Stomil Olsztyn - GKS Tychy WYNIK Tyszanie z siódmym meczem z rzędu bez wygranej. Stomil zbliżył się do Zagłębia Sosnowiec

Tomasz Kuczyński
18 października 2021 roku GKS Tychy przegrał u siebie ze Stomilem 1:2. 28 kwietnia 2022 rozegrano rewanż w Olsztynie. Lucyna Nenow / Polska Press
W czwartek 28.04.2022 r. w meczu 30. kolejki Fortuna 1. Ligi GKS Tychy przegrał w Olsztynie ze Stomilem 1:2 (0:1). Tyszanie mają już siedem meczów z rzędu bez wygranej. Stomil pozostaje w strefie spadkowej, ale traci do bezpiecznego Zagłębia Sosnowiec tylko jeden punkt.

W tyskim GKS po porażce z Arką Gdynia 0:2 nastąpiła zmiana trenera - Artura Derbina zastąpił Jarosław Zadylak, któremu pomaga Przemysław Pitry. Tyszanie pod wodzą tego duetu trzy razy zremisowali po 1:1. Przed meczem z broniącym się przed spadkiem Stomilem GKS miał serię sześciu spotkań bez wygranej. Olszynianie ostatnio wygrali w Bielsku-Białej z Podbeskidziem 1:0.

Stomil prowadził do przerwy jedną bramką

Od początku gra była otwarta i oba zespoły dążyły do zdobycia bramki. GKS Tychy miał rzuty rożne i w 13. minucie po jednym z nich Wiktor Żytek główkował tuż koło słupka.

Cztery minuty później w pole karne tyszan wpadł Filip Wójcik i Nemanja Nedić w ostatniej chwili zablokował jego strzał, a dobitka z woleja Łukasza Monety poleciała wysoko nad poprzeczką. Goście odpowiedzieli akcją, którą finalizował Krystian Wachowiak strzałem z ostrego kąta. Bramkarz Stomilu Dominik Budzyński odbił piłkę na rzut rożny.

W 24. minucie gospodarze cieszyli się z gola. Maciej Spychała powalczył o piłkę, zagrał do Macieja Damca, który podał przed bramkę. Piłka dotarła do Huberta Sobola, który z bliska pokonał Konrada Jałochę.

Stomil zaatakował z jeszcze większą werwą. W 32. minucie Jałocha z trudem poradził sobie z dobrym uderzeniem Karola Żwira. Sześć minut później powinno być 2:0. Shun Shibata wykorzystał błąd gości, przejął piłkę, wbiegł w pole karne i choć miał do dyspozycji dwóch nieobstawionych kolegów, sam słabo strzelił po ziemi i Jałocha obronił.

GKS Tychy w doliczonym czasie pierwszej połowy miał okazję, jednak Daniel Rumin nieczysto trafił w piłkę i… zawodnicy udali się na przerwę.

Goście mieli okazje, ale Stomil zadał drugi cios po rzucie karnym

Na drugą połowę w tyskiej drużynie wyszli dwaj nowi piłkarze - Gracjan Jaroch i Sebastian Steblecki. GKS ruszył do ataku i miał dwie dobre sytuacje.

W 51. minucie Mateusz Czyżycki uderzył z pola karnego nad poprzeczką. Bliższy szczęścia był Maciej Mańka, ale Budzyński udaną interwencją sparował jego strzał.

Stomil szukał drugiego gola w kontrach, w których brakowało jednak dokładności. W 69. minucie zza pola karnego strzelił Patryk Mikita i Jałocha popisał się dobrą obroną.

W 83. minucie gospodarze przeprowadzili kolejną kontrę. Piłka trafiła w rękę Nedicia po strzale Wojciecha Reimana. Sędzia wskazał na 11. metr i Mikita wykorzystał rzut karny - 2:0.

W czwartej doliczonej minucie gospodarze znów mieli okazję po kontrze - Jałocha uratował GKS przed stratą trzeciej bramki broniąc strzał z bliska Reimana. Na otarcie łez Mateusz Czyżycki pięknym strzałem zza pola karnego trafił na 2:1. Arbiter już nie wznowił gry...

Stomil Olsztyn - GKS Tychy 2:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Hubert Sobol (24), 2:0 Patryk Mikita (85-karny), 2:1 Mateusz Czyżycki (90+7)

Stomil: Dominik Budzyński - Maciej Dampc (65. Jonatan Straus), Jakub Tecław, Kevin Lafrance, Beniamin Czajka, Łukasz Moneta (78. Filip Szabaciuk) - Shun Shibata, Maciej Spychała (78. Wojciech Reiman), Karol Żwir, Filip Wójcik (56. Krzysztof Toporkiewicz) - Hubert Sobol (56. Patryk Mikita).

GKS Tychy: Konrad Jałocha - Bartosz Biel (71. Tomas Malec), Nemanja Nedić, Kamil Szymura, Maciej Mańka - Krystian Wachowiak (80. Kacper Janiak), Wiktor Żytek, Mateusz Czyżycki, Łukasz Grzeszczyk (46. Sebastian Steblecki), Marcin Kozina (46. Gracjan Jaroch) - Daniel Rumin.

Żółte kartki: Lafrance, Żwir - Szymura, Kozina, Biel, Nedić, Janiak, Mańka

Sędziował: Jacek Małyszek (Lublin)