Wisła Kraków. Zmiana nazwy wiślackiej spółki na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy 18 czerwca. Nowa to TS Wisła Kraków S.A

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Wojciech Matusik
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Wisły Kraków SA odbędzie się 18 czerwca o godzinie 12 przy ul. Reymonta 20. Udział w głosowaniu będzie możliwy osobiście lub w drodze elektronicznej. Odbędzie się też transmisja na żywo. Wszyscy akcjonariusze będą mogli zdecydować m. in. o zmianie nazwy spółki. Nowe zaproponowane brzmienie to: Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków Spółka Akcyjna. Tym razem, po raz pierwszy w historii, w walnym Wisły SA weźmie udział kilka tysięcy osób, które kupiły akcje klubu.

Wisła Kraków SA - zmiana nazwy przez zgromadzenie akcjonariuszy?

"Dziś w MSiG ukazało się ogłoszenie o Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Wisły Kraków SA. Wszyscy akcjonariusze będą mogli zdecydować m. in. o zmianie nazwy spółki w myśl zapisu „Firma spółki brzmi: Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków Spółka Akcyjna. Spółka może używać skrótu firmy: (...) TS Wisła Kraków S.A.” - poinformował na Twitterze Tomasz Jażdżyński, przewodniczący Rady Nadzorczej wiślackiej spółki.

Nowe zaproponowane brzmienie to: Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków Spółka Akcyjna. Spółka może używać skrótu firmy: Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków S.A. lub TS Wisła Kraków S.A.

W porządku obrad jest też m.in. powzięcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez spółkę umów pożyczek z członkami Rady Nadzorczej.

Wisła Kraków SA - historyczne walne zgromadzenie akcjonariuszy

To historyczny moment dla klubu, gdyż po raz pierwszy w walnym zgromadzeniu weźmie udział kilka tysięcy osób, które kupiły akcje klubu w emisji na platformie Beesfund w ubiegłym roku (druga wciąż trwa, pozostało do jej zakończenia 22 dni). Udział w zgromadzeniu oraz głosowanie i liczenie głosów będzie możliwe w drodze elektronicznej za pomocą aplikacji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych eVoting, bez konieczności fizycznej obecności na zgromadzeniu.
Jak czytamy w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, głosowanie nad uchwałami będzie możliwe na tydzień przed wyznaczoną datą walnego zgromadzenia.
"Szczegółowe zasady udziału w Zgromadzeniu przy użyciu aplikacji KDPW eVoting oraz wymagania techniczne i organizacyjne zostaną zamieszczane na stronie internetowej spółki www.wisla.krakow.pl. Spółka przewiduje ponadto transmisję obrad Walnego Zgromadzenia w czasie rzeczywistym. Kontakt ze Spółką w sprawach związanych ze Zgromadzeniem odbywać się będzie za pośrednictwem adres: wza@wisla.krakow.pl lub w toku Zgromadzenia za pośrednictwem aplikacji KDPW eVoting".
Tę formułę tłumaczył nam już jesienią ubiegłego roku Tomasz Jażdżyński, szef rady nadzorczej Wisły SA (czytaj poniżej, całość wywiadu tutaj).

- Pracujemy nad tym z jedną z największych instytucji polskiego rynku kapitałowego. To Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, który kończy prace nad unikalnym oprogramowaniem. Jeśli się uda, będziemy pierwsi, którzy z niego skorzystają i to od razu w wielkiej skali. To nie jest trywialne, nam też zależy, żeby jak najszybciej przeprowadzić tę operację, bo na przykład chcielibyśmy zmienić regulamin rady nadzorczej. To prosta rzecz, a bez walnego się nie da. Ponadto klub będzie musiał na początku przyszłego roku zrobić walne, żeby zatwierdzić sprawozdanie finansowe. Nie chcielibyśmy więc zacząć od apelowania: „Nie przychodźcie, bo się nie pomieścicie!”. W najgorszym przypadku urządzenie do głosowania stworzymy własnymi siłami, ale z tego co wiem, z testami systemu KDPW jest coraz lepiej, a on jest naprawdę profesjonalny, zrobiony na technologii blockchain.
Jak będzie w praktyce wyglądało głosowanie?
- W bardzo dużym uproszczeniu każdy dostanie na maila, którego podał przy okazji kupowania akcji, informację co ma robić. Będzie sobie mógł stworzyć profil w systemie i w momencie, gdy zacznie się walne będzie się mógł zalogować i oddawać głosy. Spróbujemy połączyć to z transmisją wideo w internecie, żeby wszyscy widzieli co się dzieje, a samo głosowanie będzie się robiło na komputerze w domu czy na telefonie w momencie, gdy będzie ogłoszone, że np. teraz głosujemy uchwałę o zmianie regulaminu takiego a takiego. Ten system jest o tyle fajny, że głosy można oddać wcześniej, czyli jeśli jest opublikowana uchwała, to można zostawić informację: proszę zarejestrować mój głos w taki a taki sposób. To będzie oznaczało, że nie trzeba będzie siedzieć w danym momencie przy komputerze. Były koncepcje, zanim się okazało, że ten system jest tworzony - o czym dowiedzieliśmy się parę miesięcy po sprzedaży akcji - żeby kibice się organizowali, dawali pełnomocnictwa, tak żeby nie wszyscy naraz się zjawiali, ale żeby każdy miał poczucie, że jego głos jest wykorzystany. Oczywiście wszystko się da zrobić, ale nie wszystko w rozsądnym czasie i w rozsądnych kosztach. Nam też zależy, żeby jak najszybciej to zrobić i zobaczyć, czy to działa.
To byłoby pionierskie?
- Absolutnie. Ta emisja była pionierska i to wydarzenie też byłoby pionierskie na tak dużym systemie. A nam bardzo na tym zależy i nic nie opóźniamy, bo jak wspomniałem, musimy zatwierdzić przez walne sprawozdanie finansowe za ten rok, więc tutaj nie ma – chcemy czy nie chcemy, tylko musimy to zrobić zgodnie z prawem.
Na walnym będziecie też musieli powiedzieć inwestorom, co udało się, a czego nie udało się dokonać. I na jakim etapie jest restrukturyzacja Wisły.
- Bardzo wiele udało się zrobić. Spółka jest na bieżąco samowystarczalna i generuje pokaźne zyski. Niestety wszystkie one, i nie tylko one, idą na spłatę starych długów. Główną siłą są oczywiście kibice. Mamy też mnóstwo wsparcia z lokalnego drobnego i większego biznesu. Widać to po około dwukrotnych wzrostach z tytułu wynajmu skyboxów czy sprzedaży drobnych pakietów reklamowych.

