To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto...

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa pomorskiego!

Materiał partnera

Gol24

Gol24

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa pomorskiego!
1/11
przejdź do galerii

©Fot. Materiał partnera

3 dni sportowej rywalizacji, ponad 90 drużyn chłopców i dziewczynek, 901 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa pomorskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z Gryfa Tczew (kategoria do lat 8), Escoli Futbolu Pruszcz Gdański (U-10) i SP Stężyca (U-12), a także dziewczynki z SP 48 Gdańsk (U-8), ULKS-u Feniks Kramarzyny (U-10) i Błękitnych Wejherowo (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.
Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Pomorskiem był Gdańsk, a dokładniej obiekty tamtejszego MOSiR-u przy ul. Traugutta 29. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 20 powiatów.

Święto futbolu w Gdańsku

W środę rywalizowali chłopcy i dziewczynki z najstarszej kategorii U-12. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn U-10, a w piątek odbyły się zmagania najmłodszych zespołów chłopców i dziewczynek.

Gdańsk przywitał zawodników i kibiców pochmurnym niebem, ale drużyny z całego województwa licznie stawiły się na boiskach, aby rozpocząć rywalizację o wyjazd do Warszawy.
Warto było zaprezentować się z jak najlepszej strony, ponieważ rozgrywki śledził m.in. trener Lechii Gdańsk, Piotr Stokowiec. – Myślę, że ten Turniej jest świetną inspiracją dla dzieci, a my poprzez ruch kształtujemy zdrowe społeczeństwo. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć nasze pociechy odpowiednich nawyków. Ważne, aby wskazać im odpowiednią ścieżkę – podkreślał szkoleniowiec aktualnego lidera ekstraklasy.

Podczas finałów w województwie pomorskim oglądaliśmy ponad 800 młodych piłkarzy i piłkarek, którzy poza walką o medale przyjechali do Gdańska, aby cieszyć się grą w piłkę. – Świetna zabawa to podstawa, rywalizację w tym wieku stawiamy na drugim miejscu – dodał Stokowiec, który chętnie pozował do zdjęć z najmłodszymi.

W rozgrywkach dziewcząt oczy kibiców przez cały pierwszy dzień zwrócone były ku zawodniczkom z drużyny Błękitni Wejherowo, które dzięki 15 bramkom Mai Kosyn zwyciężyły w kategorii U-12, pokonując w półfinale piłkarki z Pogoni Tczew, a w finale ogrywając ULKS Feniks Kramarzyny. Poza pięknymi bramkami Mai, świetnie prezentowała się też jej koleżanka z zespołu Nina Abe. Dysponująca dobrymi warunkami fizycznymi piłkarka pokazała, że jest mocnym punktem swojej drużyny i w razie kryzysowych sytuacji potrafi wziąć na siebie odpowiedzialność.

W finale 10-latek upragnione złoto i tytuł mistrzyń regionu zdobyły piłkarki ULKS-u Feniks, które przyjechały do Gdańska z malutkiej, bo liczącej niewiele ponad 600 mieszkańców, wsi Kramarzyny. Dziewczynki już od fazy grupowej dzielnie walczyły o swoje, zwyciężając w jednym ze spotkań pierwszej fazy Turnieju aż 11:0. Srebro powędrowało do zawodniczek Olimpico Malbork, prowadzonych przez wyjątkowego szkoleniowca, który zdążył już kilkukrotnie zasmakować wyjazdu na finał do Warszawy. – Z roku na rok jest coraz trudniej, ale my wciąż walczymy i przyjeżdżamy z naszymi najlepszymi dziewczynkami – podkreślił trener Jerzy Wnuk-Lipiński

W półfinale jego zawodniczki wyprowadzały cios za ciosem, ale do ostatnich minut nie było wiadomo czy ich spotkanie z Błękitnymi Wejherowo zakończy się w regulaminowym czasie gry. Po najbardziej emocjonującym meczu, zakończonym wysokim remisem 5:5, ostatecznie to malborczanki weszły do finału dzięki lepiej wykonywanym rzutom karnym. Jednak w finale „olimpijki” musiały uznać wyższość koleżanek z Kramarzyny.

Piłkarki Feniksa walczyły o najwyższe cele także ostatniego dnia zawodów, ale złoto w kategorii U-8 zgarnęły dziewczęta z SP 48 Gdańsk. Do zwycięstwa poprowadziła je Antonina Ciechanowicz, która dodatkowo zgarnęła statuetkę dla najlepszej zawodniczki Turnieju.

U chłopców pierwszy dzień rozgrywek wyłonił zwycięzców w najstarszej kategorii wiekowej. Mistrzami województwa zostali chłopcy z SP Stężyca, którzy w finale zmierzyli się z SP 6 Gdynia. Mimo wymagającego półfinału rozegranego z SP Bojano i wygranej jedynie 1:0, chłopcy ze Stężycy w najważniejszym spotkaniu pokazali świetną dyspozycję strzelecką, wygrywając różnicą 4 bramek. Na najniższym stopniu podium rozgrywki zakończyła wspomniana SP Bojano, w której błyszczał dysponujący dobrymi warunkami fizycznymi Oskar Śliwiński. Wysoki wzrost nie przeszkadzał „Śliwie” – bo tak nazywają go koledzy – w przeprowadzaniu szybkich rajdów z piłką. To jednak nie Oskar, a Artur Radomski z SP 6 Gdynia, został wybrany najlepszym piłkarzem wśród 12-latków.

Zawodnicy z kategorii U-10 udowodnili, że młodzieżowa piłka w województwie pomorskim stoi na bardzo wysokim poziomie. W emocjonującym półfinale starły się SP 5 Lębork i SP Stężyca. Mimo że ci drudzy świetnie prezentowali się we wcześniejszych meczach, tym razem po rzutach karnych musieli uznać wyższość rywali. Młodzi piłkarze ze Stężycy wrócili do domów z brązowymi medalami i tytułem króla strzelców dla Krystiana Reglińskiego. Szkoła z Lęborka w wielkim finale zmierzyła się z Escolą Futbolu Pruszcz Gdański, na którą tego dnia nie było mocnych. Dzięki wsparciu kibiców i – przede wszystkim – wielkiemu zaangażowaniu całego zespołu, piłkarze Escoli sięgnęli po mistrzostwo regionu.

Piękną postawę na boisku oglądaliśmy także ostatniego dnia rozgrywek, kiedy po murawie biegali najmłodsi. Finał rozgrywek pomiędzy UKS-em Jedynka Reda i Gryfem Tczew w opinii wielu obserwatorów zasłużył na miano najlepszego meczu Turnieju. Końcowy wynik to 3:2 dla Gryfa. W drużynie pokonanych kapitalne zawody rozegrał Staś Sielski, który będąc najmłodszym piłkarzem finałów, wzbudzał podziw kapitalnym dryblingiem i umiejętnościami technicznymi. Popisy Stasia oglądał m.in. Radosław Michalski, 28-krotny reprezentant Polski, który dziś piastuje funkcję prezesa Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Gdańsku świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa pomorskiego!
Fot. Materiał partnera


Szansa na odkrycie talentu

W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Gdańsku chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa pomorskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia. Partnerem Turnieju w województwie pomorskim była firma MAG Dystrybucja.

Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

Z PODWÓRKA NA STADION w SPORTOWY24.PL

Wszystko o Turnieju "Z podwórka na Stadion" - newsy, ciekawostki, wyniki!

Komentarze

Terminarz regionalny PP

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej