MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spór o profil gminy Stare Pole na Facebooku. Zaskoczony nowy włodarz publikuje oświadczenie, a jego poprzednik odpiera, że to jego konto

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Jarosław Szturmowski (po lewej) i Marek Szczypior, czyli nowy i były wójt Starego Pola
Jarosław Szturmowski (po lewej) i Marek Szczypior, czyli nowy i były wójt Starego Pola UG Stare Pole, archiwum prywatne
Profile gminy Stare Pole na Facebooku najpierw zniknął, potem pojawił się na nowo już bez całej dotychczasowej historii postów. Zdaniem Jarosława Szturmowskiego, nowego wójta, to jego poprzednik przejął stronę. Były wójt odpiera, że profil był powiązany z jego osobistym kontem, dlatego nie przekaże danych dostępowych.

Gmina Stare Pole założyła nowy profil na Facebooku. Co się stało ze starym?

Mieszkańcy, którzy przez ostatnich kilka lat obserwowali konto „Gmina Stare Pole”, uznając je za oficjalny profil samorządu, w ostatnich dniach trochę się zdziwili. Najpierw zniknął herb gminy, a jako profilówka pojawiło się zdjęcie Marka Szczypiora, już byłego wójta. W czwartek (9 maja) zmieniła się też nazwa na: Marek Szczypior „Gmina Stare Pole”.

Oświadczenie w tej sprawie, już na nowo założonym profilu o nazwie „Gmina Stare Pole”, wydał w czwartek nowy wójt - Jarosław Szturmowski.

- Do założenia nowej strony zmusiła nas sytuacja, która zaistniała. Ustępujący włodarz, pomimo naszych usilnych próśb, odmówił przekazania haseł dostępu do strony gminy, która funkcjonowała przez ostatnie 9 lat. Obecnie strona ta jest administrowana przez prywatną osobę. Treści, które pojawiają się na niej, nie są konsultowane z pracownikami urzędu czy też wójtem gminy. Gmina nie ma wpływu na zawartość i rzetelność informacji przedstawianych na tej stronie. Nową kadencję w mediach społecznościowych rozpoczynamy pod hasłem „Gmina Stare Pole - o przyszłości decydujemy wspólnie”. Za treści zawarte na byłej stronie gminy od dnia 16 kwietnia 2024 roku nie ponosimy odpowiedzialności – powiedział Jarosław Szturmowski w filmiku umieszczonym na nowym profilu.

CZYTAJ TEŻ: Wybory 2024. Dwóch wójtów w powiecie malborskim żegna się z urzędem

Dla postronnego obserwatora cała ta sytuacja może wyglądać niemal jak „wrogie przejęcie” facebookowego profilu. Były wójt nie zgadza się z takim stawianiem sprawy.

Ja wiem, że zaraz pewnie ktoś powie, że przegrał wybory, to teraz siedzi, płacze i się mści. Nic z tych rzeczy! Ja mam co robić, żyję już bieżącym życie, a tu odpowiedź jest prosta. Niczego nie przejąłem. Po prostu mam prywatne konto główne na Facebooku i tak jakby pod nim założyłem dziewięć lat temu subkonto. To jest połączone z sobą, dlatego nie chciałem i nie mogę go oddać. Zmieniłem nazwę i nadal będę go używał – mówi nam Marek Szczypior.

Do kiedy rządzi wójt pomimo porażki? Reguluje to ustawa o samorządzie gminnym

Były wójt zapewnia, że po 16 kwietnia nie napisał żadnej nieprawdy.

- Gratulowałem, dziękowałem, podawałem oficjalne dane finansowe na temat kondycji gminy, która jest bardzo dobra. Umieściłem pismo z podziękowaniami od dyrektora GDDKiA w Gdańsku. Do 6 maja mogłem podpisywać się pod postami jako wójt, bo formalnie wciąż nim byłem. Po złożeniu ślubowania przez nowego wójta umieściłem post już jako Marek Szczypior, a nie wójt. Ale też niczego złego nie napisałem. Podałem informacje o sesji inauguracyjnej i jeszcze raz o kondycji gminy – mówi Marek Szczypior

.

Pierwsza i jedyna w gminie Stare Pole tura wyborów wójta odbyła się 7 kwietnia, kadencja samorządu terytorialnego w całym kraju trwała do końca kwietnia, ale przegrani wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci sprawowali swoje funkcje zgodnie z prawem pomimo upływu kadencji. Ustawa o samorządzie gminnym określa, że dzieje się tak aż do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, a objęcie obowiązków następuje z chwilą złożenia przez niego ślubowania. Do tego czasu dotychczasowy włodarz realizuje wszystkie przysługujące mu kompetencje.

W Starym Polu inauguracyjna sesja Rady Gminy Stare Pole odbyła się w miniony poniedziałek (6 maja) o godz. 15. Najpierw zaświadczenia o wyborze odebrali i złożyli radni, a następnie Jarosław Szturmowski. Nowy wójt w wyborach otrzymał 1166 głosów (68,07 proc.), a jego konkurent - 547 głosów (31,93 proc.).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki