Thiago Cionek reprezentantem Polski - dlaczego nie?

Thiago Cionek reprezentantem Polski - dlaczego nie?

Jakub Seweryn

Gol24

Aktualizacja:

Gol24

Kandydatura Thiago Cionka w reprezentacji Polski budzi w naszym kraju spore kontrowersje. Wielu zarzuca selekcjonerowi Adamowi Nawałce, że bierze do swojej drużyny kolejnego ‘farbowanego lisa’.


Choć łatwo zrozumieć frustrację spowodowaną powoływaniem do kadry zawodników niemówiących po polsku czy w przeszłości odmawiającym reprezentowania biało-czerwonych barw, to wypada się jednak zastanowić, czy rzeczywiście powinno się w jednym rzędzie z nimi stawiać występującego we Włoszech 27-latka.

Choć Thiago Cionek urodził i wychował się w Brazylii, to jego polskie pochodzenie nie podlega dyskusji.
Pradziadkowie Thiago, Franciszek i Agata, w 1900 roku wyemigrowali ‘za chlebem’ z małej polskiej wsi do Kraju Kawy. Tam osiedlili się pod Kurytybą, gdzie zarówno oni, jak i później ich dzieci mieszkały wśród licznej polskiej mniejszości. To właśnie dziadkowie obecnego zawodnika Modeny, którzy aktywnie uświadamiali swojego wnuka o jego korzeniach, byli najbardziej szczęśliwi, gdy zdecydował się on na transfer do Polski. W 2008 roku Cionek po drobnych przygodach (w tym nieudanych testach w Lechu Poznań), wylądował w Jagiellonii Białystok, gdzie przez cztery sezony stał się ulubieńcem kibiców ze względu za swoją niepohamowaną ambicję oraz ogromne zaangażowanie na boisku.

W międzyczasie Thiago z powodzeniem szukał rodzinnych korzeni, a także przy pomocy Hermesa szkolił język polski, aby w nieco ponad rok po swoim przybyciu do Polski, we wrześniu 2009 roku, złożyć wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa. Postępowanie w Kancelarii Prezydenta jednak ciągnęło się dobre dwa lata, zanim ambitny obrońca w październiku 2011 roku stał się obywatelem naszego kraju. W międzyczasie wziął udział w teście ‘na polskość’ zorganizowanym przez dziennikarzy Orange Sport (link do video). Swój udział w tym mieli także kibice żółto-czerwonych, którzy osiem miesięcy wcześniej stworzyli specjalną petycję w tej sprawie, pod którą podpisały się tysiące osób.- To był świetny dla Jagi rok 2011. Juz wcześniej Thiago złożył dokumenty, ale nic sie nie działo w sprawie jego wniosku. Doszliśmy do tych informacji, porozmawialiśmy we własnym gronie redakcyjnym, także z samym zawodnikiem, zrobiliśmy petycję, gdzie można było składać podpisy i poszło. Zrobiliśmy zaczyn, atmosfera była świetna, przyłączyli sie kolejni ludzie mający już coś do powiedzenia i poszło. Potem chyba z inicjatywy posła Tyszkiewicza wszystko zostało pozytywnie zakończone, a Cionek otrzymał polski paszport. Fajnie że się udało, potrzeba było trochę chęci, trochę działania i dobrej woli. Miłe wspomnienia – opowiada Andrzej Jakubowski, redaktor naczelny portalu Jagiellonia.net, głównego inicjatora akcji.

Dlaczego w ogóle zdecydowano się na to przedsięwzięcie? - W naszej ocenie, w przeciwieństwie do innych 'farbowanych lisów', Thiago miał solidne podstawy, by mieć polski paszport. W domu rozmawiał po polsku, w Polsce tez rozmawiał po polsku, no i ta technika użytkowa, jaką prezentował na boisku, nie była brazylijska, a prawdziwie polska (śmiech).

Kontynuując temat znajomości języka i polskiej kultury przez Cionka, Andrzej Jakubowski tłumaczy: - On rozmawiał w Brazylii po polsku z babcią, która nie komunikowała sie po portugalsku, choć oczywiście w tym języku rozumiała. Jakby ktoś nie wiedział, to w brazylijskiej Kurytybie, skąd pochodzi Thiago, do dzisiaj istnieje liczna polska mniejszość, powstała z emigracji przed i po I wojnie światowej. Babcia Thiago kultywowała w Brazylii konsekwentnie polską tradycję – przykładowo na Wigilię Świąt Bożego Narodzenia w jej domu zawsze była polska choinka, mimo że w Brazylii w tym czasie jest środek lata. Już przyjeżdżając do Polski Thiago mówił po polsku – może nie był wielkim poliglotą, ale spokojnie umiał się porozumieć.

Co sam zainteresowany z kolei mówił w temacie swojego pochodzenia i gry w reprezentacji Polski? Przytoczmy więc wywiad z zawodnikiem z lutego 2011 roku, czyli sprzed trzech lat oraz na pół roku przed otrzymaniem polskiego paszportu. Całość: http://www.jagiellonia.pl/wywiady.php?a=8716

Redakcja portalu Jagiellonia.net zbiera podpisy pod petycją, która ma na celu przyśpieszenie procesu nadania tobie polskiego obywatelstwa.
- To bardzo miła inicjatywa. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się czegoś takiego. Wczoraj wieczorem dostałem maila, że w 30 godzin podpisało się pod nią przeszło 1700 ludzi. Dla mnie to znaczy bardzo wiele, jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu. Mam nadzieję, że razem się nam uda. Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy się tam podpisali, bo z pewnością już dużo mi pomogli.

Czujesz się bardziej Brazylijczykiem czy bardziej Polakiem?
- Pochodzę z Brazylii, ale mam polskie korzenie. Rodzina wyjechała stąd do Ameryki Południowej, jednak nigdy nie zapomniała o swoim prawdziwym pochodzeniu. Także mogę powiedzieć, że jestem pół na pół - Brazylijczykiem i Polakiem.

Czy po zakończeniu kariery myślisz o pozostaniu na stałe w Polsce?
- Do zakończenia kariery jeszcze daleko. Jeżeli dane będzie mi tu zostać, to będzie mi bardzo miło. To kraj moich przodków, przyzwyczaiłem się już do życia tutaj, zaaklimatyzowałem i najzwyczajniej w świecie dobrze się tu czuję.

Dostając polskie obywatelstwo otworzą się przed tobą nowe szanse. Z paszportem UE łatwiej będzie ci znaleźć nowego pracodawcę. Myślałeś o tym w takich kategoriach?
- Wiadomo, że jak będę miał paszport, to będzie łatwiej o pracę w zachodnim klubie. Ale ja nie robię tego dla samego paszportu, a dla rodziny, dla siebie. Pochodzenie - to jest najważniejsze. A co będzie w przyszłości? Nie wiem. Jestem bardzo szczęśliwy w Jagiellonii i nie mam zamiaru nigdzie się z niej ruszać. Oczywiście, każdy zawodowy piłkarz chce iść do przodu, chce robić postępy, ale jak już powiedziałem - świetnie się tu czuję.

Myślisz o powołaniu do polskiej reprezentacji?
- Powołanie do kadry jest marzeniem każdego zawodnika i u mnie nie jest inaczej. Jeżeli kiedyś dostanę taką szansę, to postaram się ją wykorzystać
.”

