Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warta Poznań: Zaczęła się budowa jupiterów przy Drodze Dębińskiej. Zobacz zdjęcia stadionu Warty i film z budowy

Dawid Dobrasz
Dawid Dobrasz
Oto pierwsze zdjęcia z wyburzenia trybuny zachodniej i szykowaniu terenu pod budowę jupiterów na stadionie przy Drodze Dębińskiej.
Oto pierwsze zdjęcia z wyburzenia trybuny zachodniej i szykowaniu terenu pod budowę jupiterów na stadionie przy Drodze Dębińskiej. Poznańskie Inwestycje Miejskie
Pandemia koronawirusa zatrzymała rozgrywki sportowe nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dla Warty Poznań jest jeden plus z tej sytuacji. Na stadionie przy Drodze Dębińskiej rozpoczęły się prace związane z budową profesjonalnego oświetlenia. Zakończenie robót budowlano-montażowych zaplanowano na maj, więc jest szansa, że następne mecze Warty kibice zobaczą już w Poznaniu, a nie Grodzisku Wielkopolskim, chociaż z wiadomych względów nie wiadomo, kiedy piłkarze w ogóle wrócą do gry.

Warta Poznań swoje spotkania ligowe od początku sezonu rozgrywała w Grodzisku Wielkopolskim. Głównym powodem jest niespełnianie przez obiekt przy Drodze Dębińskiej warunków licencyjnych na Fortuna 1. Ligę. Brakowało głównie sztucznego oświetlenia, przez co nie było możliwości rozgrywania meczów w godzinach wieczornych. Miasto przeznaczyło jednak odpowiednie środki na budowę jupiterów.

- Po zakończeniu realizacji tej inwestycji i uzyskaniu profesjonalnego oświetlenia boisko będzie mogło spełnić jeden z najważniejszych wymogów licencyjnych PZPN dla obiektów, na których mecze rozgrywają kluby z zaplecza ekstraklasy – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Czytaj też: Warta Poznań dostała od miasta pieniądze na inwestycje. Co zmieni się przy Drodze Dębińskiej?

Jeśli chodzi o historyczny wymiar stadionu przy Drodze Dębińskiej, to jest to dawne boisko treningowe Zielonych, z czasów, gdy głównym obiektem Warty był zlokalizowany obok stadion im. Edmunda Szyca, który po latach opuszczenia straszy swoim wyglądem.

W Ogródku wyburzona została tzw. trybuna zachodnia, która była tam od połowy lat 70. XX wieku. Od dłuższego czasu była ona wyłączona z użytkowania, ale jeszcze za czasów poprzedniej wizyty Zielonych na zapleczu ekstraklasy siadali tam kibice i zlokalizowany był tam sektor gości. Teraz trybuna została zburzona, a teren został wyrównany i ogrodzony.

Zobacz też: Warta Poznań: Czy uda dokończyć się rozgrywki ligowe przed 30 czerwca? Symulujemy kalendarz ligowy dla Kolejorza, Warty Poznań i rezerw Lecha

Brak starej trybuny to na razie najbardziej widoczny efekt prac, które są prowadzone na stadionie. Równolegle trwa przygotowanie terenu do postawienia masztów ze sztucznym oświetleniem głównego boiska.

– Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Do tej pory został opracowany projekt i zakończyła się żmudna procedura uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń, w tym pozwolenia na budowę. Przeprowadziliśmy pierwsze prace ziemne. Rozebrana została również konstrukcja nieużytkowanej trybuny zachodniej. Obecnie generalny wykonawca wytycza i wykopuje trasy, w których poprowadzone zostaną kable zasilające oświetlenie – dodaje Marcin Gołek.

Czytaj też: Warta Poznań: Łukasz Trałka poprowadzi program o PKO Ekstraklasie w "Kanale Sportowym". Będzie dziennikarskim objawieniem roku?

Na plac budowy trafiły już kręgi studni, które zostaną wykorzystane przy tzw. palowaniu miejsc wyznaczonych pod montaż słupów oświetleniowych. Urządzenie do drążenia otworów w gruncie i formowania w nim pali, które przygotuje miejsca wyznaczone do budowy fundamentów pod jupitery, pojawi się na nim w przyszłym tygodniu.

