscy maturzyści wchodzili na sale w świetnych humorach

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr I w Opolu egzamin dojrzałości z języka polskiego nie wywoływał paniki. Uczniowie czekali na wybicie godz. 9 w świetnych nastrojach.
W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr I w Opolu egzamin dojrzałości z języka polskiego nie wywoływał paniki. Uczniowie czekali na wybicie godz. 9 w świetnych nastrojach. Mirela Mazurkiewicz
W regionie egzamin dojrzałości pisze we wtorek (7 maja) ponad 5,8 tys. osób z 115 szkół i placówek. Dziś pierwszy dzień zmagań, czyli język polski. Opolscy maturzyści, jako przedmiot dodatkowy, najchętniej wybierali geografię. Na kolejnych miejscach znalazła się biologia i język niemiecki.

- Moje przygotowania trwały pół tygodnia – mówi Konrad Pawłowicz, tegoroczny maturzysta z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu. – Idę na żywioł, bo uważam, że matura to nie jest trudny egzamin. Nie stresuję się. Stres tylko przeszkadza, choć język polski raczej jest moją słabszą stroną. Dużo osób obstawia, że będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz tematyka wojenna. Myślę, że uratuje mnie spokój.

- Szczerze? Zupełnie się nie stresuję – mówiła nam inna tegoroczna maturzystka z "jedynki". – Od początku czwartej klasy miałam korepetycje z języka polskiego, więc wiem, czego się spodziewać. Oczywiście kluczowe jest to, jakie tematy pojawią się na wypracowaniu. Za tę część można dostać najwięcej punktów, dlatego byłoby fajnie trafić w coś, w czym czuję się mocna. Chciałabym, żeby pojawiły się tematy związane z przemianą albo miłością, najchętniej na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. Kolejne dni będą już z górki. Angielskiego uczę się od przedszkola, matematyka też mnie nie przeraża. Dziś najtrudniejszy dzień.

Bernarda Zarzycka, dyrektor LO nr 1 w Opolu, żartuje, że egzamin dojrzałości, rok w rok, zdaje od 25 lat. – Emocje związane z przygotowaniami udzielają się również nam-nauczycielom, dlatego w przeddzień matury zwykle śni mi się, że piszę egzamin z języka polskiego. Jestem matematykiem, więc jedna taka noc potrafi dostarczyć wielu wrażeń – śmieje się pani dyrektor. – W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 147 osób. W tym tygodniu podejdą oni jeszcze do egzaminów z matematyki oraz języka angielskiego. Wszystkie to na poziomie podstawowym. Później rozpocznie się poziom rozszerzony.

Na Opolszczyźnie, punktualnie o godz. 9, maturę zaczęło pisać ponad 5,8 tys. osób, głownie tegorocznych absolwentów, ale też tych którzy chcieli poprawić wynik z poprzednich lat. W Opolu zdających jest blisko 2 tys. Egzamin z języka polskiego potrwa 240 minut.

Pisemne matury zakończą się 24 maja. Tego dnia maturzyści zmierzą się z przedmiotami dwujęzycznymi, np. z biologią po angielsku. Od 11 do 25 maja potrwają natomiast egzaminy ustne. W tym roku na Opolszczyźnie najchętniej wybieranym przedmiotem dodatkowym, zdawanym na poziomie rozszerzonym była geografia. Na kolejnych pozycjach znalazła się biologia i język niemiecki.

Ci, którzy z powodu choroby lub zdarzenia losowego nie podeszli dziś do egzaminu, będą mieli drugą szansę na początku czerwca.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska