Starszy z braci Szczęsnych: Dopóki Wojtkowi palma nie odbije, będzie bronił dobrze

Cezary Kowalski
Starszy brat Wojciecha Szczesnego, Jan takze jest bramkarzem
Starszy brat Wojciecha Szczesnego, Jan takze jest bramkarzem Polskapresse
- Już nie jestem zazdrosny, chociaż to w pewnym momencie było naturalne, bo przecież to kiedyś o mnie mówiono, że mam większy talent, że ja zawojuję Europę - mówi Jan Szczęsny, starszy brat Wojciecha, bramkarza Arsenalu i reprezentacji Polski. Ten wywiad WARTO przeczytać!

Co starszy z braci Szczęsnych robi w podwarszawskiej Radości?
Chcemy wywalczyć awans do czwartej ligi. Tam są dobre, ładne domy, mieszkają tu bogaci ludzie, ale nic się nie dzieje. A mimo wszystko ludzie przychodzą na mecze Radości. Na meczu z Józefovią było tysiąc widzów. To może być dobra promocja dla dzielnicy. Nie ukrywam, że gra tutaj to dla mnie ostatni dzwonek, aby gdzieś się wybić. Jeśli nie zrobimy awansu, to nie wiem, co się stanie. Sporo w tym sezonie puściłem bramek, ale bardzo dużo sytuacji uratowałem, dwa gole mogę sobie zarzucić.

Parę lat temu to z Panem wiązano większe nadzieje spośród braci Szczęsnych...
Zahamowały mnie kontuzje. Trzy lata nie grałem w piłkę. Zerwałem w barku wszystkie wiązania, wszystkie przyczepy, mięśnie. To było jeszcze w Gwardii Warszawa podczas obozu w Giżycku. Źle spadłem na ziemię, połamałem bark. Po drugiej operacji usłyszałem, że jak dalej będę grał w piłkę, to moja ręka może stać się całkowicie niesprawna i nie będę mógł podnieść nią nawet szklanki z herbatą. Jak to wyszczekany Szczęsny, bo my wszyscy jesteśmy wyszczekani, odparłem, że do herbaty mam jeszcze drugą rękę. Niestety, jest coś takiego jak pasja i ja nie odpuszczam, choćby nie wiem co się działo. Lekarski wyrok jakoś nie zrobił na mnie wrażenia, Czuję nawet, że ta ręka jest mocniejsza. Mam w niej sztuczne przyczepy i pozszywane mięśnie. Druga kontuzja to efekt motocyklowego wypadku. Nie, nie jestem fanem ścigaczy. Mam największy z możliwych motocykl turystyczny. Też się nie zraziłem wypadkiem. Mam zamiar objechać całą Europę. Sam albo ze swoją dziewczyną, która na razie odmawia. Ojciec nie ma nic przeciwko. Ma dokładnie taki sam motocykl jak ja, tylko w innym kolorze, ja go namówiłem do tej pasji. Brat Wojtek nie może. Jako gracz Arsenalu ma odpowiedni zapis w kontrakcie.

Mówi Pan, że wszyscy jesteście wyszczekani. To wpływ ojca Macieja?
Mamy to w genach. Tak jak długie nosy. Z ojcem i jego wychowaniem to jest temat rzeka. Jego od mojego czwartego roku życia przecież w domu nie było. Widywaliśmy się raz na dwa tygodnie. Ojciec rozstał się z mamą. Ale nie uważam, aby to była zła decyzja rodziców. Teraz tak myślę. Wtedy tego nie rozumiałem i miałem mu za złe. Ale widziałem, że i jedno, i drugie tylko się ze sobą męczy. Zresztą ja też nie wyobrażam sobie mieszkania z ojcem.

Słucham?
Zmuszał nas do noszenia kapci w domu. A my po całym dniu chodzenia w butach, grania w piłkę w korkach marzyliśmy, aby stopy odpoczywały. Ojciec mówił, że w kapciach też odpoczywają, ale to jednak co innego. Jednak nie ma bezpośredniego kontaktu z podłożem. Strasznie tego nie lubiłem. Dwa tygodnie bez kapci, a jak ojciec nas odwiedzał, to wiedzieliśmy, że te kapcie trzeba sobie przykleić do nóg. Wprowadzał rygor. Miał swoje przyzwyczajenia, które chciał przerzucić na nas, był przekonany, że one są najlepsze. Wydaje mi się, że to kwestia jego zawodu. Tych lat, przez które był sportowcem, życia w reżimie, któremu trzeba się podporządkować. Masz po prostu robić tak, jak robią wszyscy. Kolejny przykład. Odrabianie lekcji. Masz to zrobić natychmiast po przyjściu ze szkoły, nie odkładać. Żadnego momentu rozluźnienia.

