Wieczysta Kraków. Demolka w 14 minut! Pewny awans

Tomasz Bochenek
Wieczysta Kraków zdobyła Puchar Polski w Małopolsce w dwóch poprzednich sezonach. Teraz znów jest faworytem w tej rywalizacji Polska Press
Wieczysta Kraków rozbiła Beskid Andrychów 6:0 w meczu 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. We wtorek 16 maja w Andrychowie zespół trenera Wojciecha Łobodzińskiego objął prowadzenie w 45 sekundzie gry, a po kwadransie prowadził już 4:0. W półfinale, za dwa tygodnie, Wieczysta zmierzy się z dużo mocniejszym przeciwnikiem, Podhalem Nowy Targ.

Wieczysta, która w sobotę po sensacyjnym remisie z Wisłą Sandomierz straciła pozycję lidera III ligi, w Andrychowie zagrała w zupełnie innym składzie niż trzy dni wcześniej. W tym składzie zwracała uwagę obecność Mateusza Gamrota, dla którego był to pierwszy występ po 7-miesięcznej przerwie, spowodowanej kontuzją.

Padał deszcz. Pierwszy strzał w meczu oddał Maksymilian Hebel. Z 30 metrów, w okolice górnego rogu, ale bramkarz Beskidu po prostu zawalił przepuszczając tę piłkę do siatki. A w 2 minucie i 25. sekundzie było już 0:2, bo po centrze Hebla z wolnego celnie zagłówkował Maciej Twarowski.

Andrychowianie, którzy w sobotę przegrali w IV lidze z Radziszowianką 1:6, Wieczystej całkowicie oddali pole, w tych pierwszych minutach grali na stojąco. Po przechwycie piłki przez Gamrota Twarowski podwyższył wynik w sytuacji sam na sam, a w 14 minucie wypożyczony z Jagiellonii napastnik miał już hat-trick - po ładnej solowej akcji spod bocznej linii.

Następny strzał Twarowskiego już Gacur obronił, w dalszej razie I połowy Wieczysta jakoś nie chciała pastwić się nad rywalem. Gospodarze pierwszy - niecelny, niegroźny - strzał oddali w 37 minucie. A w 44 min kapitanie wolnego z 16,5 m wykonał Hebel i było już 0:5.

W 54 minucie moment radości miała andrychowska publiczość, a przede wszystkim Dawid Nagi, który kopnął piłkę do siatki Wieczystej. Szybko jednak sędzia odgwizdał spalonego.

Gra płynęła dość spokojnie do 65 min - wtedy po strzale Krzysztofa Szewczyka Michał Tylek zablokował piłkę lecącą do bramki, ale zrobił to przy pomocy ręki. No więc czerwona kartka, i rzut karny... Wykonał go Szewczyk, kopnął po ziemi, a Gacur obronił!

Szósta bramka dla Wieczystej padła jednak za moment. W akcji środkiem boiska Szewczyk zagrał do Wiktora Głogowskiego, a 18-latek oddał fajny strzał z 20 metrów i zdobył swojego pierwszego gola w I drużynie Wieczystej.

Jutro, w środę 17 maja o godz. 17.30, w ćwierćfinale Pucharu Polski w Małopolsce zagra... Wieczysta II Kraków. Rezerwy żółto-czarnych, które występują w klasie okręgowej, zmierzą się na stadionie przy ul. Chałupnika z IV-ligową Barciczanką. Mecz między dwoma zespołami Wieczystej możliwy jest dopiero w finale.

Beskid Andrychów - Wieczysta Kraków 0:6 (0:5)

Bramki: 0:1 Hebel 1, 0:2 Twarowski 3, 0:3 Twarowski 10, 0:4 Twarowski 14, 0:5 Hebel 44, 0:6 Głogowski 68.
Beskid: Gacur - Tatarczyk, Tylek, Kapera, Koczur (65 Śleziak) - Mizera, Kasiński (46 Kaczmarczyk), Koptyko (60 Janusiewicz), Nagi, Wróblewski (46 Matysek) - Budka (69 Misiek).
Wieczysta: Kowalski (67 Dzień) - Pietras, Hoyo-Kowalski, Bujak, Koncewicz-Żyłka (46 Orlak) - Głogowski, Slawczew (46 Pałaszewski), Gamrot (73 Faworow), Hebel (57 Skoczeń), Szewczyk - Twarowski.
Sędziował: Mateusz Czerwień (Myślenice). Czerwona kartka: Tylek (65). Żółta kartka: Bujak.