Zobacz też: Warta Poznań: "Skuteczność transferów? Trzeba mieć szczęście do ludzi". Rozmowa z Robertem Grafem i Piotrem Tworkiem

Na stadionie przy Drodze Dębińskiej staną cztery wieże oświetleniowe o wysokości ok. 25 metrów, konstrukcje wsporcze do montażu opraw oświetleniowych, pomostów serwisowych wraz z balustradami i drabinami wejściowymi oraz kontenerowa stacja transformatorowa. Słupy wraz ze stacją transformatorową zostaną dostarczone na plac budowy pod koniec kwietnia.

Miasto Poznań jeszcze w grudniu przeznaczyło dodatkowe dwa miliony złotych na podłączenie instalacji sztucznego podgrzewania murawy oraz na budowę kompleksu kontenerów na obiekcie przy Drodze Dębińskiej. Jest to bardzo dobra informacja dla Zielonych, bowiem te inwestycje są następne do wykonania.

Przedsięwzięcie jest kluczowe dla całego klubu, bo pomoże spełnić wymogi licencyjne odnośnie infrastruktury, ponieważ od sezonu 2020/21 stadiony drużyn występujących na poziomie Fortuna 1. ligi (w ekstraklasie także) muszą mieć systemy podgrzewania murawy. Stadion na poznańskiej Wildzie taką instalację miał już od 2012 roku, ale nie została ona dokończona ze względu na brak podłączenia do źródła ciepła. Dlatego, jak informuje klub, część pieniędzy zostanie przeznaczona na budowę kotłowni z piecem, niezbędnego elementu podgrzewanej murawy.

Zobacz zdjęcia z przebudowy stadionu Warty:

Oto pierwsze zdjęcia z wyburzenia trybuny zachodniej i szykowaniu terenu pod budowę jupiterów na stadionie przy Drodze Dębińskiej.

Warta Poznań: Zaczęła się budowa jupiterów przy Drodze Dębiń...

W zeszłym tygodniu ruszyły prace budowlane związane z montażem oświetlenia na stadionie Warty Poznań przy Drodze Dębińskiej. Roboty trwają zgodnie z planem, mimo panującej pandemii koronawirusa. W środę w "Ogródku" pojawiła się maszyna do fundamentowania palowego, która wbijała w ziemię 15-metrowe pale. Jest to niezbędne dla postawienia jupiterów.Na stadionie Warty trwa wbijanie 15-metrowych pali, będących elementami fundamentów. Na nich oparte będą betonowe podstawy masztów oświetleniowych. Stara trybuna już rozebrana. pic.twitter.com/JVuTonu2Az— Szymon Mierzyński (@szmierzynski) April 2, 2020 Więcej o budowie stadionu:Zobacz też: Warta Poznań: Zaczęła się budowa jupiterów przy Drodze Dębińskiej. Zobacz zdjęcia stadionu Warty i film z budowyPrzejdź do kolejnego zdjęcia --->

Warta Poznań: Trwają kolejne prace budowlane na stadionie pr...

Lech Poznań w obecnym sezonie PKO Ekstraklasy dał zagrać w pierwszej drużynie aż 11 wychowankom, którzy zdobyli dla Kolejorza 16 goli. To największa liczba wprowadzonych młodych zawodników na boiska najwyższej klasy rozgrywkowej ze wszystkich drużyn. Zresztą marzeniem Lecha jest kiedyś wystawić jedenastkę na mecz ligowy złożoną tylko i wyłączone z zawodników wyszkolonych w Akademii Lecha Poznań. Na ostatniej konferencji trenerskiej "Lech Conference 2019" trenerzy Hubert Wędzonka i Przemysław Małecki podczas swojego wystąpienia zaprezentowali jedenastkę wychowanków Akademii Lecha Poznań wraz z ławką rezerwowych. Rekomendowanym ustawieniem w poznańskiej kuźni talentów jest formacja 1-4-3-3 i według niej zostali ułożeni piłkarze. Przypominamy, że mianem wychowanka określa się zawodnika, który niezależnie od swojej narodowości, trenował w danym klubie co najmniej przez trzy lata pomiędzy 15., a 21. rokiem życia.Przejdź dalej i zobacz jedenastkę wychowanków Kolejorza --->

Lech Poznań: Oto jedenastka i ławka rezerwowych złożona tylk...

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Warta Poznań: Zaczęła się budowa jupiterów przy Drodze Dębińskiej. Zobacz zdjęcia stadionu Warty i film z budowy - Głos Wielkopolski

Wróć na gol24.pl Gol 24