Na zewnątrz Maciej wygląda na człowieka niezwykle zdystansowanego i do siebie, i do świata...
Teraz jest inny. Jak skończył grać w piłkę, jak zobaczył, że już dorośliśmy i potrafimy podejmować trudne, nawet ciężkie, decyzje w życiu, wyluzował. Zdecydowanie wyluzował.

Zabierał was na mecze?
Oczywiście. Chodziliśmy z jego nową partnerką, którą zresztą bardzo lubimy. Kiedy miał kilka dni wolnego, wyjeżdżaliśmy na Mazury. Nigdy nas nie zostawił. Z pewnością odczuwał brak synów, czuł, że życie przelatuje mu przez palce, i chciał je na chwilę zatrzymać. Co było bardzo dla nas fajne.

Śledziliście jego karierę?
Niecałą, bo na początku byliśmy zbyt mali. Ale pamiętam, jak się cieszyliśmy, gdy cały stadion krzyczał: Maciej Szczęsny! Do dziesiątego roku życia nie zdawaliśmy sobie sprawy, że ojciec jest tak kontrowersyjnym piłkarzem. Pierwszy mecz, który pamiętam tak świadomie, to był Legia - Widzew, 2:3 w 1997. Na meczu nie byłem. Widziałem to w telewizji. Ojciec nas nie chciał wziąć. Mówił, że to za duże ryzyko. Grał przecież w Warszawie dla Widzewa po odejściu z Legii.

Doznaliście z tego powodu jakichś przykrości?
Ci koledzy w szkole, którzy byli naszymi najlepszymi ziomalami, nagle stali się największymi wrogami. Nie było fajnie wracać ze szkoły, bez przerwy oglądając się, czy ktoś za tobą nie idzie z jakimś kijem. Ten kilometr dłużył się wtedy strasznie.

Oberwał Pan kiedyś?
Raz nawet solidnie. Dostałem za ojca. Tylko dlatego, że zmienił klub. Z reguły byliśmy więksi od napastników, ale jak podchodziło trzech, to byliśmy bez szans.

Jaki był koniec tej sprawy?
Ojciec poszedł do szkoły. Opowiedział o wszystkim dyrektorce, pani psycholog, ja wskazałem sprawców. Dwóch wyleciało ze szkoły, co z trzecim - nie wiem. Wojtek też był zaczepiany, ale miał jednak siedem czy osiem lat. To ja wszystko przyjmowałem na twarz.

Był Pan kibicem Legii?
Oczywiście. Jestem warszawiakiem z dziada pradziada, ale cieszyłem się też, kiedy ojciec wygrywał w innym klubie. Tego nikt nie potrafił zrozumieć, że można dopingować jednych i trzymać kciuki za drugich. Miałem 10 lat i potrafiłem to rozgraniczyć. Nad moim łóżkiem wisiał szalik Legii i Widzewa. Widzę, jak na Facebooku ludzie szydzą z Wisły po tym fartownym awansie. A przecież to polski klub. Jak można się z tego nie cieszyć? Wiele osób tego nie rozumie.

Ojciec was namówił do gry w piłkę?
Nie. Namawiał nas tylko na sport. Wiedział, że to odciągnie nas od pokus i robienia głupstw. Obaj zaczęliśmy grać w polu, a nie w bramce. Wojtka historia była bardzo krótka, bo nie umiał kompletnie nic. Ja byłem wolny, ale techniczny. Dopiero jak urosłem, wszedłem do bramki. Wojtkowi trener powiedział jasno: spróbuj w bramce, bo do gry w polu się nie nadajesz. U mnie była to decyzja świadoma. Uprawialiśmy też tenis, gimnastykę akrobatyczną i taniec towarzyski. W tym ostatnim zająłem nawet szóste miejsce na mistrzostwach Polski. Dużo nam to pomogło, jeśli chodzi o koordynację wzrokowo-ruchową. U Wojtka to teraz już widać. Mam nadzieję, że u mnie też jeszcze będzie.

