Bartosz Karcz
\
\ Anna Kaczmarz
Wisła Kraków w piątek wygrała kolejny sparing podczas zgrupowania w Turcji. Tym razem „Biała Gwiazda” pokonała bułgarski FC Hebar Pazardżik 1:0. Trener krakowian Radosław Sobolewski był zadowolony przede wszystkim z pierwszej połowy w wykonaniu swojego zespołu.

WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"

- Był to tak naprawdę sparing domykający te dwa tygodnie tutaj w Turcji - mówi Radosław Sobolewski dla oficjalnego serwisu internetowego Wisły. Jedno jest pewne, chłopcy chcieli realizować założenia, które im nakreśliłem. W pierwszej połowie w bardzo wielu fragmentach udawało nam się wiele rzeczy, które sobie założyliśmy. Druga połowa była nieco słabsza. Są jeszcze na pewno elementy do poprawy. Do korekty są pewne zachowania czy to w fazie bronienia czy również jeśli chodzi o ustawienie na boisku przy wyprowadzaniu piłki.

Wisła bardzo dobrze grała pressingiem w pierwszej połowie. Rywale mieli problemy momentami, żeby wyprowadzać akcje spod swojej bramki. Jedyny gol meczu padł zresztą po tym, jak właśnie do ataku pod bramką rywala ruszył ostro Angel Rodado. Hiszpan nie tylko odebrał piłkę obrońcy, ale również ograł go świetnie i sam później sfinalizował całość. O takim wysokim pressingu Sobolewski mówi natomiast: - Staraliśmy się podejść pod przeciwnika bardzo wysoko, założyć pressing czy to przy otwarciu czy budowaniu akcji przez zespół przeciwny na własnej połowie. Cieszy jak to wyglądało szczególnie w pierwszej połowie. Kilka razy odzyskaliśmy piłkę. Widać, że chłopcy nabierają coraz większego zaufania jeśli chodzi o poruszanie się po boisku. Tak chcielibyśmy grać w lidze. Trenujemy jednak też inne warianty, bo piłka nożna składa się z różnych faz w meczu i będziemy przygotowani na różne scenariusze. Choćby takie, gdy zespół przeciwny zmusił nas do bronienia w niższej strefie w drugiej połowie. I my musimy być na to przygotowani.

Niestety, w piątkowym meczu już w pierwszej połowie z boiska musiał zejść Alex Mula. Hiszpan opuścił plac gry z kontuzją, a Sobolewski na ten temat mówi: - Alex zszedł z boiska z bólem mięśni brzucha. Mam nadzieję, że to nic groźnego. Nie chcieliśmy ryzykować, dlatego nastąpiła zmiana.

Po przerwie krakowianie zagrali słabiej. Zdaje sobie z tego sprawę również szkoleniowiec „Białej Gwiazdy”. - Na pewno nie stało się tak dlatego, że zmieniliśmy taktykę - wyjaśnia się „Sobol”. - Po prostu przeciwnik skorygował pewne swoje założenia. Weszła „świeża krew” w bułgarskim zespole i rywale zmusili nas fragmentami do niższego bronienia. Również jak budowaliśmy akcje na swojej połowie, gra Bułgarów była bardziej agresywna. Były momenty, gdy odbierali nam piłkę, ale było też parę dobrych akcji, gdy wychodziliśmy spod wysokiego pressingu. Musimy to powtarzać, żeby czuć się w tym elemencie coraz pewniej.

W meczu z Bułgarami nieco inaczej niż we wcześniejszych meczach ustawiony został Bartosz Talar. Tym razem przez większość czasu grał na skrzydle. To nie jest dla tego zawodnika nowa pozycja, już na niej występował, ale sam nie kryje, że lepiej czuje się w środku pola. Sobolewski zdaje sobie z tego sprawę, adecyzję o wystawieniu Talara na boku tłumaczy w następujący sposób: - Chcieliśmy wypróbować jedną z opcji gry naszego młodzieżowca. Przy nieobecności Piotrka Starzyńskiego na prawej stronie może grać Bartek Talar. Mimo wszystko uważam, że to zawodnik bardziej środka pola, taka „ósemka”. Myślę, że na tej pozycji czuje się najlepiej.

Do Wisły na zgrupowaniu w Turcji wkrótce dołączy nowy piłkarz, Hiszpan Tachi. Sobolewski na ten temat na razie mówi krótko: - Oczekuję od niego jak najlepszej gry, poświęcenia dla drużyny i zaprezentowania wysokich umiejętności.