Mauro Cantoro Michał Wieczorek (Ekstraklasa.net)
W ostatnich latach stanowili o sile "Białej Gwiazdy", dziś reprezentują kluby na obszarze całego świata. Mauro Cantoro, Kalu Uche, Pablo Alvarez, Nikola Mijailović, Andy Rios, Dudu Biton czy Erik Cikos występują w zespołach, których losów większość z Was pewnie nie śledzi na bieżąco.

Wisła Kraków - polub nasz nowy fanpage na Facebook'u!

Andraz Kirm - FC Groningen (Holandia)

W 12. obecnie drużynie Eredivisie były pomocnik Wisły może liczyć na regularne występy. Warto odnotować, że szkoleniowcem ekipy z północy Holandii jest doskonale znany w Krakowie, Robert Maaskant, który w sezonie 2010/11 zdobył z "Białą Gwiazdą" tytuł Mistrza Polski.

W ostatniej 27. kolejce spotkań Groningen przegrało na własnym stadionie 0:3 z Twente. Kirm zagrał w tym spotkaniu pełne 90 minut.

Czy Wisła Kraków powtórzy swój historyczny wyczyn... sprzed 15 lat?

Erik Cikos - Slovan Bratysława (Słowacja)

Slovan po 22. kolejkach słowackiej Corgon Ligi jest murowanym faworytem do zdobycia mistrzostwa. Występujący w tym klubie z "czwórką" na plecach Cikos, w ostatnim meczu przeciwko Bańskiej Bystrzycy, który Slovan pewnie wygrał 2:0, nie zagrał.

Tomas Jirsak - Botew Płowdiw (Bułgaria)

Były pomocnik Wisły w aktualnie 4. ekipie bułgarskiej ekstraklasy gra regularnie. W ostatnim, wyjazdowym spotkaniu z Czernomorcem Burgas, wygranym przez drużynę czeskiego piłkarza 1:2, były zawodnik Wisły Kraków zaliczył pełne 90 minut.

Botew do podium traci jedynie 1 punkt, dlatego rywalizacja tego klubu z CSKA Sofia oraz Liteksem Łowecz o miejsce w 100% gwarantujące grę w europejskich pucharach zapowiada się bardzo interesująco.

Gervasio Nunez - CSD Rangers Talca (Peru)

Nunez w swoim nowym klubie jest podstawowym piłkarzem. Ranger walczy obecnie o powrót do peruwiańskiej elity kubów piłkarskich. Po 8. grach z 12 punktami zajmuje pozycję w środkowej części tabeli Primera A.

Więcej tutaj.

Mauro Cantoro - CD Pacifico FC (San Martin de Porres) [Peru]

Jeden z najlepszych w historii klubu z Krakowa zagraniczny piłkarz. Obecnie Cantoro jest zawodnikiem CD Pacifico, które występuje w peruwiańskiej Primera Division. Drużyna Argentyńczyka w ostatniej kolejce spotkań pewnie pokonała na własnym stadionie, ostatnią w tabeli ekipę gości z San Martin 3:0 i jako drużyna, która w sześciu meczach straciła tylko jedną bramkę, plasuje się w "czubie" zestawienia.

Tabela peruwiańskiej Primera Division

Michael Lamey i Nourdin Boukhari - RKC Waalwijk (Holandia)

Byli piłkarze Wisły walczą aktualnie o utrzymanie w holenderskiej Eredivisie. Obaj w drużynie RKC Waalwijk grają regularnie, chociaż w ostatnim, wyjazdowym meczu przeciwko PSV Eindhoven zagrał tylko Marokańczyk.

Ekipa z południa Holandii przegrała z PSV 0:2. Byłych zawodników Wisły czeka ciężka walka o zachowanie bytu w ligowej elicie. 31 marca RKC Waalwijk w bardzo ważnym meczu będzie podejmować na własnym stadionie ADO Den Haag.

Dudu Biton - APOEL Nikozja (Cypr)

Izraelczyk strzela bramki dla aktualnego lidera rozgrywek cypryjskiej Pierwszej Dywizji - APOELU Nikozja. W ostatnim meczu wygranym przez drużynę byłego "Wiślaka" aż 6:0 z outsiderem Paphos, Biton zdobył 2 bramki. Ekipa Dudu Bitona ma spore szansę, by zdobyć w tym sezonie tytuł mistrzowski.

