Strzela dla Middlesbrough, za słaby na polską kadrę?

Kamil Kusier
Czy Łukasz Jutkiewicz doczeka się powołania do reprezentacja Polski
Pięć meczów i na razie dwie bramki - tak przedstawia się na 15 lutego bilans Łukasza Jutkiewicza, 22-letniego napastnika angielskiego Middlesbrough, który w 2007 roku zadeklarował chęć gry dla reprezentacji Polski.

Dlaczego jednak wspominamy o byłym piłkarzu m.in. Coventry City? Uważamy, że tak jak inni piłkarze polskiego pochodzenia grający w kadrze, tak i napastnik grający obecnie na zapleczu angielskiej Premier League na swoją szansę zasłużył.

Łukasz Isaac Paweł Jutkiewicz - bo tak właśnie nazywa się mający polskie obywatelstwo napastnik, urodził się 28 marca 1989 roku w Southampton. To właśnie w miejscowej drużynie Świętych obecny zawodnik Middlesbrough stawiał pierwsze kroki w piłce nożnej. Kiedy w 2007 roku mający wówczas 18 lat piłkarz zadeklarował chęć gry dla reprezentacji Polski, po ówczesnego napastnika Swindon Town zgłosił się występujący w Premier League Everton. Po szybkich negocjacjach i woli trenera Davida Moyesa, mający dziadka Polaka piłkarz podpisał trzyletnią umowę z klubem z Liverpoolu, w którym rozegrał jeden mecz.

Kolejne lata spędził w Plymouth Argyle (3 mecze, 1 bramka), Huddersfield Town (7 meczów, 3 bramki), szkockim Motherwell (33 mecze, 12 bramek) oraz w Coventry City, dla którego w rozgrywkach npower Championship strzelił 18 bramek w 66 meczach.

14 stycznia 2012 roku podczas konferencji prasowej trener Boro - Tony Mowbray przedstawił Łukasza Jutkiewicza jako nowego piłkarza angielskiego drugoligowca. Aspirujący do gry w polskiej reprezentacji napastnik, z ekipą Middlesbrough FC podpisał 4,5 letni kontrakt, zaś poprzedni klub Polaka - Coventry City za sprzedaż jeszcze młodego zawodnika otrzymał około dwóch milionów funtów.

Jeszcze tego samego dnia posiadający potrójne obywatelstwo napastnik zadebiutował w meczu ligowym z Burnley FC, w którym zagrał 56 minut, zaś Middlesbrough przegrało 0:2. Na pierwszą bramkę Łukasz Jutkiewicz w barwach Boro czekał do 8 lutego, kiedy to w starciu IV rundy Pucharu Anglii w starciu z występującym ligę wyżej Sunderlandem strzelił gola dającego remis. Ostatecznie klub Polaka odpadł z pucharu po dogrywce, kiedy to bramkę w 113. minucie strzelił Stephane Sessegnon. W przypadku trafień ligowych, również premierowa bramka padła w 46. minucie wygranego wczoraj 2:1 meczu z Nottinhgam Forest, w którym to Polak rozegrał pełne dziewięćdziesiąt minut.

Po pięciu meczach w barwach swojego nowego klubu, Łukasz Jutkiewicz ma na koncie dwie bramki (1 w Pucharze Anglii, 1 w npower Championship).

Czy Waszym zdaniem mający angielskie, polskie oraz irlandzie paszporty 22-letni napastnik zasłużył na szansę w reprezentacji Polski?

Zapisz się na piłkarski NEWSLETTER! - codziennie najważniejsze wydarzenia w Twojej skrzynce

Popuść wodze fantazji i... zgarnij nagrody - nowy konkurs na Całapolskakibicuje.pl!