Ojciec podczas kariery niespecjalnie integrował się z kolegami...
Uchodził za odludka. W wolnych chwilach wolał spać albo czytać książki. Teraz to już wiem, wcześnie tak go nie postrzegaliśmy. Ja jestem inny. Trzymam się z kolegami. A Wojtek to już jest duszą towarzystwa. Lubią go w tym Londynie. Jak gdzieś wychodzą, to Wojtek jest jedną z pierwszych osób, do której się dzwoni.

Zadomowił się już w Anglii?
Tak, ma tam ogromny komfort psychiczny. Ludziom tam nie przeszkadza czyjś sukces albo bogactwo. Jak tylko mogę, to go odwiedzam. Zawsze byłem fanem Arsenalu. A jak teraz gra tam mój brat, to jest dla mnie podwójne szczęście.

Nie jest Pan trochę zazdrosny?
Mam wrażenie, że dla mnie, jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne, to czas minął. Mam już 24 lata. Już nie jestem zazdrosny, chociaż to w pewnym momencie było naturalne, bo przecież to kiedyś o mnie mówiono, że mam większy talent, że ja zawojuję Europę. W tym momencie, kiedy przytrafiła mi się ta kontuzja, Wojtek trafił do Arsenalu. Byłem zdołowany. Czułem to tak, jakby brat zgarnął mi tę szansę. Ale oczywiście nie miałem do niego pretensji. Skoro ja mógłbym, a on może, to wolę wybrać tę drugą opcję i się z niej cieszyć. Ale próbuję. Muszę jednak skończyć studia, zacząłem mieszkać sam, podjąłem pracę. Trenuję bramkarzy. To mnie kręci. Z gry w piłkę na razie nie jestem w stanie się utrzymać.

Czy 21-letni bramkarz po swoim pierwszym sezonie w Premiership może utrzymać poziom i zagrać jeszcze na nim podczas Euro?
Dopóki Wojtkowi palma nie odbije, będzie bronił dobrze. Jest szansa, aby nie odbiła, bo ma twardą psychikę. Wie, że jest młody, że to jest jego szansa, on jeszcze potrzebuje się wybić. Z drugiej strony w tej Anglii nie ma zbyt wielu ludzi, na których mógłby się oprzeć. To jest wielki sport, za wielkim sportem idą wielkie pieniądze, a za nimi dobrzy wujkowie, którzy starają się manipulować człowiekiem i jego myślami.

Zmieniły go pieniądze?
Myślę, że on nie miał jeszcze takiej superokazji, aby to poczuć. Jego finansami zajmuje się renomowana agencja. Kupił sobie 200-metrowe mieszkanie w Londynie i porsche cayenne. Ale w dieslu. Widać, że jest oszczędny. Do takiego krytycznego momentu, w którym będzie można ocenić, czy mu odbiło, jeszcze nie doszło.

Wojtek jest lepszy od ojca?
Tak. Szybkość, pewność interwencji, czytanie gry to wszystko przemawia za moim bratem. Zresztą w jego wieku ojciec grał w drugoligowej Gwardii.

Czym Wojtek ujął Wengera?
Megaambicją i faktem, że jest niezwykle kontaktowy, uśmiechnięty i szczery. Wbrew pozorom w wielkiej piłce to się bardzo liczy.

Jest Pan bardzo podobny do Wojtka. Zdarzają się pomyłki?
W Anglii Jens Lehmann przywitał się ze mną, myśląc, że jestem Wojtkiem. W Warszawie na Starym Mieście obcokrajowcy proszą mnie często o autograf. Nawet kilka rozdałem (śmiech).

Czym się różnicie?
Obaj zawsze mieliśmy swoje zdanie. Z tym że ja potrafiłem zrozumieć, jeśli ktoś miał inne. Potrafiłem zaakceptować tę odmienność, jak i przekonać się do racji tej odmienności. A Wojtek jak już szedł, to z reguły w zaparte. (śmiech)

Rozmawiał Cezary Kowalski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24