Sevilla szósty raz zdobyła Ligę Europy. Zmarnowana szansa Interu, samobój Lukaku

Jacek Czaplewski
Sevilla szósty raz zdobyła Ligę Europy. Samobój Lukaku
Sevilla szósty raz zdobyła Ligę Europy. Samobój Lukaku AFP/East News
Liga Europy po raz szósty dla Sevilli. Hiszpańska drużyna wyśrubowała swój rekord w finale przeciw Interowi Mediolan. Wygrała z nim 3:2 (2:2). Bohaterem Diego Carlos, który uderzeniem z przewrotki nabił Romelu Lukaku. Spotkanie rozegrano na neutralnym stadionie w niemieckiej Kolonii - bez udziału kibiców.

Liga Europy od 2009 roku jest kontynuacją Pucharu UEFA. Spośród jedenastu rozegranych edycji aż siedem padło łupem hiszpańskich drużyn: trzy razy wygrało Atletico Madryt, cztery razy rekordzista rozgrywek, czyli Sevilla (lata 2014, 2015, 2016 oraz 2020 + 2006 i 2007 w Pucharze UEFA).

Co interesujące, Sevilla była w sześciu finałach i wszystkie wygrała.

Tegoroczny finał między Sevillą a Interem okazał się wymianem cios za cios. Zaczęli Włosi - w 5 minucie. Po faulu w polu karnym jedenastkę na gola zamienił Romelu Lukaku. W 12 minucie odpowiedział mu Luuk de Jong, zdobywając bramkę głową po dośrodkowaniu.

Drugą wymianę zaczęła Sevilla - znów za sprawą de Jonga, znów po uderzeniu głową. W ten sam sposób do wyrównania doprowadził Diego Godin, a była dopiero 36 minuta.

W drugiej połowie szczęście uśmiechnęło się wyłącznie do Sevilli. Czwarta drużyna La Ligi ponownie zdobyła bowiem bramkę po stałym fragmencie gry: po rzucie wolnym przewrotką popisał się Diego Carlos. Piłka po jego efektownym strzale najpewniej nie wpadłaby do siatki, ale jej tor zmienił Lukaku, który kompletnie zmylił tym Samira Handanovicia.