Sensacja na inaugurację Pucharu Narodów Afryki

Marcin Trzyna
Gabon - Gwinea Bissau 1:1
Gabon - Gwinea Bissau 1:1 East News
31. edycję Pucharu Narodów Afryki zainaugurowało spotkanie Gabonu z Gwineą Bissau. Prowadzenie najpierw objęli gospodarze turnieju, jednak tuż przed końcem spotkania wyrównującą bramkę zdobyła reprezentacja Gwinei Bissau. W zespole Gwinei od pierwszej minuty zagrał 22-letni Rudinilson, który jeszcze do niedawna był piłkarzem Lechii Gdańsk.

Wydawało się, że Gabończycy od samego początku spotkania zdominują debiutującą w finałach PNA reprezentację Gwinei Bissau, jednak podopieczni Baciro Candeo skutecznie odpierali ataki „Czarnych Panter”. W pierwszej części spotkania Gabończycy starali się zagrywać dalekie piłki do Aubameyanga, jednak defensorzy "Djurtus" całkiem dobrze radzili sobie z kryciem gwiazdora Borussii Dortmund.

Tuż po zmianie stron gospodarze mieli świetną okazję na zdobycie bramki, jednak mocny strzał Denisa Bouangi obronił golkiper Gwinei Bissau. W 52. minucie Gabończycy dopięli swego i w końcu objęli prowadzenie. Jeden z defensorów Gwinei popełnił fatalny błąd i piłkę na prawej stronie przejął Bouanga. 22-latek dograł futbolówkę w pole karne, a świetnie ustawiony Pierre-Emerick Aubameyang z kilku metrów wpakował ją do bramki rywali. Kilkanaście minut później dobrą okazję na zdobycie drugiej bramki miał Aubameyang, jednak lider klasyfikacji strzelców Bundesligi uderzył minimalnie nad bramką Gwinei Bissau.

Pod koniec spotkania reprezentacja Gwinei Bissau zaczęła przeważać na placu gry i jak się później okazało - ambitna gra zdecydowanie opłaciła się debiutantom. W doliczonym czasie gry Gwinea wykonywała rzut wolny, do dośrodkowanej piłki wyskoczył 24-letni Juary Soares i skierował ją głową do bramki Gabonu. Kilka minut później egipski arbiter zagwizdał po raz ostatni i inauguracyjne spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Dzisiaj zostanie rozegrane jeszcze jedno spotkanie w grupie A. Burkina Faso zmierzy się z reprezentacją Kamerunu. Początek meczu o godzinie 20:00.

GABON - GWINEA BISSAU 1:1
52’ Pierre-Emerick Aubameyang - 90+1' Juary Soares