Samobój pogrążył Irlandię Północną! Walia w ćwierćfinale

Sylwester Grochal
Mecz Walia - Irlandia Północna. Reprezentacja Walii pokonała Irlandię Północną 1:0 w meczu 1/8 finału Euro 2016. Gola na wagę awansu Walijczyków do ćwierćfinału strzelił… Irlandczyk Gareth McAuley.

Wyspiarskie starcie w pierwszych trzech kwadransach nie przyniosło zbyt wielu emocji. Więcej ciekawych rzeczy działo się na trybunach, gdzie kibice jednej i drugiej reprezentacji wzajemnie się przekrzykiwali. Optyczną przewagę mieli Walijczycy, ale groźniejsze sytuację stwarzali gracze Irlandii Północnej. W 10. minucie z lewej strony boiska uderzał Dallas, dobrze na rzut rożny piłkę wybił Hennessey. Bramkarz Crystal Palace musiał się sporo napracować również kilkanaście minut później, kiedy to po strzale Warda przeniósł piłkę nad poprzeczkę.

Walijczykom udało się w pierwszej części gry trafić do siatki McGoverna, ale Ramsey był na pozycji spalonej, wobec czego sędzia bramki nie uznał. Swojej szansy szukał również Gareth Bale, ale piłka po jego uderzeniu powędrowała daleko obok bramki Irlandczyków.
Do przerwy zatem bez większych wrażeń. Natomiast po przerwie w dalszym ciągu dominowała chaotyczna, typowo brytyjska piłka, znana doskonale chociażby z rozgrywek Championship. Nie brakowało jednak sytuacji strzeleckich. Przed szansą stanął m.in. Sam Vokes, ale uderzenie głową napastnika reprezentacji Walii poszybowało tuż obok słupka bramki Irlandczyków. Swoją trzecią bramkę z rzutu wolnego mógł zdobyć Bale, ale jego silne uderzenie świetnie wybronił McGovern.

Decydująca o losach spotkania okazała się sytuacja z 75. minuty. Bale mocno zacentrował w pole karne, gdzie czekał już dobrze ustawiony Hal Robson-Kanu. Rezerwowy w tym meczu napastnik Reading został jednak uprzedzony przez Garetha McAuleya, który dość niefortunnie skierował piłkę do własnej bramki.

Gracze Irlandii Północnej próbowali doprowadzić do wyrównania, ale nie stworzyli sobie żadnej stuprocentowej okazji. Ostatecznie więc, Walia pokonała swojego rywala 1:0 i to właśnie ona zagra ze zwycięzcą meczu Belgia - Węgry. Irlandia Północna nie musi jednak wstydzić się swojego występu, gdyż sam awans do fazy pucharowej jest olbrzymim sukcesem tej drużyny. Na słowa uznania zasługują także jej kibice, którzy w trakcie całego turnieju wspaniale dopingowali swoich pupili.