Junior Diaz - 1.FSV Mainz 05 (Niemcy)

Były obrońca Wisły Kraków w swoim nowym klubie nie zdołał na stałe wywalczyć miejsca w podstawowym składzie. W ostatnich ligowych potyczkach 6. obecnie drużyny niemieckiej Bundesligi na próżno jest szukać Diaza w meczowej kadrze.

Dragan Paljić - Heracles Almelo (Holandia)

Były ulubieniec kibiców Wisły w swoim nowym klubie pełni ostatnio głównie rolę zawodnika wchodzącego z ławki. Heracles po ostatniej wygranej z Venlo 0:2 plasuje się na 10. pozycji holenderskiej Eredivisie.

Dragan Paljić w tym spotkaniu wszedł na boisko dopiero w 79. minucie. Szczytem możliwości drużyny byłego zawodnika "Białej Gwiazdy" będzie zajęcie na koniec sezonu 7. miejsca w tabeli, co dałoby Heraclesowi szansę gry w europejskich pucharach.

Pablo Alvarez - Club Nacional de Football (Montevideo) [Urugwaj]

Boczny obrońca Wisły w sezonie 2009/10 reprezentuje obecnie barwy mistrza Urugwaju. W swojej drużynie ma okazję trenować z żywą ikoną urugwajskiej piłki, Alvaro Recobą. Sezon piłkarski w Urugwaju dopiero co się rozpoczął. W ostatnim meczu 4. kolejki pomiędzy Fenixem a drużyną z Montevideo (2:2), Alvarez w 83. minucie musiał opuścić boisko z powodu otrzymania drugiej żółtej i w konsekwencji czerwonej kartki.

Kalu Uche - Kasimpasa SK (Turcja)

Były gwiazdor Wisły stanowi w chwili obecnej o ofensywnej sile walczącej o wicemistrzostwo Turcji Kasimpasy. Kalu Uche razem z Burakiem Yilmazem jest też najskuteczniejszym strzelcem całej tureckiej Superligi.

Uche na swoim koncie po 26. kolejkach ma 15 trafień. W ostatnim meczu Kasimpasa w hicie kolejki pokonała w Stambule Besiktas 3:!. Były piłkarz Wisły zaliczył w tym meczu 2 asysty! przy bramkach swoich kolegów.

Marcelo - PSV Eindhoven (Holandia)

Mistrz Polski z Wisłą w sezonie 2008/2009 to ostoja jednego z głównych kandydatów do zdobycia tytułu Mistrza Holandii, PSV Eindhoven. Marcelo odkąd trafił do drużyny z południa Holandii jest jej podstawowym zawodnikiem.

Były obrońca Wisły zdobył z PSV Puchar, a także Superpuchar Holandii. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko mistrzostwa, o które w tym sezonie piłkarze z Eindhoven do ostatnich kolejek spotkań będą walczyć z Ajaxem Amsterdam, Feyenoordem Rotterdam i Vitesse Arnhem.

W ostatniej kolejce podopieczni Dicka Advocaata pewnie pokonali na własnym stadionie RKC Waalwijk 2:0. Marcelo standardowo zaliczył pełne 90 minut.

Peter Singlar - MFK Kosice (Słowacja)

Były kompan Macelo z mistrzowskiej w 2009 roku Wisły Kraków jest obecnie centralną postacią w walczącej o wicemistrzostwo Słowcji, drużynie MFK Kosice.

Grający z "dychą" na plecach Singlar w ostatniej serii spotkań słowackiej Corgon Ligi zaliczył pełne 90 minut w wyjazdowym spotkaniu z Żiliną. Ekipa byłego "wiślaka" wygrała 1:0, tym samym umacniając się w "czubie" tabeli.

Andy Rios - Club Deportivo Cuenca (Ekwador)

Mistrz Polski z sezonu 2010/11 aktualnie reprezentuje barwy ostatniego w tabeli ekwadorskiej Serie A Deportivo Cuenca. Klub Riosa po 8. kolejkach ma na swoim koncie tylko 4 punkty i nie wygrał on jeszcze żadnego meczu.