Tomasz Kuczyński
Trener Waldemar Fornalik wystawił eksperymentalny skład i Piast musiał się trochę pomęczyć, aby awansować do 1/16 finału. fot. karina trojok / polska press
W meczu 1/32 finału Totolotek Pucharu Polski Piast Gliwice wygrał po dogrywce w Skierniewicach z trzecioligową Unią 5:1. Bramki zdobyli: dla Piasta - Tiago Alves (4. minuta), Tom Hateley (100), Jakub Holubek (105), Gerard Badia (109-karny, 117); dla Unii – Dawid Przezak (62).

Trener Waldemar Fornalik na mecz pucharowy wystawił eksperymentalny skład m.in. z zawodnikami, którzy w PKO Ekstraklasie grali rzadko albo w ogóle.

Tak jest właśnie z Tiago Alvesem, który w czwartek zadebiutował w barwach Piasta i na „dzień dobry” zdobył bramkę. W 4. minucie Portugalczyk przejął piłkę w polu karnym Unii, przerzucił nad bramkarzem Mikołajem Smyłkiem, a następnie posłał z bliska do pustej bramki.

Od 62. minuty było jednak 1:1. Miejscowym kibicom radość dał Dawid Przezak, który wygrał pojedynek z Jakubem Szmatułą.

Trener Fornalik zareagował podwójną zmianą, wpuszczając na boisko Gerarda Badię i Sebastiana Milewskiego. Później za Tomasza Jodowca wszedł Tom Hateley.

Nic to nie dało i konieczna była dogrywka. W niej, w 100. minucie, Piast ponownie objął prowadzenie. Bartosz Rymaniak dośrodkował w pole karne, a Hateley głową skierował piłkę do siatki. Trzy minuty wcześniej bramkarz Unii uchronił swój zespół przed utratą gola – obronił strzał Badii i dobitkę Patryka Sokołowskiego.

Goście poszli za ciosem i w 105. minucie prowadzili 3:1. Skutecznym strzałem zza pola karnego popisał się Tomas Holubek.

To nie był koniec, bo sędzia podyktował rzut karny za faul na Milewskim. Piłkę do siatki z 11 metrów do siatki posłał Badia. Hiszpański kapitan Piasta ustalił wynik w 117. minucie.

Totolotek Puchar Polski: Unia Skierniewice – Piast Gliwice 1:5 (0:1, 1:1)

0:1 Tiago Alves (4), 1:1 Dawid Przezak (62), 1:2 Tom Hateley (100), 1:3 Jakub Holubek (105), 1:4 Gerard Badia (109-karny), 1:5 Gerard Badia (117)

Unia:Smyłek - Szyc, Czarnecki, Gutkowski (98. Stępień), Górski - Pieńkowski (70. Karasek), Bojańczyk, Przybycień (108. Nalej), Parobczyk (101. Bujalski), Wrzesiński - Przezak.

Piast:Szmatuła - Rymaniak, Huk, Pietrowski, Holubek - Borkała (67. Milewski), Jodłowiec (79. Hateley), Sokołowski, Jagiełło (67. Badia) - Tuszyński (101. Parzyszek), Alves.

Żółte kartki: Szyc - Rymaniak, Huk, Holubek.

Sędziował: Kornel Paszkiewicz (Wrocław)