Szczęśliwa sobota w Niecieczy. I liga utrzymana!

Maciej Czupryna
Piłkarze Termaliki wywalczyli upragniony awans
Piłkarze Termaliki wywalczyli upragniony awans Mikołaj Suchan / Polskapresse
W sobotnie popołudnie byliśmy naocznymi świadkami twierdzenia mówiącego o tym, iż wywalczone w ostatniej kolejce utrzymanie może cieszyć równie mocno jak mistrzostwo. Po ostatnim gwizdku arbitra, miejscowość licząca zaledwie 700 mieszkańców oszalała ze szczęścia.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Piast Gliwice - zapis naszej relacji na żywo!

Już w trakcie meczu, gdy spiker obwieścił prowadzenie Sandecji 2:1 z KSZO, publiczność wyraźnie odetchnęła. Sytuacja na boisku w meczu z Piastem zmieniała się jak w kalejdoskopie. Wydawało się, że drużyna z Gliwic odpuści sobotni mecz. Świadczyła o tym między innymi ławka rezerwowych gości (dwóch zawodników z pola, plus bramkarz), sytuacja co najmniej niecodzienna jak na I ligę.

Wydarzenia na boisku zweryfikowały jednak nasze przypuszczenia. Piast rozpoczął agresywnie i z zaangażowaniem, czego efektem była bramka, już na początku spotkania. Po około 20. minutach, inicjatywę przejęła Termalica, zdobywając w ostatnim kwadransie pierwszej połowy, dwie bardzo ważne bramki, Kubowicza i Cichosa.

Prowadzenie w meczu pobudziło gospodarzy i wypełniło ich poczynania pewnością. Dalej było już tylko lepiej. Kolejne sytuacje, dobra gra, kontrolowanie wydarzeń na boisku i w finalnej części bramka na 3:1, aktywnego przez całe spotkanie Rybskiego.

Nieciecza zaczęła świętowanie, piłkarze podziękowali kibicom za doping i wiarę do końca w ich utrzymanie. Wszyscy dali świadectwo, że nawet w tak niewielkiej miejscowości jaką jest Nieciecza, można z powodzeniem grać w I lidze. Nie chodzi tu tylko o wymiar sportowy, ale także organizacyjny. Oprawa meczowa również zasługuje na uznanie. Na mecze chodzą całe rodziny, doping prowadzony jest przez 90 minut. Wystarczy odnieść się do statystyk. Średnia liczba kibiców przychodzących na stadion w Niecieczy wyniosła 1300 osób, co pozwoliło na zajęcie 8. miejsca w lidze.

Nie ulega wątpliwości, że oczekiwania przed sezonem były znacznie wyższe. Należy je przełożyć na przyszły sezon. Podczas ostatniej kolejki na trybunach zasiedli gracze z Krakowa (Łukasz Garguła, Marcin Cabaj oraz Łukasz Burliga). W przyszłym sezonie może się okazać, że będą to nowi piłkarze, którzy zasilą kadrę Tarmaliki. Zespół z pewnością ma duże aspiracje, być może nie będzie to walka, o awans do Ekstraklasy, ale z drugiej strony planem zespołu kiedyś był awans tylko do IV ligi, a w tej chwili Nieciecza gra w I.

Zmagania w przyszłym sezonie rozpoczną się już w lipcu, a w rundzie jesiennej zespół z Niecieczy rozegra aż 20 spotkań. Kibice liczą na dobrą grę i miejsce w czołówce. Póki co piłkarze udadzą się na wakacje, po długim i co by nie mówić, trudnym sezonie.

Najważniejsze dla wszystkich jest utrzymanie w lidze, w przerwie będzie czas na przygotowanie drużyny do sezonu. Nadszedł czas na zapisanie kolejnych kart w historii klubu, który jest ewenementem w skali kraju. Nigdy nie za wiele osób w polskim futbolu, które chcą wspomagać sport, nie szczędząc swoich własnych środków. Należy się więc jedynie cieszyć, że drużyna o sporych możliwościach, i z prężnym sponsorem, będzie znów walczyć na I ligowych boiskach.

Po ostatnim spotkaniu dobrych humorów nie mógł mieć jednak Piast. W zespole z Gliwic, którego ambicją jest powrót do Ekstraklasy, potrzebne są duże zmiany, jeśli w przyszłym sezonie cel ten ma zostać osiągnięty.