Rządowy temat zastępczy - kibice

Sektor Gości
Transparent kibiców Lecha
Transparent kibiców Lecha Fubu
Coraz częściej na polskich stadionach, niezależnie od klasy rozgrywkowej można zobaczyć transparenty o treści „NIESPEŁNIONE RZĄDU OBIETNICE = TEMAT ZASTĘPCZY KIBICE”.

Kibice - wideo, oprawy, gorące tematy w specjalnym dziale

Transparenty promują ogólnopolską akcję kibiców wymierzoną w polski rząd. Walka ze środowiskiem kibicowskim na chwilę obecną przysłania wszelkie inne działania zmierzające do wzorowej organizacji turnieju EURO 2012 (m.in. infrastruktura stadionowa czy drogowa). Środowisko kibiców piłkarskich stało się również tematem numer jeden dla większości mediów.

Akcja wystartowała podczas meczów rozgrywanych 15-17 kwietnia 2011 r. Wówczas transparenty pojawiły się łącznie na 24 stadionach, w tym na 8 stadionach najwyższej klasy rozgrywkowej. Wisiały zarówno na sektorach gospodarzy jak i gości. Na stadionach Ekstraklasy wywiesili je fani: Górnika Zabrze, Wisły Kraków, Polonii Bytom, Lecha Poznań, Legii Warszawa, Zagłębia Lubin, Jagiellonii Białystok, Widzewa Łódź, Arki Gdynia, Cracovii i Śląska Wrocław.

Po zakończeniu 22. kolejki Ekstraklasy Komisja Ligi ukarała kluby, których kibice wywiesili taki transparent, grzywną w wysokości tysiąca złotych. Komisja argumentowała, że treść transparentu nie dotyczyła zawodów piłkarskich. Jedynie obserwator PZPN na meczu krakowskiej Wisły nie uwzględnił transparentu w pomeczowym protokole.

Warto przypomnieć, że nie tak dawno na stadionach Ekstraklasy pojawiały się transparenty ”W Łęcznej tylko Górnik” dotyczące zmiany nazwy klubu w Łęcznej. Idąc tokiem rozumowania Komisji Ligi, również treść tego transparentu nie dotyczyła spotkania piłkarskiego. Mimo to nikt nie karał klubów, których kibice solidaryzują się z fanami z Łęcznej.

Natomiast kluby zaczęły karać kibiców z tak błahych powodów jak np. rzucanie serpentyn. Tak było w Lubinie, gdzie miejscowy klub nałożył na siedmiu fanów zakazy stadionowe właśnie za rzucenie na płytę boiska serpentyn. Korona Kielce ukarała zakazem stadionowym swojego kibica, publikującego felietony w stadionowej gazetce przeznaczonej dla kibiców. Felieton uznano za rasistowski, czym kibic złamał regulamin stadionu pomimo, że swobodę w rozpowszechnianiu poglądów i informacji gwarantuje wszystkim Polakom Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

W minionej kolejce w podziękowaniu za nałożone kary finansowe kibice Śląska wywiesili transparent o treści ”Kary na Święta, ktoś o Nas pamięta”. Transparent „NIESPEŁNIONE RZĄDU OBIETNICE = TEMAT ZASTĘPCZY KIBICE” pojawił się m.in. na stadionie w Białymstoku, podczas środowego spotkania Jagiellonii z Górnikiem Zabrze, a także w Gdańsku na ligowym meczu Lechia - Legia. Antyrządowy transparent widoczny był również na stadionach niższych klas rozgrywkowych, m.in. w Opolu czy Otowcku, gdzie kibicom miejscowego OKS-u transparent został skonfiskowany przy użyciu siły przez firmę ochroniarską zabezpieczającą imprezę. Na znak protestu, a także aby skłonić zarząd klubu do zakończenia współpracy z tą firmą ochroniarską, miejscowi fani postanowili zawiesić działalność kibicowską.

