UEFA Youth League: Barcelona pokonała Schalke, Benfica rozbiła Real Madryt

Jakub Seweryn
Schalke 04 – FC Barcelona 0:1
Schalke 04 – FC Barcelona 0:1 uefa.com
Hiszpańska FC Barcelona zmierzy się portugalską Benfiką Lizbona w poniedziałkowym finale Młodzieżowej Ligi Mistrzów. Katalończycy ograli w piątek w Nyonie Schalke 04 Gelsenkirchen 1:0, a Portugalczycy nie dali szans Realowi Madryt, zwyciężając aż 4:0. Spotkanie Barcy z Schalke prowadził sędzia z Polski, Paweł Raczkowski.

W turnieju Final Four UEFA Youth League, rozgrywanym w szwajcarskim Nyonie, jako pierwsi na plac gry wyszli piłkarze Benfiki Lizbona oraz Realu Madryt. Ci, którzy spodziewali się wyrównanego widowiska między młodzieżówkami wielkich klubów z Portugalii i Hiszpanii, zdecydowanie się zawiedli, bowiem od pierwszego gwizdka arbitra to zespół Joao Tralhao pokazał swoją ogromną wyższość nad rywalami. Wystarczy tylko wspomnieć, że Portugalczykom zajęło 17 minut, żeby wyjść na prowadzenie 3:0 i grać z przewagą jednego zawodnika.

Już w dziewiątej minucie gry Nuno Santos genialnym podaniem wypatrzył Hildiberto Pereirę, a ten minął bramkarza Realu i skierował piłkę do pustej bramki. Nie minął kwadrans gry, a sytuacja Realu była jeszcze gorsza, po tym jak Jaime Sanchez sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Nuno Santosa po akcji indywidualnej Portugalczyka. Sędzia Radu Petrescu podyktował rzut karny i wyrzucił obrońcę Królewskich z boiska. Jedenastkę na gola zamienił sam poszkodowany i było 2:0.

Po ledwie dwóch minutach było już po meczu. Benfica otrzymała drugi w tym meczu rzut karny, którego wprawdzie nie wykorzystał Nuno Santos, ale portugalski napastnik był w stanie dobić swoje uderzenie po obronie Sergio Rodrigueza. Wynik został ustalony dziesięć minut po przerwie, gdy rumuński arbiter dopatrzył się zagrania ręką w polu karnym Realu Madryt i podyktował trzecią w tym meczu jedenastkę dla Benfiki. Tę na bramkę strzałem w stylu Antonina Panenki zamienił Rochinha i wysokie zwycięstwo Portugalczyków i ich pewny awans do finału stał się faktem. Co ciekawe, Benfica w rozgrywkach Młodzieżowej Ligi Mistrzów jest niepokonana i przed poniedziałkowym finałem na pewno nie będzie stała na straconej pozycji.

W drugim półfinale, pod okiem sędziego z Polski, Pawła Raczkowskiego, niemieckie Schalke 04 Gelsenkirchen mierzyło się z FC Barceloną. Ten mecz był zdecydowanie bardziej wyrównany głównie dlatego, że po otwartych pierwszych dziesięciu minutach rywalizacji, w których więcej sytuacji stworzyli sobie Katalończycy, obie drużyny zaczęły grać znacznie rozważniej.

To oczywiście przełożyło się na wynik, bowiem szybko stało się jasne, że każda bramka w tym pojedynku będzie na wagę złota. Najaktywniejsi w obu drużynach byli skrzydłowi, Florian Pick oraz Adama Traore, ale kluczowa dla kwestii awansu akcja obyła się bez udziału tych graczy. Miała ona miejsce w 72. minucie gry, gdy szarżę lewym skrzydłegm rezerwowego Mohameda El Ouriachiego precyzyjnym strzałem na gola zamienił najlepszy strzelec tej edycji UEFA Youth League, Munir El Haddadi, który strzelił swojego dziewiątego gola w rozgrywkach i przesądził o końcowym triumfie Barcy 1:0.

Finał Katalończyków z portugalską Benfiką, który jest zaplanowany na poniedziałek (g. 16:30), zapowiada się niezwykle ciekawie. Sędzia Paweł Raczkowski zanotował dobry występ.

Real Madryt – Benfica Lizbona 0:4

Bramki: H. Pereira 9’, Nuno Santos 15’-k., 17’, Rochinha 56’-k.

Real: Sergio Rodriguez – Fran, Jaime Sanchez, Leon Bernal, Felipe Saez (19’ Ivan Saez) – Alvaro Jimenez, Marcos Llorente, Javier Munoz, Marcos Legaz – Enzo Zidane Fernandez (46’ Agoney Gonzalez), Ismael Cerro (58’ Aleix Febas). Trener: Luis Ramis

Benfica: Graca – Rafael Ramos, Joao Nunes, Alex Alfaiate, Rebocho – Estrela, Raphael Guzzo (85’ Felipe Nascimento), Rochinha (69’, Gilson Costa)– Goncalo Guedes, Hildeberto Pereira (78’ Joao Gomes), Nuno Santos. Trener: Joao Tralhao.

Żółte kartki: Fran, Llorente, Cerro, I. Saez – Guzzo
Czerwona kartka: J. Sanchez (Real, 14’, za faul taktyczny)
Sędzia: Radu Petrescu (Rumunia)

Bramka: El Haddadi 72’

Schalke: Timon Wellenreuther – Daniel Koseler (78’ Donis Avdijaj), Marvin Friedrich, Sebastian Hedlund, Maurice Neubauer – Miles Muller, Pascal Itter (85’ Tim Bodenroder)- Maurice Multhaup, Leroy Sane, Florian Pick (81’ Hendrik Lohmar) – Felix Platte. Trener: Norbert Elgert

Barcelona: Jose Suarez – Elohor Godswill (83’ Sergi Palencia), Roger Riera, Rodrigo Tarin, Xavi Quintilla – Jordi Ortega – Adama Traore, Wilfrid Kaptoum, Enguene (90’ Juan Antonio), Maxi Rolon (70’ Mohamed El Ouriachi)– Munir El Haddadi. Trener: Jordi Vinyals