Sobota w Ligue 1: Sensacje w Guingamp i Lyonie, Marsylia samodzielnym liderem

Mateusz Łyczkowski
Sobotnie mecze w Ligue 1 nie stały na najwyższym poziomie, ale niosły ze sobą duża dawkę emocji. W ostatnich minutach zwycięstwo zapewniło sobie Montpellier, a i długo zwlekała z tym Olympique Marsylia. Guingamp i Reims sensacyjnie pokonały swoich rywali.

Od niezłego meczu rozpoczęła się sobota na francuskich boiskach. Na Stade du Hainaut Valenciennes uległo Olympique Marsylia 0:1. Mecz toczył się w niezłym tempie, a podopieczni Daniela Sancheza podjęli rękawice z wyżej notowanym rywalem. Kilka niezłych strzałów, wiele emocji. Gra była bardzo wyrównana, ale to goście za sprawą Andre-Pierre Gignaca objęli prowadzenie w 84. minucie i nie oddali go do końca. Marsylia z kompletem punktów jest współliderem tabeli.

Guingamp sprawiło bardzo miłą niespodziankę swoim kibicom, pokonując u siebie Lorient 2:0. Błysnął Mustapha Yatabare. Król strzelców Ligue 2 dwukrotnie pokonał Baptiste Reyneta. Mecz był wyrównany, ale podobnie jak wszystkie sobotnie spotkania, nie stał na najwyższym poziomie.

Na Stade Chabon-Delmas Bordeaux odniosło swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie, pokonując Bastie 1:0. Skromnie bo skromnie, ale Żyrondysci zdobyli komplet "oczek". Bastia została zmiażdżona przez gospodarzy. Bramkę na wagę 3 punktów zdobył w 31. minucie Henry Saivet. Ludovic Obraniak rozegrał 90 minut.

W Annecy, gdzie swoje mecze rozgrywa Evian, słabsze w dzisiejszym meczu Rennes pokonało gospodarzy 2:1. Evian miało częściej piłkę, stwarzało więcej sytuacji, ale to goście po dwóch golach Nelsona Olivery zdobyli trzy oczka. Był to drugi i trzeci gol Brazylijczyka w tym sezonie. Honorowego gola dla Evian zdobył Kevin Berigaud.

Pierwsze zwycięstwo w tym sezonie odniosła drużyna Montpellier. Ekipa Jean Fernandeza pokonała na własnym obiekcie Sochaux. Mecz był bardzo wyrównany. W 43. minucie dla gości trafił Roy Contout, a dwie minuty później do wyrównania doprowadził kapitan zeszłorocznych mistrzów Francji Hilton. Gdy wydawało się, że mecz zakończy się podziałem punktów, bramkę dającą zwycięstwo zdobył Siaka Tiene i 3 punkty zostały w Montpellier.

W najdłuższym dzisiejszym spotkani Lyon na Gerland uległ Reims 0:1. Gospodarze zagrali tragiczne pierwsze 45 minut. W drugiej połowie wyglądali już lepiej i gdy sędzia Ruddy Buquet podyktował rzut karny dla OL wydawało się, że Lyon dołączy do Marsylii na fotelu lidera. Clement Grenier postanowił jednak sprawić, że liga będzie ciekawsza i przestrzelił rzut karny. Kilka minut później bardzo szczęśliwą bramkę, bo po rykoszecie, zdobyli goście za sprawą Oidara Fortesa. Reims było solidniejsze i po zeszłotygodniowym zwycięstwie z Lille, teraz pokonało kolejnego faworyta. Grzegorz Krychowiak zagrał niezłe 90 minut. W pierwszej części spotkania mniej więcej w 20. minucie zaczął padać deszcz. Był na tyle rzęsisty, ze uniemożliwił rozpoczęcie 2 połowy spotkania. Po ponad 30 minutowym nakłuwaniu murawy widłami, woda na tyle ustąpiła, że dało się kontynuować mecz.

Jeśli Ajaccio wygra jutro swój mecz, PSG przystępując do meczu z Nantes będzie na 18 miejscu w ligowej tabeli, czyli w strefie spadkowej.

Stade du Hainaut, widzów 19007
Olympique Marsylia 1-0 AFC Valenciennes
84" Andre-Pierr gignac

Chabon-Delmas, widzów 15240
Girondins Bordeaux 1-0 SC Bastia
31' Hnery Saivet

Stade de Gerland, widzów 24238
Olympique Lyon 0-1 Stade de Reims
77' Oidar Fortes

Stade de la Mosson, widzów 12677
Montpellier HSC 2-1 FC Sochaux
45+1' Hilton - 43' Roy Contout
90+4' Siaka Tiene

Stade Municipal de Roudourou, widzów 15114
EA Guingamp 2-0 FC Lorient
16' Mustapha Yatabare
48' Mustapha Yatabare

Parc des Sport d'Annecy, wdizów 8062
Evian Thonon Gaillard 1-2 Stade Rennes
49' Kevin Berigaud - 11' Nelson Oliveira (k)