Piotr Janas
Piotr Janas
Śląsk Wrocław w swoim pierwszym w 2021 roku meczu sparingowym pokonał serbską drużynę FK Novi Pazar 4:1. Spotkanie to rozegrano w Turcji, gdzie oba kluby przygotowują się do rundy wiosennej sezonu 2020/21

Śląsk Wrocław - FK Novi Pazar 4:1 (wynik, skrót, cały mecz)

Śląsk Wrocław ma za sobą pierwszy w 2021 roku mecz. Był to mecz kontrolny z serbską drużyną FK Novi Pazar, która zastąpiła na liście sparingpartnerów WKS-u Slovan Bratysława. W ekipie ze stolicy Słowacji wykryto bowiem zakażenia koronawirusem.

W rozegranym w sobotę o godz. 13 czasu polskiego (godz. 15 czasu lokalnego) meczu trener Vítězslav Lavička zdecydował się na kilka eksperymentów, albo raczej nie testowanych do tej pory wariantów. W podstawowym składzie pod nieobecność Krzysztofa Mączyńskiego na pozycji nr 6 pojawił się... nominalny napastnik Szymon Lewkot. Resztę stanowili zawodnicy, o których możemy mówić jako o podstawowych, może z wyjątkiem Guillermo Cotugno, który wiosną musi udowodnić, że zasługuje na nowy kontrakt. Obecna umowa wygasa mu z końcem czerwca.

Wrocławianie już do przerwy udowodnili swoją wyższość i schodzili na nią prowadząc 3:1. Wynik otworzył Robert Pich, który pewnie wykorzystał rzut karny po faulu na Erik Expósito. Bramkarz rywali wyczuł intencje Słowaka, ale jego uderzenie w lewy dolny róg było na tyle mocne i precyzyjne, że nie miał szans.

Novi Pazar w 13 min doprowadził do wyrównania, po tym jak ręką we własnym polu karnym zagrał Lewkot. Gola dla Serbów strzelił Branislav Tomić. W 24 min prowadzenie Śląskowi przywrócił Waldemar Sobota, który wykorzystał fatalny błąd obrońców przeciwnika. Tuż przed przerwą prowadzenie WKS-u podwyższył Bartłomiej Pawłowski (43 min), wykorzystując dobre dośrodkowanie na bliższy słupek aktywnego Cotugno.

Na drugą połowę trener Lavička wystawił całkowicie inny skład. Wprawdzie wyszli na nią grający od początku Dino Štiglec i Mateusz Praszelik, ale po kwadransie obaj usiedli na ławce. Przewaga WKS-u nie była już tak duża, ale i tak udało się strzelić jeszcze jednego gola. Rafał Makowski nastrzelił Abdoulaye Cissé, który pechowo skierował piłkę do własnej bramki.

Śląsk Wrocław - FK Novi Pazar. Skrót

- Na gorąco mogę powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z tego pierwszego sparingu. Zawodnicy podeszli do niego z odpowiednim nastawieniem, osiągnęli dobry wynik, a z punktu szkoleniowego cieszy nas także, że robili to co wypracowujemy na treningach. Jednym z tych aspektów jest wysoki pressing - mówił po ostatnim gwizdku asystent trenera Lavički Zdeněk Svoboda.

Kolejny mecz kontrolny podczas zgrupowania w Antalyi piłkarze Śląska rozegrają w najbliższy wtorek. Ich rywalem będzie ukraiński Olimpik Donieck. Wrocławianie w Turcji będą trenowali do 25 stycznia. Pierwszy mecz o stawkę rozegrają 1 lutego.

Śląsk Wrocław - FK Novi Pazar 4:1 (3:1)
Bramki: Pich 5-k., Sobota 24, Pawłowski 43, Cisse 73-sam. - Tomić 13-k.
Śląsk: Putnocký – Cotugno, Puerto, Tamás, Štiglec - Lewkot, Sobota - Pawłowski, Praszelik, Pich - Expósito.
Śląsk w II połowie: Szromnik – Cotugno (61. Musonda), Celeban, Pawelec, Štiglec (61. Wypart) - Pałaszewski, Makowski - Samiec-Talar, Praszelik (61. Szpakowski), Zylla - Piasecki.
FK Novi Pazar: Rnić - Zimonjić, Kovacević, Pajović, Sarac, Delimedac, Kiković, Tomić, Kurti, Stoilijković, Aganspahić.
Novi Pazar w II połowie: Drobnjak - Vlasković, Cisse, Marinković, Vukajilović, Islamović, Hadzibulić, Micić, Perić, Nikcević, Dragutinović