Tarcza Wspólnoty: Liverpool lepszy od Manchesteru City

Leicester (PAP)
EASTNEWS
Zdobywca Pucharu Anglii w poprzednim sezonie Liverpool pokonał w Leicester mistrza kraju Manchester City 3:1 w meczu o Tarczę Wspólnoty. To tradycyjnie otwarcie sezonu - pierwsza kolejka ekstraklasy zostanie rozegrana w przyszły weekend.

W spotkaniu o Tarczę Wspólnoty (dawniej Tarczę Dobroczynności) rywalizują mistrz i zdobywca krajowego Pucharu. W poprzednim sezonie w lidze triumfował Manchester City, a Liverpool zdobył zarówno FA Cup, jak i Puchar Ligi.

Obie ekipy zagrały w silnych składach, choć z powodów zdrowotnych w bramce "The Reds" zabrakło Brazylijczyka Alissona Beckera. Zamiast niego wystąpił Hiszpan Adrian.

W zespole "The Citizens" od pierwszej minuty zagrał sprowadzony z Borussii Dortmund Norweg Erling Haaland, z kolei w drugiej połowie na boisku pojawił się nowy napastnik Liverpoolu Urugwajczyk Darwin Nunez.

Jedyną bramkę w pierwszej połowie zdobył w 21. minucie obrońca Trent Alexander-Arnold, który oddał strzał z kilkunastu metrów. Piłkę dotknął jeszcze głową holenderski obrońca Nathan Ake i brazylijski bramkarz Ederson nie miał szans na skuteczną interwencję.

Jednak po przerwie nieco odważniej grali podopieczni hiszpańskiego trenera Josepa Guardioli, którzy doprowadzili do wyrównania w 70. minucie. Na listę strzelców wpisał się inny nowy zawodnik Manchesteru City - 22-letni Argentyńczyk Julian Alvarez.

Później jednak inicjatywę odzyskała drużyna prowadzona przez Niemca Juergena Kloppa. Po główce Nuneza jeden z obrońców City zagrał piłkę ręką we własnym polu karnym. Sędzia obejrzał powtórkę i podyktował "jedenastkę", którą wykorzystał w 83. minucie Egipcjanin Mohamed Salah.

Nunez sam także wpisał się na listę strzelców w doliczonym czasie, pokonując Edersona uderzeniem głową.

Liverpool wywalczył to trofeum po raz 16. w historii (pięciokrotnie podzielił się nim z inną drużyną). Manchester City zdobył je dotychczas sześć razy.

Zwykle mecz o Tarczę Wspólnoty odbywa się na Wembley, ale na niedzielę planowany jest tam finał kobiecych mistrzostw Europy. Spotkanie rozegrano na stadionie Leicester City, czyli poprzedniego zdobywcy tego trofeum.

Pierwsza kolejka Premier League w sezonie 2022/23 rozpocznie się w piątek.(PAP)
mm/ cegl/

LIGA ANGIELSKA w GOL24

Już oficjalnie potwierdzono, że Robert Lewandowski zamieni Bayern Monachium na FC Barcelonę. Na tym transferze skorzystają nie tylko te kluby, ale także polskie, w których Lewy miał okazję występować. Tak zwane "Solidarity Contribution" pozwala zarobić klubom, które wyszkoliły zawodnika przed ukończeniem przez niego 23 roku życia. Z tego powodu aż pięć polskich klubów zarobi na transferze 33-letniego napastnika reprezentacji Polski: to Varsovia Warszawa, Delta Warszawa, Znicz Pruszków, Lech Poznań oraz Legia Warszawa.  Na dodatkowe pieniądze może liczyć także Borussia Dortmund, do której Lewy przyszedł w połowie 2011 roku. Do podziału będzie równe 5% z kwoty, jaką ma otrzymać Bayern. Jeśli będzie to kwota 50 milionów euro - jak donoszą media - do wymienionych klubów trafi łącznie 2,5 miliona euro. Zobaczcie, jak podział wygląda w szczegółach.

Nawet Legia. Tyle polskie kluby zarobią na transferze Robert...