Jacek Żukowski
Widzew - Cracovia
Widzew - Cracovia cracovia.pl
W meczu 8. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Cracovia przegrała w Łodzi z Widzewem 0:2. "Pasy" w ogóle nie przypominały zespołu, który pokonał przed tygodniem Raków 3:0.

Cracovia po 8 latach zmierzyła się w Widzewem. Trener Jacek Zieliński zaufał tym samym piłkarzom, którzy przed tygodniem pokonali Raków Częstochowa 3:0.

Gospodarze zaatakowali od razu. Jordi Sanchez, po podaniu Łukasza Zjawińskiego znalazł się 11 metrów od bramki i groźnie strzelił – Karol Niemczycki obronił, ale wobec dobitki Dominika Kuna był bezradny. Widzewiak dobił piłkę z bliska, wcześniej uprzedzając Cornela Rapę.

To był pierwszy gol stracony przez „Pasy” w pierwszej półgodzinie gry w tym sezonie.
Gospodarze chcieli pójść za ciosem, groźnie kontratakując. Michal Siplak przerwał jednak akcję gospodarzy. Szczególnie popłoch w szeregach obronnych krakowian siał Jordi Sanchez. Po niecałym kwadransie Niemczyckiego próbował ponownie pokonać Kun, ale ze strzałem po ziemi poradził sobie krakowski bramkarz. „Pasy” zetknęły się z mocnym pressingiem.

Dopiero w 17 min po centrze Rapy główkował Patryk Makuch, ale nad poprzeczką. Brakowało ofensywnych, składnych akcji Cracovii, która miała szalone kłopoty ze złamaniem defensywy łodzian. Goście grali zbyt wolno. W dodatku gra była dwukrotnie przerywana z powodu zadymienia boiska przez race rzucone przez kibiców gospodarzy. Akcje „Pasów” jeszcze na połowie Cracovii przerywali miejscowi. Nie przebierano w środkach, ataki przerywano faulami. Sędzia wiele z tych nieprzepisowych zagrań po prostu ignorował. Mecz zrobił się brzydki. Goście grali zbyt wolno, by zagrozić Widzewowi.

O mało co, a sytuacja Cracovii przed przerwą byłaby jeszcze gorsza. W 4 doliczonej minucie po podaniu Karola Danielaka Sanchez wypalił z pierwszej piłki w poprzeczkę. Po chwili Hiszpan z łatwością ograł Mateja Rodina i strzelił nad spojeniem. Bramkarz Cracovii nie zdążył jeszcze ochłonąć, a już musiał popisać się świetną interwencją, wyciągając piłkę spod poprzeczki po strzale Sancheza. A jeszcze przed przerwa obronił główkę napastnika gospodarzy.

- Daliśmy Widzewowi przejąć inicjatywę, musimy wyjść z wiarą na II połowę, że możemy zdobyć punkt, a nawet trzy – komentował w przerwie Karol Niemczycki. - Musimy wyjść z innym nastawieniem na drugą część gry.

A druga połowa zaczęła się tak jak pierwsza – znów Sanchez zatrudnił Niemczyckiego i nogą krakowski bramkarz wybił piłkę na róg.

W 52 min Łukasz Zjawiński pchnął w polu karnym Siplaka, ten upadając, już na murawie dotknął piłki ręką. Arbiter zakwalifikował to jako celowe zagranie i podyktował „jedenastkę”, którą na gola zamienił Marek Hanousek.

Sytuacja gości stała się nie do pozazdroszczenia. Trener Zieliński od razu zareagował przeprowadzając potrójną zmianę. Paweł Jaroszyński trochę rozruszał ataki przyjezdnych, a Makuch dostał wsparcie w ataku w postaci Benjamina Kallmana. W 70 min „Pasy” oddały pierwszy celny strzał na bramkę – uderzał wprowadzony do gry Jakub Myszor, ale nikt nie pospieszył z dobitką.
Czas uciekał, a „Pasy” były bezradne. Po świetnym podaniu Jaroszyńskiego Otar Kakabadze nie złożył się do strzału. I taka była właśnie gra Cracovii, nieprzekonująca.

W 90 min strzał Kallmana został zablokowany, uderzał jeszcze Makuch, ale bramkarz Widzewa poradził sobie z tym uderzeniem.

Widzew Łódź – Cracovia 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Kun 4, 2:0 Hanousek 53 karny
Widzew: Ravas – Szota, Stępiński, Kreuzriegler – Danielak (70 Zieliński), Kun (85 Hansen) , Hanousek, Nunes (22 Milos) – Zjawiński (70 Sypek), Letniowski (85 Lipski) – Sanchez.
Cracovia: Niemczycki – Jablonsky, Rodin, Ghita – Rapa (56 Kakabadze), Hebo Rasmussen (84 Knap), Oshima, Siplak (56 Jaroszyński) – Rakoczy (56 Kallman), Konoplanka (68 Myszor) – Makuch.
Sędziowali: Piotr Lasyk (Bytom) oraz Krzysztof Myrmus (Skoczów), Andrzej Zbytniewski (Lublin). Żółte kartki: Szota (35, faul) - Rakoczy (16, faul), Jaroszyński (62, faul)
Widzów: 17 031.

Oceniamy piłkarzy Cracovii za mecz z Widzewem Łódź - sprawa ...