Wisła Kraków. 30 piłkarzy "Białej Gwiazdy" na RESTART ekstra...

Porządek obrad Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Wisły Kraków SA 18 czerwca 2020 roku:

 • 1. Otwarcie Walnego Zgromadzenia.
 • 2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.
 • 3. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Zgromadzenia i jego zdolności do podejmowania uchwał.
 • 4. Przyjęcie porządku obrad.
 • 5. Przedstawienie przez Zarząd Spółki:
 • a. sprawozdania Zarządu z działalności za 2019 r.,
 • b. rocznego sprawozdania finansowego za 2019 r.,
 • 6. Przedstawienie przez Radę Nadzorczą pisemnego sprawozdania z wyników oceny:
 • a. sprawozdania Zarządu z działalności za 2019 r.,
 • b. rocznego sprawozdania finansowego za 2019 r.,
 • c. wniosku Zarządu dotyczącego podziału zysku za 2019 r.
 • 7. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania Zarządu z działalności Spółki w roku obrotowym 2019.
 • 8. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Spółki za rok obrotowy 2019.
 • 9. Podjęcie uchwały w sprawie podziału zysku za rok obrotowy 2019.
 • 10. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium członkom Zarządu z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym 2019.
 • 11. Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium członkom Rady Nadzorczej z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym 2019.
 • 12. Podjęcie uchwał w przedmiocie odwołania członków Rady Nadzorczej Spółki.
 • 13. Podjęcie uchwał w przedmiocie powołania nowych członków Rady Nadzorczej Spółki.
 • 14. Podjęcie uchwały w przedmiocie wyboru firmy audytorskiej biegłych rewidentów uprawnionej do badania sprawozdań finansowych spółki za rok 2020 oraz za następujący po nim rok obrotowy.
 • 15. Podjęcie uchwały w przedmiocie wyrażenia zgody na powołanie spółki zależnej Wisła Sport Development Sp. z o.o.
 • 16. Podjęcie uchwał w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Spółkę umów pożyczek z członkami Rady Nadzorczej.
 • 17. Podjęcie uchwały w przedmiocie dalszego istnienia Spółki.
 • 18. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Spółki oraz upoważnienia Rady Nadzorczej do ustalenia tekstu jednolitego zmienionego Statutu.
 • 19. Zamknięcie obrad.
 • Na podstawie art. 402 § 2 Kodeksu spółek handlowych Zarząd podaje do wiadomości dotychczas obowiązujące postanowienia Statutu Spółki oraz treść projektowanych zmian:
 • a) zmiana § 1 Statutu Spółki:
 • Dotychczasowe brzmienie:
 • "§ 1. Firma spółki brzmi: "WISŁA KRAKÓW Spółka Akcyjna". Nowe brzmienie:
 • "§ 1. Firma spółki brzmi: Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków Spółka Akcyjna. Spółka może używać skrótu firmy: Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków S.A. lub TS Wisła Kraków S.A."
 • b) zmiana § 33 ust. 1 Statutu Spółki:
 • Dotychczasowe brzmienie:
 • "§ 33.1. Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy."
 • Nowe brzmienie:
 • "§ 33.1. Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy, z zastrzeżeniem, że rok obrachunkowy rozpoczynający się 1 stycznia 2021 roku kończy się 30 czerwca 2022 roku. Począwszy od 1 lipca 2022 roku rok obrachunkowy rozpoczyna się 1 lipca danego roku kalendarzowego, a kończy się 30 czerwca roku następnego."

Czytaj także

Dramat Pawła Brożka. Czy zakończy karierę?

Wideo

Materiał oryginalny: Wisła Kraków. Zmiana nazwy wiślackiej spółki na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy 18 czerwca. Nowa to TS Wisła Kraków S.A - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Ho

GTS?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3