Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warta Poznań jeszcze długo będzie bezdomna. A co stanie się z poznańską Areną? Jest pomysł na jej modernizację

Maksymilian Dyśko
Maksymilian Dyśko
Przebudowana Arena będzie służyła poznaniakom najwcześniej za trzy lata
Przebudowana Arena będzie służyła poznaniakom najwcześniej za trzy lata Adam Jastrzębowski
Przebudowana Arena będzie służyła poznaniakom najwcześniej za trzy lata - taką informację przekazano na ostatnim posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania. Radni omówili też kwestię rozbudowy stadionu Warty Poznań. Niestety, na nowe trybuny Zieloni będą musieli jeszcze poczekać.

Co z remontem Areny?

Pierwszy przetarg na generalny remont Areny został unieważniony, ponieważ nie znaleziono wykonawcy, który przeprowadziłby prace w określonym budżecie. Na początku października Grupa Międzynarodowych Targów Poznańskich ma ogłosić kolejny przetarg na renowację obiektu.

– Trudno ocenić, ile tych środków będzie potrzeba. Targi zapewniły większe finansowanie niż poprzednio. Doszło również do optymalizacji projektu, aby skutecznie rozstrzygnąć i przeprowadzić przetarg

– powiedział Bartłomiej Ignaszewski, Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki.

MTP zoptymalizowało m.in. zarządzanie systemami komputerowymi, które będą sterowane z głównej serwerowni na terenie targów. Dodatkowo, dzięki nowej technologii światła, oszczędności na oświetleniu wyniosą ok. 27 procent. Arena ma zostać obiektem wielofunkcyjnym na 9 tys. osób, natomiast maksymalna frekwencja na wydarzenia sportowe wyniesie 6 tysięcy.

– Prezes MTP Tomasz Kobierski, zapewnił, iż do końca roku formalności zostaną ukończone i pojawi się możliwość otworzenia procesu przetargowego. W pierwszym kwartale nowego roku poznamy oferty i będziemy mogli rozpocząć prace. Renowacja ma potrwać od 30 do 34 miesięcy od rozpoczęcia budowy do finalnego efektu

– podsumował Bartłomiej Ignaszewski.

Zdaniem przewodniczącego prace remontowe rozpoczną się w pierwszym kwartale 2023 i zostaną ukończone na jesień 2025 roku.

Warta Poznań pozbawiona własnego domu

25 lutego 2022 roku delegacja Warty Poznań spotkała się z przedstawicielami rządu oraz prezesem PZPN Cezarym Kuleszą. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Zielonych. Głównym celem rozmów było znalezienie źródeł sfinansowania realizacji projektu obiektów sportowych z funkcjami społecznymi dla piłkarzy, piłkarek, AMP futbolistów oraz sekcji szermierczej i tenisowej KS Warta.

Efekty tamtego spotkania możemy dostrzec obecnie.

– Dzięki moim staraniom klub Warty Poznań otrzymał dofinansowanie na poziomie 4,5 miliona złotych z centralnego budżetu na pierwszy etap. Druga część została pokryta przez miasto. Pracę będą dotyczyć budowy nowej hali dla szermierzy oraz kortów tenisowych

– zauważyła Lidia Dudziak, wiceprzewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Pierwszy etap, który omawiany był na początku roku, zostanie zrealizowany. Kolejnym będzie budowa trybun wraz z całym zapleczem, który pozwoliłby Zielonym na rozgrywanie regularnych spotkań domowych w stolicy Wielkopolski.

– Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, iż oprócz budowy trybun potrzebny jest cały kompleks sportowy, m.in. dla szkolenia młodzieży i osób niepełnosprawnych. Obiekt sportowy w centrum miasta jest potrzebny, szczególnie z założeniami proekologicznymi zaproponowanymi przez Wartę Poznań. Chcielibyśmy, aby obiekt, oprócz piłki nożnej, żył organizacją eventów w postaci kin plenerowych oraz koncertów

– powiedział Bartłomiej Ignaszewski.

Zdaniem przewodniczącego powyższa inwestycja jest priorytetem dla miasta, w ramach działań na rzecz rozbudowy infrastruktury sportowej, lecz dopiero wiosną 2023 roku pojawi się kosztorys stadionu Warty Poznań. W tej chwili w budżecie Rady Miasta nie ma środków przewidzianych na realizację tego celu. Zieloni od początku sezonu 2019/2020 rozgrywają domowe spotkania w Grodzisku Wielkopolskim i nieprędko wrócą na stadion przy drodze Dębińskiej.

– Jeżeli chodzi o infrastrukturę sportową priorytetem dla nas jest modernizacja hali sportowej, stadionu Warty oraz basenu przy ulicy Taborowej. Niestety, sytuacja makroekonomiczna nieustannie ulega zmianie, dlatego bardzo ciężko jest obiecać nam realizację tych inwestycji. Obecny rząd cały czas zmierza do tego, aby centralizować politykę finansową. Bez wsparcia krajowego te większe przedsięwzięcia będą zagrożone

– zakończył przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki.

Warto dodać, iż w marcu ubiegłego roku pisaliśmy o szacowanych kosztach modernizacji obiektów sportowych Warty Poznań, które wynosiły ok. 43 mln złotych. By stadion Zielonych spełniał wszystkie wymogi licencyjne potrzebnych jest 80 milionów.

Czytaj więcej:

Wybudowany 100 lat temu stadion w Poznaniu zamienił się w ruinę.  Do niedawna na trenowała tam poznańska Warta. Zlikwidowano już legendarne targowisko przy ulicy Bema, które mieściło się na parkingu obiektu.

Potężna ruina w sercu Poznania. Mieścił dziesiątki tysięcy l...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Warta Poznań jeszcze długo będzie bezdomna. A co stanie się z poznańską Areną? Jest pomysł na jej modernizację - Głos Wielkopolski

Wróć na gol24.pl Gol 24