Swoim zachowaniem i wypowiedziami, Thiago Cionek udowadnia, że jest osobą o dwóch narodowościach – brazylijskiej i polskiej. Że jest to możliwe, udowodniają Łukasz Podolski czy też siatkarz Michał Łasko, który przy okazji meczu Polska-Włochy śpiewał zarówno hymn włoski, jak i Mazurka Dąbrowskiego. Dlatego też nie powinno się mieć nic przeciwko występom zawodnika włoskiej Modeny w reprezentacji Polski, przynajmniej jeśli chodzi o jego przynależność narodową. W żyłach Thiago płynie polska krew, a sam piłkarz, mimo że nie wychował się nad Wisłą, od małego umiał porozumieć się po polsku i miał kontakt z polską kulturą. Cionek odczuwa więź z Polską, gdzie przed transferem do Włoch mieszkał przez cztery lata, miał polską dziewczynę, a także z wielkim respektem i szacunkiem wypowiada się o możliwości gry w reprezentacji. Czego więcej potrzeba, żeby malkontenci byli usatysfakcjonowani? Chyba tylko tego, żeby miał na imię Tadek, a nie Thiago.

Oczywiście odrębną sprawą jest to, czy pod względem piłkarskim Cionek prezentuje odpowiednią jakość do tego, żeby grać w polskiej reprezentacji. To właśnie powinien pokazać wtorkowy mecz z Niemcami, bowiem mało kto w Polsce jest w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście umiejętności Thiago po dwóch latach gry w drugiej lidze włoskiej rozwinęły się tak bardzo, jak przekonuje selekcjoner Adam Nawałka, który jako jeden z niewielu widział Cionka na żywo w akcji.

Niemniej jednak, to właśnie pod kątem piłkarskim powinno się oceniać przydatność byłego zawodnika Jagiellonii do reprezentacji Polski. Sam Thiago zrobił wiele w tym kierunku, żeby traktować go jako jednego z nas – zdecydowanie więcej niż Olisadebe, Roger, Obraniak, czy Perquis. Tym bardziej jest niestosowne traktować i uważać go za typowy przykład ‘farbowanego lisa’, co czyni wielu kibiców, a nawet i dziennikarzy. Całe szczęście, że to jednak od Adama Nawałki i meczu z Niemcami jednak będzie zależało, czy ten temat będzie dalej aktualny, czy odejdzie w zapomnienie, choć mimo wszystko wiele wskazuje na to, że wobec tak dużych publicznych kontrowersji mało prawdopodobne jest, by w przypadku słabego wtorkowego występu Cionek jeszcze kiedykolwiek otrzymał okazję gry w biało-czerwonych barwach.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najbliższe mecze

01. sierpnia 2018 15. lipca 2019

Brak danych
Piątek, 07 września 2018
— Piłka nożna, — Liga Narodów, Dywizja A, grupa 3
20:45 Włochy 1:1 Polska
Wtorek, 11 września 2018
— Piłka nożna, — Mecze towarzyskie, 2018
20:45 Polska 1:1 Irlandia
Czwartek, 11 października 2018
— Piłka nożna, — Liga Narodów, Dywizja A, grupa 3
20:45 Polska 2:3 Portugalia
Niedziela, 14 października 2018
— Piłka nożna, — Liga Narodów, Dywizja A, grupa 3
20:45 Polska 0:1 Włochy
Wtorek, 16 października 2018
— Piłka nożna, — Liga Narodów, Dywizja A, grupa 1
20:45 Francja 2:1 Niemcy
Czwartek, 15 listopada 2018
— Piłka nożna, — Mecze towarzyskie, 2018
18:00 Polska 0:1 Czechy
Sobota, 17 listopada 2018
— Piłka nożna, — Liga Narodów, Dywizja A, grupa 3
20:45 Włochy 0:0 Portugalia
Wtorek, 20 listopada 2018
— Piłka nożna, — Liga Narodów, Dywizja A, grupa 3
20:45 Portugalia 1:1 Polska

Polub nas na Fejsie!

