Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa na budowę stadionu piłkarskiego Rakowa w Częstochowie podpisana!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Umowa na budowę stadionu piłkarskiego w Częstochowie podpisana!Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Umowa na budowę stadionu piłkarskiego w Częstochowie podpisana!Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Ciastek
Historyczny dzień dla miasta i klubu RKS Raków! Po miesiącach niepewności, we wtorek udało się podpisać umowę na modernizację stadionu przy Limanowskiego.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to za kilka miesięcy RKS Raków zagra na własnym stadionie. Wreszcie skończą się gościnne występy w Bełchatowie, a czerwono-niebiescy grający obecnie w PKO Ekstraklasie zaprezentują się w swoim mateczniku przy Limanowskiego.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Umowę na przebudowę stadionu podpisali prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, prezes klubu Wojciech Cygan oraz przedstawiciel wykonawcy, firmy InterHall, Szymon Kurdziel.

Kibice i mieszkańcy od wielu miesięcy z wytęsknieniem czekali na decyzję o tym, by przystosować stadion do wymogów PKO Ekstraklasy.

- Po długim, wyczerpującym meczu, po dogrywkach i rzutach karnych, udało się zakończyć proces związany z podpisaniem umowy na przebudowę stadionu. To temat, który leżał mi na sercu od dłuższego czasu. Po drodze napotkaliśmy na wiele problemów. Na szczęście udało się je rozwiązać i dziś możemy mówić o sukcesie - powiedział Krzysztof Matyjaszczyk.

Stadion zmodernizuje firma z doświadczeniem

Na temat budowy głos zabrał też przedstawiciel wykonawcy. – Dziękujemy za zaufanie. Budowa to dla nas duże wyzwanie. Raków będzie naszym kolejnym klientem z ekstraklasy. Do tej pory wykonaliśmy kilkanaście podobnych inwestycji, m.in. dla Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok, obecnie dla Cracovii. Mamy nadzieję, że za osiem miesięcy spotkamy się i obiekt będzie wyglądać zupełnie inaczej niż dzisiaj. Życzmy sobie powodzenia - powiedział Szymon Kurdziel prezes firmy InterHall z Katowic.
Po podpisaniu umowy dokonano symbolicznego odkręcenia krzesełek z trybun, które wedle zapowiedzi prezesa Cygana będą mogli kupić także kibice.

Prezes Rakowa przyznał, że perypetie z przebudową stadionu można porównać do trudnej sytuacji na boisku. - Trafna analogia z tym meczem, panie prezydencie. Uważam, że mieliśmy jednak nie tylko pięć rzutów karnych, ale i kolejne. Dopiero w nich wyszliśmy na prowadzenie. Cóż, rodzi się to w bólach, ale miejmy nadzieję, że ta wytrwałość przekuje się w sukces. Dzisiaj końca jeszcze nie ma, aczkolwiek to bardzo ważny moment. To nie żadna opowieść, to fakty, które chcemy wprowadzić w życie. Bardzo dziękuję prezydentowi Częstochowy, radnym wszystkich opcji, którzy pomogli w tym dziele. Będziemy zawsze o tym pamiętać. Dziękujemy też parlamentarzystom i europarlamentarzystom za pomoc w uzyskaniu dofinansowaniu. Dziękuję jeszcze szczególnie prezesowi PZPN Zbigniewowi Bońkowi za zaufanie. Gdyby nie on, to może mówilibyśmy o modernizacji, ale stadionu klubu z niższego szczebla - mówił prezes Rakowa, Wojciech Cygan. - Panu Szymonowi, z firmy InterHall, mamy nadzieję, że podziękujemy za kilka miesięcy, kiedy będziemy mogli wrócić do domu.

Jak przyznał wykonawca, prace rozbiórkowe na stadionie zaczną się jeszcze w tym tygodniu, a w tym samym czasie będą prowadzone prace nad dokumentacją obiektu. Termin przystosowania stadionu do wymogów PKO Ekstraklasy to 8 miesięcy.

Zobacz koniecznie

Walka z czasem

Przypomnijmy, że Miasto Częstochowa było zmuszone ponownie rozstrzygnąć przetarg na Centrum Piłki Nożnej, ponieważ jeden z oferentów - konsorcjum z firmą Stadion Pro jako liderem, odwołało się od rozstrzygnięcia. Krajowa Izba Odwoławcza, najpierw - z powodu koronawirusa i przerwy w rozprawach - długo nie rozpatrywała tego odwołania, a następnie – po wydaniu orzeczenia w maju – nie dostarczyła jego sentencji wraz z uzasadnieniem.

Oczekując na korespondencję z KIO okazało się, że firma Stadion Pro zdecydowała o wycofaniu się z przetargu. Rozstrzygnięcie KIO stało się w związku z tym bezprzedmiotowe.

Po szczegółowej analizie formalno-prawnej, miasto ponownie na początku lipca rozstrzygnęło przetarg na przebudowę i rozbudowę stadionu Rakowa na korzyść katowickiej firmy InterHall, z kwotą 17 mln 490 tys. zł.

Musisz to wiedzieć

10 mln dofinansowania z Ministerstwa Sportu

Inwestycja będzie realizowana z dofinansowaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 10 mln zł. Planując obecny zakres prac związany z przebudową i rozbudową obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego, bazowano na dokumencie dostarczonym przez Raków Częstochowa. Stadion po przebudowie ma spełniać kryteria określone w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy w zakresie infrastruktury sportowej. Będzie też dostosowany do wymogów organizacji imprez masowych oraz prowadzenia zajęć w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Wykonawca ma więc m.in. rozbudować trybuny do 5,5 tys. miejsc, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Na zadaszonej trybunie zachodniej powinno znaleźć się miejsce dla przynajmniej tysiąca osób. W ramach inwestycji powstanie podgrzewana murawa boiska głównego, zaplecze socjalne, nowe punkty kasowe i depozytowe dla trybun, pomieszczenie magazynowe i niezbędna infrastruktura sportowa oraz parkingi.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Umowa na budowę stadionu piłkarskiego Rakowa w Częstochowie podpisana! - Dziennik Zachodni

Wróć na gol24.pl Gol 24