Skra Częstochowa jedzie na posiedzenie Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN. Klub domaga się walkowera

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Piłkarzy Skry liczą na sprawiedliwy werdykt NKO
Piłkarzy Skry liczą na sprawiedliwy werdykt NKO Andrzej Banas / Polska Press
4 czerwca o godz. 12.30 Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN zajmie się wnioskiem Skry Częstochowa, która domaga się walkowera za przegrany mecz z Pogonią Siedlce. Częstochowianie mają nadzieję, że związkowi działacze w końcu przychylą się do ich zdania i zweryfikują mecz, po którym połowa drużyny rywali została zdyskwalifikowana przez Polską Agencję Antydopingową.

Skra Częstochowa domaga się walkowera

Mecz Skry z Pogonią rozegrano 3 listopada. Spotkanie w Siedlcach zakończyło się wygraną gospodarzy 2:0. Miesiąc później Polska Agencja Antydopingowa POLADA zdyskwalifikowała jednak sześciu grających w nim piłkarzy siedlczan za stosowanie niedozwolonego wspomagania farmakologicznego. Za niedozwolone infuzje dożylne ukarani zostali Aya Diouf, Tomasz Margol, Marcin Kozłowski, Piotr Smołuch, Kacper Falon i Sebastian Krawczyk, a także Artur Balicki, który nie grał w spotkaniu przeciwko Skrze.

Klub z Częstochowy 23 marca wystąpił więc z wnioskiem do Rzecznika Dyscypliny PZPN o wszczęcie w tej sprawie postępowania i przyznania mu walkowera.

„Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w wyżej wymienionym meczu piłkarskim, wskazani powyżej zawodnicy występowali pod wpływem wykazanego w wyroku dopingu” - napisał w piśmie do PZPN radca prawny Dariusz Laszczyk reprezentujący Skrę dodając, że zgodnie z artykułem 11.2 Przepisów Antydopingowych Polskiej Agencji Antydopingowej „w przypadku stwierdzenia u więcej niż dwóch członków zespołu w sporcie zespołowym naruszenia przepisów antydopingowych w czasie trwania wydarzenia sportowego, organ zarządzający wydarzeniem sportowym może nałożyć odpowiednią karę na zespół (np. utrata punktów, wykluczenie z zawodów lub wydarzenia sportowego lub inna kara) niezależnie od wszelkich wszystkich kar nałożonych na poszczególnych zawodników naruszających przepisy antydopingowe.”

Obejrzyj dokładnie

Sprawę rozpatrywała ostatecznie Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, która w dniu 24 kwietnia oddaliła wniosek Skry. W uzasadnieniu tej decyzji podano, że co prawda Panel Dyscyplinarny POLADA potwierdził zastosowanie u siedmiu graczy Pogoni zabronionej przepisami antydopingowymi metody w dniu 16 października 2019 r. w siedzibie klubu, ale nie potwierdził jej stosowania w trakcie meczu Pogoń - Skra w dniu 3 listopada ani żadnego innego meczu II ligi z udziałem siedlczan.

Skra odwołała się od tej decyzji do NKO uznając za błędną wykładnię, że do stwierdzenia pozytywnego wyniku badania antydopingowego musi dojść w trakcie zawodów sportowych. Ostateczną decyzję w tej bulwersującej środowisko piłkarskie sprawie poznamy w czwartek.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skra Częstochowa jedzie na posiedzenie Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN. Klub domaga się walkowera - Dziennik Zachodni

Wróć na gol24.pl Gol 24