Tabele Ligi Narodów

Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do finałów Ligi Narodów
Spadek do Dywizji B
1 Portugalia Live 4 8 2 2 0 5-3
2 Włochy Live 4 5 1 2 1 2-2
3 Polska Live 4 2 0 2 2 4-6
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do finałów Ligi Narodów
Spadek do Dywizji B
1 Holandia Live 4 7 2 1 1 8-4
2 Francja Live 4 7 2 1 1 4-4
3 Niemcy Live 4 2 0 2 2 3-7
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do finałów Ligi Narodów
Spadek do Dywizji B
1 Szwajcaria Live 4 9 3 0 1 14-5
2 Belgia Live 4 9 3 0 1 9-6
3 Islandia Live 4 0 0 0 4 1-13
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do finałów Ligi Narodów
Spadek do Dywizji B
1 Anglia Live 4 7 2 1 1 6-5
2 Hiszpania Live 4 6 2 0 2 12-7
3 Chorwacja Live 4 4 1 1 2 4-10
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do Dywizji A
Spadek do Dywizji C
1 Ukraina Live 4 9 3 0 1 5-5
2 Czechy Live 4 6 2 0 2 4-4
3 Słowacja Live 4 3 1 0 3 5-5
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do Dywizji A
Spadek do Dywizji C
1 Szwecja Live 4 7 2 1 1 5-3
2 Rosja Live 4 7 2 1 1 4-3
3 Turcja Live 4 3 1 0 3 4-7
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do Dywizji A
Spadek do Dywizji C
1 Bośnia i Hercegowina Live 4 10 3 1 0 5-1
2 Austria Live 4 7 2 1 1 3-2
3 Irlandia Północna Live 4 0 0 0 4 2-7
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do Dywizji A
Spadek do Dywizji C
1 Dania Live 4 8 2 2 0 4-1
2 Walia Live 4 6 2 0 2 6-5
3 Irlandia Live 4 2 0 2 2 1-5
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Możliwy spadek do Dywizji D
1 Szkocja Live 4 9 3 0 1 10-4
2 Izrael Live 4 6 2 0 2 6-5
3 Albania Live 4 3 1 0 3 1-8
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do Dywizji B
Możliwy spadek do Dywizji D
Spadek do Dywizji D
1 Finlandia Live 6 12 4 0 2 5-3
2 Węgry Live 6 10 3 1 2 9-6
3 Grecja Live 6 9 3 0 3 4-5
4 Estonia Live 6 4 1 1 4 4-8
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do Dywizji B
Możliwy spadek do Dywizji D
Spadek do Dywizji D
1 Norwegia Live 6 13 4 1 1 7-2
2 Bułgaria Live 6 11 3 2 1 7-5
3 Cypr Live 6 5 1 2 3 5-9
4 Słowenia Live 6 3 0 3 3 5-8
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do Dywizji B
Możliwy spadek do Dywizji D
Spadek do Dywizji D
1 Serbia Live 6 14 4 2 0 11-4
2 Rumunia Live 6 12 3 3 0 8-3
3 Czarnogóra Live 6 7 2 1 3 7-6
4 Litwa Live 6 0 0 0 6 3-16
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do Dywizji C
1 Gruzja Live 6 16 5 1 0 12-2
2 Kazachstan Live 6 6 1 3 2 8-7
3 Łotwa Live 6 4 0 4 2 2-6
4 Andora Live 6 4 0 4 2 2-9
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do Dywizji C
1 Białoruś Live 6 14 4 2 0 10-0
2 Luksemburg Live 6 10 3 1 2 11-4
3 Mołdawia Live 6 9 2 3 1 4-5
4 San Marino Live 6 0 0 0 6 0-16
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do Dywizji C
1 Kosowo Live 6 14 4 2 0 15-2
2 Azerbejdżan Live 6 9 2 3 1 7-6
3 Wyspy Owcze Live 6 5 1 2 3 5-10
4 Malta Live 6 3 0 3 3 5-14
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do Dywizji C
1 Macedonia Live 6 15 5 0 1 14-5
2 Armenia Live 6 10 3 1 2 14-8
3 Gibraltar Live 6 6 2 0 4 5-15
4 Liechtenstein Live 6 4 1 1 4 7-12

Terminarz Ligi Narodów

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej