Sobota w Ligue 1: Świetny Krychowiak, Falcao już strzela

Mateusz Łyczkowski
Liga francuska wystartowała pełną parą. W sobotę odbyło się 7 spotkań. Nie obyło się bez czerwonych kartek, pięknych bramek i emocji. W najciekawszym spotkaniu Bordeaux uległo Monaco 0:2.

Wszystkie spotkania pierwszej serii spotkań rozpoczęły się o 21:00. W Valenciennes gospodarze pokonali 3:0 po niezłej grze FC Toulouse. Kierując się dewizą „gra się tak, jak przeciwnik pozwala” goście pozwolili dziś na zbyt wiele przyjezdnym. Bez Etienna Capoue, Franca Tabanou, Jonathana Zebiny i Urosa Spajicia, który został ukarany w 34. minucie czerwona kartką, jakość prezentowana przez podopiecznych Alaina Casanovy nie była wystarczająca. Goście mają nad czym pracować, a gospodarze pozytywnie zaskoczyli. Jedną z bramek strzelił Maor Melikson, były piłkarz krakowskiej Wisły.

W Annecy, gdzie swoje mecze rozgrywa Evian, doszło do starcia pomiędzy finalista Pucharu Francji, a Sochaux. Evian było od pierwszych minut bardziej ukierunkowane na sukces i strzeliło bramkę w pierwszych minutach spotkaniach. Goście wyrównali w drugiej połowie, a sam mecz nie zachwycił.

Na Grand Stade w okolicach Lille odbył się najgorszy mecz pierwszej kolejki. Mało strzałów, wolne tempo. Nie było co oglądać. Lille bez Floriana Thauvin pokonało 1:0 Lorient po golu 18-letniego Belga Divocka Origi. Goście kończyli mecz w dziesięciu, po czerwonym kartoniku dla Lamina Gassamy, który otrzymał siedem minut przed końcem meczu.

FC Nantes zaprezentowało się z bardzo dobrej strony w pierwszym meczu po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej i pewnie pokonało Bastię 2:. Na la Beaujoire było sporo walki. Obie drużyny kończyły spotkania w okrojonych składach. W drużynie gospodarzy wyleciał Jordan Veretout, natomiast w Bastii Brazylijczyk Ilan. Formę strzelecką z Ligue 2 podtrzymał Filip Djordjević. Waldemar Kita na pewno jest usatysfakcjonowany z postawy swoich zawodników. Bastia nie oddała ani jednego celnego strzału na bramkę Kanarków.

W Rennes na Stade de la Route de Lorient miejscowe Rennes pokonało Reims Grzegorza Krychowiaka. Polak z przytupem zaczął sezon. Strzelił gola, ale to nie temu zawdzięcza pochlebną ocenę. Trzymał w ryzach linię pomocy. Był zdecydowanie najlepszym piłkarzem swojego zespołu. Rennes dziś nie powaliło na kolana, aczkolwiek wygrało. Na tym etapie sezonu jest to najważniejsze. Phillipe Montanier na pewno nie poprzestanie na samych zwycięstwach i będzie miał zamiar sprawić, że jego piłkarze będą równie efektowni, co efektywni.

Hit soboty: Bordeaux – Monaco. Wszyscy chcieli zobaczyć, jak nowa potęga we francuskim futbolu zainauguruje sezon. Claudio Ranieri wystawił od pierwszych minut m.in. Abidala, Jamesa i Falcao. Ten ostatni nie byłby sobą, gdyby nie zdobył gola, więc wykorzystał nieporadność Ludovica Sane i pokonał Cedrica Carasso. Najbardziej w Monaco zaimponował jednak Layvin Kurzawa, wraz z Yannickiem Carrasco. Biegali, walczyli, kiwali, strzelali, dośrodkowywali. Jednym słowem – imponowali. Claudio Ranieri odwalił kawał dobrej roboty w okresie przygotowawczym. Oczywiście, gra Monaco daleka jest od ideałów, aczkolwiek biorąc pod uwagę jak duże są zmiany kadrowe w zespole, naprawdę wygląda to nieźle. Piłkarze z małego księstwa nad Morzem Śródziemnym wykorzystali potknięcie PSG i zrównali się z nimi punktami już po pierwszej kolejce (Komisja ligi odjęła Monaco 2 pkt za zachowanie kibiców w ostatniej kolejce Ligue 2 - przyp.red.). Żyrondyści drugi mecz z rzędu tracą dwie bramki w ostatnich dziesięciu minutach, przez co przegrywają mecz. Ludovic Obraniak spędził na boisku całe spotkanie, ale niczym specjalnym się nie wyróżnił.

Największa demolka odbyła się w Lyonie na Gerland (przynajmniej z pozoru). Lyon pokonał 4:0 Nice. Wynik zamazuje ogólny obraz gry podopiecznych Remy’ego Garda. Byli zabójczo skuteczni, czyli wygrali mecz, przełamując swoją słabość z zeszłego sezonu. Bardzo dobry mecz zagrał Gourcuff, który może wreszcie w tym sezonie się przełamie i zacznie grac tak jak potrafi. Mimo bardzo złego wyniku, Nice zagrało przyzwoicie, zważywszy szczególnie na poważne problemy kadrowe. Warto dodać, że trenerem Nice jest Claude Puel, który sądzi się z OL o pieniądze.

Komplet wyników:

Stade du Hainaut, widzów: 15000
AFC Valenciennes 3 – 0 FC Toulouse
37’Maor Melikson (k)
52’Jose Saez
90’ Gregory Pujol

Parc des Sports, widzów:10287
Evian Thonon Gaillard 1-1 FC Sochaux
4’Fabrice Ehret - 54’Roy Contout

Grand Stade, widzów:39000
LOSC Lille 1-0 FC Lorient
13’Divock Origi

La Beaujoire, widzów: 24727
FC Nantes 2-0 SC Bastia
27’Filip Djordjević
90+1’Julian Palmieri (sam.)

Stade de la Route de Lorient, widzów: 17068
Stade Rennes 2-1 Stade de reims
9’Vincent Pajot - 45’Grzegorz Krychowiak
84’Mevlut Erding

Jacques Chaban-Delmas, widzów:32158
Girondins Bordeaux 0-2 AS Monaco
82’Emmanuel Riviere
87’Radamel Falcao

Stade de Gerland, widzów: 23552
Olympique Lyonnais 4-0 OGC Nice
13’Alexandre Lacazette
55’Clemont Grenier
69’Alexandre Lacazatte