Wieczysta Kraków wysoko przegrała pierwszy sparing. Szok! To nie był mocny rywal

Tomasz Bochenek
Z prawej Radosław Majewski
Z prawej Radosław Majewski Andrzej Banas
Wieczysta Kraków - Siarka Tarnobrzeg 1:4 w sparingu, rozegranym w piątek 20 stycznia na stadionie Prądniczanki w Krakowie. Choć drużyna z II ligi pokonała trzecioligową, to wynik jest dużą niespodzianką. Honorowe trafienie gospodarze zdobyli dopiero w ostatniej akcji meczu.

Siarka, która wiosną będzie bronić się przed spadkiem z II ligi, dała Wieczystej lekcję skutecznej gry, potrafiła sprowokować krakowian do błędów w obronie i je wykorzystywać. Gospodarze wprawdzie w pierwszych minutach przycisnęli, ale gdy goście ich odepchnęli - szybko wywalczyli rzut karny: Emmanuel Kumah sfaulował Marcela Tyla. Marcin Stefanik wykorzystał "jedenastkę".

Z trybun mecz oglądali m.in. Sławomir Peszko, Michał Mak, Adrian Klimczak - wszyscy kontuzjowani, a lista jest znacznie dłuższa. Skutkowało to m.in. tym, że w pierwszym meczu w 2023 roku Wieczysta nie miała żadnego typowego napastnika.

W pierwszej połowie najwięcej szumu pod bramką Siarki robił Radosław Majewski, w 33 min był bliski doprowadzenia do wyrównania, lecz po jego strzale i rykoszecie piłka minęła cel.

Na drugą połowę trenerzy obu drużyn zmienili składy. Trener Dariusz Marzec wypuścił w bój najmłodszego bramkarza w kadrze, a ten zaraz po przerwie niepotrzebnie sfaulował Krzysztofa Zawiślaka. Znów karny, 0:2.

Krakowianie mieli naprawdę okazałą jeśli chodzi o nazwiska II linię. W środku, obok Thibaulta Moulina zagrał debiutując Simeon Sławczew, przed nimi rekonwalescent Patrik Misak. Po bokach Manuel Torres i kolejny debiutant, Karol Danielak. W teorii taka piątka spokojnie powinna sobie radzić w ekstraklasie. Ale dziś nie była w stanie zdominować Siarki.

To znaczy gospodarze prowadzili grę, parę razy fajnie wymienili piłkę, w 57 min Misak po centrze Hebla nieznacznie chybił główkując. Goście postawili zaporę i nastawili się na kontry, przy których ujawniły się problemy w obronie Wieczystej. W 74 min idealnie z kilkunastu metrów uderzył Paweł Rogala, a w 85 min Piotr Kwaśniewski jeszcze podwyższył wynik.

Chwilę wcześniej dogodne okazje mieli Hebel i Dawid Jampich, nie wykorzystali ich. Trafił dopiero Danielak, wykorzystując błąd przy interwencji Wojciecha Muzyka.

Kolejny sparing Wieczysta rozegra w następny piątek 27 stycznia. Rywal będzie silniejszy - wicelider I ligi, Puszcza Niepołomice.

Wieczysta Kraków - Siarka Tarnobrzeg 1:4 (0:1)

Bramki: 0:1 Stefanik 20 karny, 0:2 Hrnicar 47 karny, 0:3 Rogala 75, 0:4 Kwaśniewski 85, 1:4 Danielak 90.
Wieczysta: Kowalski - Bujak, Faworow, Koncewicz-Żyłka, Kumah - Bąk, Pietras, Pałaszewski, Guzik - Majewski, Linca; II połowa: Zieliński - Asmelash, Hoyo-Kowalski, Jampich, Klimczak - Sławczew, Moulin - Torres, Misak, Danielak - Hebel.
Siarka: Muzyk - testowany 1, Bierzało, Stefanik - testowany 2, Tyl, testowany 3, Cichocki, Sumara, Sulkowski - Adamek; II połówa: Muzyk - Bieniarz, Czmełenko, testowany 4 (74 Furman) - Kwaśniewski, Kaliniec, testowany 5, Hrnciar, Rogala (81 Krempa), testowany 6 - Zawiślak.