Podczas spotkań rozegranych w dniu 23 kwietnia 2011 r. troskę polskiego rządu o obywatela zauważyli m.in. kibice rybnickiego ROW-u, którzy na meczu w Opolu wywiesili transparent „Rządowi dziękujemy za drogi… cuker, chleb , benzynę”. Podobny transparent pojawił się m.in. na drugoligowym meczu w Częstochowie. Warto wspomnieć, że w Częstochowie, mino zakazu wyjazdowego, pojawili się kibice Zawiszy Bydgoszcz. Zasiedli na sektorach gospodarzy, a podczas meczu nie odnotowano żadnych incydentów. Natomiast w normalnych warunkach, mecz z udziałem kibiców gości zostałby zapewne uznany przez policję jako impreza podwyższonego ryzyka. Kibice Lecha w "kotle" wywiesili m.in. transparent ”Wesołych Świąt = drogich Świąt”, „Miały być drogi – jest drogi cukier”.

Tymczasem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (mino, że Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców uczestniczy w pracach Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych) zaapelowało do policji zabezpieczającej mecze piłki nożnej o skuteczne egzekwowanie konsekwencji nawet najdrobniejszych wykroczeń popełnionych przez kibiców piłkarskich.

Efektem tego są m.in. zatrzymania przez kieleckich policjantów dwóch mężczyzn którzy podczas meczu Korona Kielce – Ruch Chorzów wznosili wulgarne okrzyki. Już wcześniej za używanie niecenzuralnych słów dwóch kibiców gliwickiego Piasta otrzymało zakazy stadionowe (włącznie z meczami reprezentacji Polski), a także kary finansowe. Podobna sytuacja spotkała dwóch kibiców GKS-u Tychy po meczu w Częstochowie. Już niedługo zakłóceniem porządku może okazać się rozlanie napoju na sektorze, czy oglądanie meczu w pozycji stojącej.

Funkcjonariusze, którzy niejednokrotnie dbają o ład i porządek na polskich stadionach często sami zachowują się skandalicznie. Tak było m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie część przyjezdnych kibiców KKS-u Kalisz, pomimo zakazu znalazła się na stadionie. Mimo, że nie zachowywali się agresywnie w stosunku do policjantów z Oddziałów Prewencji, ci użyli do wyprowadzenia kibiców ze stadionów m.in. policyjnych pałek. Przepisy wyraźnie określają, że "nie wolno stosować pałki służbowej zwykłej i szturmowej wobec osób stawiających bierny opór, chyba że zastosowanie siły fizycznej okazało się bezskuteczne."

Nadal trwa także obława na członków grup Ultras odpowiedzialnych za meczowe oprawy podczas ligowych spotkań. Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, która zakazuje m.in. wnoszenia i odpalania środków pirotechnicznych na obiekcie sportowym, miała skutecznie zapobiec używania do tworzenia opraw m.in. rac morskich. Mimo to członkowie grup ultras, dla których niejednokrotnie tworzenie oprawy meczowej to pasja przysłaniająca całe życie, wciąż przy oprawach wykorzystują elementy pirotechniki, za co często odpowiadają przed sądem.

Najprawdopodobniej barwnego show na trybunach nie chce Polski Związek Piłki Nożnej, który jest organizatorem meczu o finał Pucharu Polski. Mecz odbędzie się 3 maja w Bydgoszczy, a PZPN zakazał wnoszenia na stadion m.in. flag sektorowych o dużej powierzchni (które często są wykorzystywane w oprawach meczowych). Problemy z wniesieniem oprawy na sektor gości mieli również kibice Polonii Bytom podczas sobotniego meczu Widzew Łódź – Polonia Bytom.

Rządowe działania wymierzone w kibiców skutecznie podsumowali fani katowickiego GKS-u. Podczas sobotniego meczu z Ruchem Radzionków na trybunie zajmowanej przez najbardziej fanatycznych kibiców pojawił się transparent ”IDZIE EURO, RZĄD SZOPKI ODSTAWIA”, po czym rzucono mnóstwo confetti oraz machano flagami na kijach. Natomiast za bramką na ogrodzeniu stadionu pojawił się napis ”ZZA PŁOTU PIRO WAM ODPOWIADA?”, który został podświetlony sporą ilością rac morskich. Będą kary? Nie będzie, używanie pirotechniki poza obiektem sportowym nie jest zabronione.

To właśnie kibice od lat nadają kolorytu szarej polskiej piłce nożnej, jednak nie każdy jest w stanie to zrozumieć…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24