Uzależnieni od telewizji. Ciekawy raport UEFA i smutne wnioski

R. Piotrowski
Fot. Pawel Relikowski / Polska Press
Kilka dni temu UEFA opublikowała raport dotyczący generowania przychodów przez europejskie ligi i oczywiście uwzględnia on polską ekstraklasę. Rzecz analizuje co prawda to, jak te sprawy miały się w 2018 roku, ale ponieważ nie wydaje się, by w tej kwestii doszło w naszym futbolu do diametralnych zmian in plus, całość daje do myślenia.

Najwięcej zarobiliśmy (tzn. kluby występujące wówczas w ekstraklasie) na umowach sponsorskich i transmisjach telewizyjnych, najmniej - i to żadna niespodzianka - na europejskich pucharach.

Jak podaje portal weszlo.com, który skrupulatnie przeanalizował rzeczony dokument, średnio (sic!) przedstawiciel polskiej ekstraklasy wygenerował w 2018 roku przychód w wysokości 7,8 miliona euro (w sumie cała ekstraklasa - 125 mln euro), czyli mniej niż takie futbolowe potęgi na starym kontynencie jak najwyższa klasa rozgrywkowa w Dani, Szwecji czy Norwegii, choć więcej niż np. Czesi, Serbowie, Chorwaci czy Rumuni.

Polskie kluby marnie zarobiły w 2018 roku z tytułu wpływów z UEFA (średnio - 0,4 mln euro), bo przecież w europejskich pucharach swoją przygodę kończymy zwykle bardzo szybko, a i nie mogły liczyć na wysokie przychody z biletów (zaledwie 14 proc. czyli nieco ponad milion euro), choć tutaj procent ten jest wyższy niż na przykład w Grecji czy Danii.

Polskie kluby w ekstraklasie swojej finansowanie opierały natomiast na umowach sponsorskich stanowiących 41 proc. przychodu (w sumie: 51 mln euro, średnio na klub: 3,2 mln euro; choć to słabszy wynik niż w 2017 roku) i oczywiście telewizję, która w 2018 roku w związku z transmitowaniem rozgrywek zagwarantowała ekstraklasowcom 25 proc. ich zarobku (niespełna 2 mln euro). Tutaj też się wszystko zgadza, bo akurat na medialne opakowanie produktu pod tytułem ekstraklasa od kilku lat raczej nie narzekamy. Dodajmy, że w tej związanej z telewizją klasyfikacją spośród dziesięciu najlepiej zarabiających w Europie klubów piłkarskich aż osiem do drużyny angielskiej Premier League.

Najbardziej w 2018 roku obłowili się Anglicy (5,4 miliarda euro), Niemcy (3,1 miliarda euro), Hiszpanie (3,1 miliarda euro), Włosi (2,3 miliarda euro) i Francuzi (1,6 miliarda euro). Polska zajęła 19. miejsce ze wspomnianymi wcześniej 125 milionami euro (wyprzedzają nas Węgrzy ze 134 mln euro, my natomiast o cztery miliony euro jesteśmy lepsi od Kazachstanu).

Źródła: uefa.com / weszlo.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uzależnieni od telewizji. Ciekawy raport UEFA i smutne wnioski - Dziennik Łódzki

Wróć na gol24.pl Gol 24